Vratislav Vozník "> Půjdeme sázet stromky, kde jsou potřeba, nabízejí účastníci blokády - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/pujdeme-sazet-stromky-kde-jsou-potreba-nabizeji-ucastnici-blokady
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Vratislav Vozník: Půjdeme sázet stromky, kde jsou potřeba, nabízejí účastníci blokády

16. září 2011 | Vratislav Vozník
Autor: Vratislav Vozník, tel: +420 732 719 699
Až několik desítek pomocných rukou pro sázení malých buků a jedlí. Tak zní nabídka milovníků přírody Správě Národního parku Šumava. Jde hlavně o účastníky letní blokády ilegálního kácení v oblasti Ptačího potoka. Mluvčí blokády Vratislav Vozník to dnes nabídl řediteli parku Janu Stráskému. Jedinou podmínkou je, aby se stromky sázely v místech, kde jsou potřeba. Tedy v nižších polohách národního parku, kde by měly být smíšené lesy. Nikoli v horských a podmáčených smrčinách, které se obnovují samy a zadarmo.

„Jsme připraveni pomoci přírodě národního parku i jinou formou než občanským protestem. Pokud pracovníci parku vyberou vhodná místa pro sázení nového lesa, rádi přijedeme a pomůžeme. Ale jen tam, kde je to potřeba a kde má sázení i podle vědců smysl. Výsadba stromků k ochraně přírody samozřejmě patří,“ zdůraznil Vratislav Vozník. „Hlavním posláním národního parku je ochrana přírodních procesů a pokud si příroda umí pomoci sama, jako třeba u Ptačího potoka, je nesmyslné tam cokoli sázet,“ dodal.

Účastníci blokády chtějí pomocí při sázení ukázat, že se sázením stromků souhlasí a jsou ochotni se k této formě opatření v národním parku připojit, probíhá-li na vhodném místě. Aktivní zapojení se do práce je pro ně stejně samozřejmé, jako další formy ochrany přírody.

Výsadba jedlí i buků Šumavě prospěje zhruba o 200 metrů nad mořem níže, než například v oblasti Ptačího potoka nedaleko Modravy, kde v létě probíhalo kácení a nenásilná blokáda. /1/

Podle vědců i zkušených lesníků se horské a podmáčené lesy obnovují po tisíciletí prostřednictvím gradací kůrovce. Tak tomu je i okolo Ptačího potoka, kde se až do letního zásahu ředitele Stráského zdárně rozvíjely přírodní procesy. Mladé smrčky a jeřáby tu úspěšně vyrůstají samy, bez umělé a nákladné výsadby. Monitoring prováděný správou parku ukázal, že na území ponechaných přírodě vyrůstá po odeznění kůrovcové gradace průměrně 5000 mladých stromků na hektar /2/. Umělé vysazování smrků či jeřábu by zde bylo zcela nesmyslné vyhazování peněz. Jedle a buky do těchto vyšších poloh nepatří a drsné klima nevydrží.

Poznámky:
/1/ Základní informace o tzv. lesních vegetačních stupních, které ve své praxi používají lesníci i přírodovědci, najdete na http://bit.ly/p3XyHX (Wikipedie)

/2/ Čížková P., Biomonitoring lesních ekosystémů v NP Šumava, Lesnická práce 1/2010, Kostelec nad Černými lesy 2010

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist