https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reakce-mpo-na-cerpani-prostredku-v-programu-uspory-energie-z-op-pik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Reakce MPO na čerpání prostředků v programu úspory energie z OP PIK

26. března 2019 | MPO ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu intenzivně pracuje na tom, aby se situace kolem čerpání prostředků z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) zlepšila. Z pohledu časové osy je pravdou, že skoro polovina programovacího období, která uběhla, mohla být využita lépe. MPO provedlo v roce 2018 změny, které mají pomoci rychlejšímu čerpání. Typická délka realizace projektu se ale pohybuje od dvou do tří let, výrazné zlepšení podmínek se proto v čerpání projeví až v letech 2019, 2020 a 2021.

„I přes určitá zdržení jsme optimističtí a věříme, že se nám podaří celkovou alokaci programu úspory energie do roku 2023 vyčerpat,“ říká náměstek pro fondy EU Marian Piecha.

Původní alokace na program úspory energie činila 19,3 mld. Kč. Z toho:
• 2 mld. byly v roce realokovány do prioritní osy 2 (nemovitosti)
• 1,3 mld. finanční nástroje - alokace ČMRZB na úspory energie
• 5 mld. - částka vydaných rozhodnutí
• 6 mld. - za tuto částku jsou projekty momentálně ve fázi schvalování/vydání právního aktu
• nová výzva na rok 2019 - 5 mld. (včetně zvýšené absorpce v cestovním ruchu)

„Ke konci roku 2018 jsme měli proplaceno 1,5 mld. Kč, což je 8 % alokace programu úspory energie,“ říká náměstek pro fondy EU Marian Piecha a dodává: „Zrychlit čerpání v programu nelze bez zásadních systémových změn, které nastaly v roce 2018. Systém administrace byl v roce 2014 nastaven velmi nepřehledně a komplikovaně. Administrace projektů úspor energie je obecně komplikovanější oproti zbývajícím dotačním projektům z důvodu kvantifikace úspor a jejích následného prokázání.“ To vytváří dostatečnou administrativní bariéru samo o sobě. V projektech realizovaných v letech 2014 až 2018 MPO navíc požadovalo detailní položkové rozpočty, což v některých případech vedlo až k odstoupení žádostí komplikovaných projektů, které musí soutěžit nákup technologií společně s návrhem řešení tzv. design to build. Dalším výrazným omezením bylo určení pouze 20% alokace velkým podnikům či definování podmínek návratnosti projektů.

„V roce 2018 nastal obrat a v aktuálně vyhlášené výzvě programu úspory energie jsme na všechny tyto negativní aspekty společně s hospodářskými a sociálními partnery reagovali. Nově jsme upustili od položkových rozpočtů, snížili jsme bodovou hranici pro získání úspory z 60 na 50 bodů,“ říká náměstek Piecha a dodává: „Dále se nám podařilo vyjednat s EK zvýšení alokace pro velké podniky na 60 %. Nově budeme moci podporovat i projekty cestovního ruchu, které mají velký potenciál energetických úspor. Také došlo ke zmírnění, respektive posunu maximálně hranice návratnosti projektu z IRR 15 % na 20 %.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist