https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/prumysl-v-olomouckem-kraji-snizil-o-2-tuny-emise-styrenu-prerovska-teplarna-vsak-patri-k-nejvetsim-zdrojum-uniku-rtuti-u-nas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Průmysl v Olomouckém kraji snížil o 2 tuny emise styrenu, přerovská teplárna však patří k největším zdrojům úniků rtuti u nás

23. listopadu 2010 | Arnika
Největšími znečišťovateli v Olomouckém kraji jsou teplárny v Přerově a v Olomouci a cementárna v Hranicích. Vyplývá to z analýzy sdružení Arniky vycházející z dat, která nahlásily do Integrovaného registru znečišťování (1) za rok 2009 samy průmyslové provozy. Čistírny odpadních vod patří k hlavním bodovým zdrojům znečištění vod látkami nebezpečnými pro vodní organismy v Olomouckém kraji. „Je to především kvůli únikům zinku a mědi do vod (2). Hlavními původci tohoto znečištění jsou však v podstatě domácnosti a provozy, odkud těžké kovy pocházejí a odkud se do čistíren dostávají,“ upřesnila Ing. Jana Mikulášková z Arniky, která žebříčky znečišťovatelů zpracovala.

Výrazného pokroku dosáhly firmy v Olomouckém kraji ve vypouštění emisí styrenu – snížily je meziročně o téměř 2 tuny. Styren patří mezi látky s potenciálně rakovinotvorným účinkem (3). Arnika se letos při zpracování žebříčků znečišťovatelů zaměřuje zejména na obsah chemických látek ve vodním prostředí. „Přestože v posledních letech znečištění vod toxickými látkami výrazně ubylo, stále je nepřehlédnutelné, zejména pokud jde o znečištění pocházející z průmyslových podniků,“ říká Ing. Jana Vitnerová, vedoucí kampaně Člověk a voda. „Zinek je přitom toxický pro ryby a další organismy žijící ve vodě,“ dodala Jana Vitnerová.

Teplárna v Přerově zůstává největších zdrojem úniků rtuti v kraji, a to dokonce tak velkým, že se umístila na druhém místě i v celostátním žebříčku největších znečišťovatelů rtutí (4). „Rtuť je velice diskutovanou látkou. Připravuje se mezinárodní úmluva k omezení jejích úniků do životního prostředí. Teplárny a elektrárny mohou používat speciální filtry k jejímu zachycování. I rtuť uvolněná do ovzduší může nakonec přispět ke kontaminaci vodních ekosystémů, kde se kumuluje mimo jiné v rybách,“ komentoval problematiku rtuti vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.

Přerovská teplárna v kraji nejvíce přispívá ke kyselým dešťům. Zůstává rovněž druhým největším zdrojem skleníkových plynů v kraji hned za cementárnou v Hranicích, která ovšem meziročně svůj příspěvek k emisím skleníkových plynů výrazně snížila - o více jak 10 tisíc tun.

Oproti předchozímu roku vypadly z žebříčků největších znečišťovatelů styrenem čtyři firmy: A.A.R plast Krchleby, Pony Auto Hranice, Siemens Elektromotory a Ladislav Michalík. Nejvíce svoje emise snížila firma A.A.R plast Krchleby (ze 744 kg na necelých 5 kg, což je méně, než ohlašovací práh) a Pony Auto Hranice (která vloni nahlásila 646 kg emisí této látky). Emise styrenu v součtu snížily i jediné dva provozy podniku M.L.S. Holice, které v letošním žebříčku osaměly.

Jediná firma v Olomouckém kraji nahlásila emise perzistentních organické látky - jedná se o slévárnu Foundaik a polyaromatické uhlovodíky (5) v jejích odpadech.

Kampaň Člověk a voda byla zahájena v létě 2010. Spojuje aktivity Arniky zaměřené na ochranu vody v naší krajině, zachování vodního prostředí a druhové rozmanitosti a na dodržování českých zákonů a evropských dohod. Vyhodnocení dat o únicích a přenosech látek do vod proběhlo v rámci projektu Voda živá finančně podpořeného Státním fondem životního prostředí.




Poznámky:

(1) Integrovaný registr znečišťování (IRZ) provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR prostřednictvím České informační agentury životního prostředí CENIA. Lze ho nalézt na adrese www.irz.cz. Údaje o únicích vybraných chemických látek hlásí do registru samy jednotlivé podniky, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Arnika pak údaje pouze analyzuje a sestavuje z nich přehledné žebříčky znečišťovatelů, které z registru nelze jednoduše vyčíst. Přítomnost v těchto žebříčcích a jejich zveřejňování mnohdy motivují podniky k eliminaci emisí škodlivých látek a k zavedení technologií, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Pro rok 2009 zahrnuje IRZ hlášení o únicích a přenosech od 91 provozovny v Olomouckém kraji (oproti 75 v roce 2008).

(2) Zinek je toxický pro ryby (LD50= 29,9 mg.l-1). Více: www.toxik.arnika.org/chemicke-latky/zinek
Více informací o mědi a jejím působení v životním prostředí najdete na www.toxik.arnika.org/chemicke-latky/med.

(3) Styren se používá hlavně v laminátovnách, odkud také dochází nejčastěji k jeho únikům.Styren je látka podezřelá z karcinogenních účinků a rovněž je klasifikována jako nebezpečná pro rozmnožování, tedy reprotoxická. Více informací o této látce najdete na www.toxik.arnika.org/chemicke-latky/styren.

(4) Rtuť je velmi toxický těžký kov, jehož vlivem dochází ke zničení či porušení struktury bílkovin v buňkách. Organické sloučeniny rtuti mají mimořádně velkou schopnost hromadit se v organismech a přenášet se dále potravním řetězcem. Jejich dlouhodobé působení může způsobit například také poruchy reprodukce a obecně poškození nervové soustavy, dimethylrtuť je navíc možným karcinogenem. Více: www.toxik.arnika.org/chemicke-latky/rtut.

Celorepublikové žebříčky největších znečišťovatelů pro rok 2009 najdete zde: hwww.toxik.arnika.org/tiskove-zpravy/mezi-nejvetsimi-znecistovateli-se-objevuji-stale-nova-jmena

(5) Polyaromatické uhlovodíky patří mezi perzistentní organické látky dlouho přetrvávající v životním prostředí pro svojí stálost a rovněž pro svoje toxické vlastnosti (některé jsou karcinogenní). Více informací o této skupině látek najdete na http://www.toxickelatky.arnika.org/chemicke-latky/polycyklicke-aromaticke-uhlovodiky-pahs

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist