https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prodavacky-volno-o-statnich-svatcich-chteji-ukazuje-vyzkum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Multikulturní centrum Praha, z.s.: Prodavačky volno o státních svátcích chtějí, ukazuje výzkum

21. března 2016 | Multikulturní centrum Praha, z.s.
Autor: Petr Kučera, tel: 777 965 776

Zatímco ve sněmovně se o možnosti zakázat prodej v supermarketech ve dnech státních svátků stále diskutuje, podle čerstvého výzkumu by to samotné prodavačky uvítaly. Ženy pracující v obchodních řetězcích by stejně jako všichni ostatní zaměstnanci chtěly trávit svátky se svými rodinami či blízkými bez tlaku, že volné dny budou muset následně „napracovat“. Vyplývá to z aktuálního výzkumu Multikulturního centra Praha.

Návrh zákona o omezení otevírací doby velkých prodejen o vybraných svátcích postoupil na jednání Poslanecké sněmovny 2. března do třetího čtení. Při projednávání zákona kritizovali někteří poslanci zejména to, že by schválení znamenalo zásah do svobody podnikání a také omezení svobody zákazníka, který by o svátcích neměl kde nakoupit. Podle některých poslanců prý sami pracovníci v obchodě chtějí o svátcích pracovat, protože je to pro ně možnost přivýdělku. Ukazuje se ale, že pohled samotných pracovníků je odlišný. „Konečně o tom začal někdo mluvit. To je úctyhodné, je to skvělé. Vždyť se o svátcích nedělá nikde, proboha,“ říká jedna z prodavaček, se kterou hovořili výzkumníci Multikulturního centra Praha v rámci výzkumu o práci a pracovních podmínkách žen zaměstnaných v obchodě. To, že chybí spolehlivá data a neexistují výzkumy, bylo navíc jedním z argumentů i při projednávání v Poslanecké sněmovně – právě dokončovaný výzkum tedy může poskytnout potřebné informace.

„Všechny pokladní, které se zúčastnily výzkumu, by chtěly mít volno o svátcích stejně jako ostatní. Některé prodavačky navrhovaly rozšíření zavírací doby supermarketů i na neděli,“ upozorňuje Petr Kučera z MKC Praha. „Z našeho výzkumu vyplývá, že možnost výběru nepracovat o svátcích u prodavaček a prodavačů prakticky neexistuje, naopak je taková práce vyžadována v rámci tzv. nerovnoměrně rozvržené pracovní doby. Záleží jen na vstřícnosti pracovníků na prodejně, zda se spolu domluví, kdo bude pracovat o Štědrém dnu a kdo na Silvestra,“ dodává.

Třetí čtení návrhu zákona je naplánováno na 42. schůzi Poslanecké sněmovny.

Projekt Multikulturního centra Praha Ženy za pultem, bude dokončen v dubnu 2016, kdy budou k dispozici kompletní zpracované výsledky.

Projekt Ženy za pultem podpořila Nadace Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Petr Kučera, tel: 777 965 776 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist