https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/reditel-b-hnisch-ziskal-cenu-josefa-vavrouska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Ředitel Böhnisch získal Cenu Josefa Vavrouška

8. června 2018 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
V letošním roce Cenu Josefa Vavrouška za výjimečný počin získal současný ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch. Smyslem Ceny Josefa Vavrouška je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Cenu uděluje Nadace Partnerství. V roce 2018 se jedná o dvacátý druhý ročník.

Loni svou 14letou éru poslance zakončil prosazením dvou důležitých zákonů - o ochraně přírody a krajiny a ochraně zvířat, které se staly hlavním důvodem jeho letošní nominace. První zákon posílil ochranu národních parků a hlavně: potvrdil, že jejich účelem je vybrat několik částí české krajiny a ponechat jí divoké přírodě, kam lidé budou chodit jenom na návštěvu. Druhý zákon řešil, že součástí našeho soužití se zvířaty napříště nebudou nedůstojné a zbytečné kožešinové farmy. Robin Böhnisch nebyl jediným proponentem - koneckonců ani autorem - obou zákonů. Ale nejtěžší není normu sepsat. Nejtěžší a nejdůležitější je provést ji parlamentním rozhovorem různých společenských hodnot, postojů a priorit. A právě tady klíčovou roli sehrál jeho přístup k politické práci.

"Nejen u dvou loňských zákonů dokázal vést jednání s klidem a rozvahou i tam, kde by ledaskdo dávno bouchal do stolu nebo dveřmi. Ve sněmovně měl nemalou autoritu, protože umí mluvit se všemi včetně protivníků a politických konkurentů,"uvedl Vojtěch Kotecký, který jej nominoval. "Robin Böhnisch v parlamentu mnohokrát ukázal, že dokáže postavit mosty, které nejenže spojují dva břehy, ale také pevně drží. Právě v Krkonoších - kraji, kde se s přírodou potkává opravdu hodně, hodně lidí - je pro něj místo jako dělané. Ředitel musí národní park vést tak, aby ambiciózně chránil přírodu a přitom se uměl domluvit," dodal.

"Děkuji všem, kteří se podepsali pod mou nominací," zahájil ředitel Böhnisch svůj projevu. "Při pohledu na seznam dosavadních nominovaných i laureátů Ceny Josefa Vavrouška musím s uspokojením konstatovat, že toto ocenění míří často do Krkonoš. Ať už přímo k lidem krkonošským, nebo zprostředkovaně k osobnostem, které mají Krkonoše hluboko v srdci, i když třeba bydlí v jiném koutě Česka," dodal. Laureátem Ceny se v roce 2014 stal jeden ze zakladatelů Krkonošského národního parku prof. Josef Fanta a v letošním roce byl nominovaný i bývalý ředitel Správy KRNAP Jan Hřebačka. Ve svém projevu ředitel Böhnisch také vyzdvihl aktivitu osobností z nevládního sektoru, které se velmi angažovaly při vzniku a prosazování obou výše uvedených zákonů.

Cena Josefa Varouška je spjata se jménem předního českého ekologa a ministra životního prostředí ČSFR, který 18. března 1995 spolu se svou dcerou tragicky zahynul při pádu laviny ve Vysokých Tatrách.

Cílem ceny je zviditelnit a ocenit snahu jednotlivců, jejichž činnost konkrétním způsobem přispěla ke zlepšení životního prostředí. Vyhlašovatelem soutěže jsou Nadace Partnerství a Nadace Charty 77. Za 17 let trvání soutěže cenu obdrželo 27 osob, někteří z nich byli oceněni in memoriam.

Přihlášky do soutěže zasílá široká veřejnost, vítěze každoročně vybírá jedenáctičlenná odborná porota složená z předních odborníků a osobností v environmentální oblasti. Z nominovaných osob nejprve vybere užší finalisty, z nichž na slavnostní akci konané vždy v červnu u příležitosti Světového dne životního prostředí vybere finálního laureáta.


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Radek Drahný, tel: 737 209 900 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist