https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prirodni-materialy-uspory-a-obnovitelne-zdroje-energie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica: Přírodní materiály, úspory a obnovitelné zdroje energie

4. listopadu 2009 | Ekologický institut Veronica
Pasivní dům, ekologické bydlení, solární technologie, možnosti úspory energie a jejich financování – to jsou témata, se kterými se můžete seznámit na akci při
příležitosti Mezinárodního dne pasivních domů, o víkendu 7.-8. listopadu 2009. Kde jinde by se o těchto tématech mělo hovořit než v Centru Veronica Hostětín
[1,2], kde je postaven modelový pasivní dům [3] a ekologické vzdělávací středisko, které oslavuje již 3. rok svého fungování.

Organizátoři z Ekologického institutu Veronica nabízejí nejen lektorované prohlídky domu, ale i tématické přednášky a možnost bezplatných konzultací s odborníky. Rovněž poskytují možnost ubytování a vyzkoušení principů pasivního domu na vlastní kůži. Účastníci akce tak ověří, zda se skutečně v zimě v domě téměř nemusí topit, jelikož je energeticky 7-10krát úspornější než klasický dům.

Sobotní program bude věnován ekologickému stavitelství, pasivním domům a úsporným technologiím včetně možností, jak získat státní příspěvek na jejich pořízení. Nedělní program zahajuje lektorovaná prohlídka solárních systémů, následuje přednáška na aktuální téma globální změny klimatu. Vycházka do přírody Bílých Karpat bude doplněna prohlídkou mateřské školy v obci Pitín, která byla letos v létě izolována slámou a rekonstruována do pasivního standardu.
Víkendovou akci doplňuje pondělní exkurze na fotovoltaickou elektrárnu v Ostrožské Lhotě a vytápění biomasou v individuálních kotlích v obci Salaš u
Velehradu.

Program je bezplatný. Na akci je nutno se přihlásit a objednat si případné BIO-stravování či nocleh. Je možnost se zúčastnit i jednotlivých dní samostatně nebo celé akce s přespáním v pasivním domě Centra Veronica Hostětín.

Akce je pořádána v rámci projektu Přírodní materiály a obnovitelné zdroje pro rozvoj příhraniční oblasti, který je spolufinancován z Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Slovenská republika 2007-2013. Mediální partner akce: ENVIWEB

Bližší informace a podrobný program jednotlivých dní najdete zde:
http://hostetin.veronica.cz/dokument/ka_pozv_pas_domy_2009.doc
Přihlášky přijímá: Centrum Veronica Hostětín, hostetin@veronica.cz, tel. 572 630 670.


Poznámky:

[1] Centrum Veronica Hostětín se věnuje environmentální výchově a vzdělávání především dospělých – během roku organizuje semináře, exkurze, workshopy a školení pro zástupce veřejné správy, nevládních organizací a odborné či laické veřejnosti z oblasti ochrany životního prostředí. Centrum sídlí v nově postavené energeticky pasivní budově vzdělávacího střediska, které bylo předáno k užívání veřejnosti v listopadu 2006. Již léta ale Hostětín funguje jako faktické centrum modelových ekologických projektů pro venkov - rok od roku roste počet návštěvníků, kteří sem zamíří za ekologickými projekty. Hostětínskými lákadly jsou první kořenová čistírna odpadních vod v regionu, restaurovaná sušírna ovoce, solární kolektory, výtopna spalující dřevní štěpku, na níž jsou napojeny téměř všechny domácnosti ve vsi, moštárna zajišťující využití úrody jablek ze širokého okolí, užití slámy coby tepelné izolace, začlenění dřevěných soch do krajiny a nově též úsporné a minimálně rušící veřejné osvětlení. Tyto projekty jsou vždy dílem několika partnerů, jejich nositelem je většinou obec Hostětín nebo Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica.

Energeticky pasivní budova Centra Veronica Hostětín vytváří školící zázemí, kde se o výše jmenovaných projektech dá hovořit bez ohledu na počasí, pořádat semináře, zkoumat a monitorovat výsledky projektů, sdílet zkušenosti nebo si prohlížet dokumenty. Centrum Veronica Hostětín provozuje a jeho program zajišťuje Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) Veronica se sídlem v Brně.
Více informací na www.hostetin.veronica.cz

[2] Obec Hostětín (242 obyvatel) leží na úpatí Bílých Karpat mezi Bojkovicemi a Slavičínem ve Zlínském kraji. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO.

[3] Pasivní dům má spotřebu energie na vytápění menší max. 15 kWh/m2.rok, tedy až 10x méně než běžný dům. Základem je silná vrstva tepelné izolace bez tepelných mostů, těsnost budovy, mechanické větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperace) a využívání solárních zisků okny s vynikajícími tepelně-technickými parametry.

Pasivní dům Centra Veronica Hostětín byl postaven v roce 2006 jako první veřejná budova tohoto typu v České republice a slouží jako modelová stavba. Každý měsíc nabízí den otevřených dveří, kde si mohou návštěvníci s lektorem prohlédnout budovu a získat odborné informace.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist