https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/rozhoduje-se-o-dukovanech-ale-na-stole-chybi-verohodne-informace-o-skutecnych-nakladech.riziko-pro-cez-ma-byt-minimalni-pro?fbclid=IwAR25CJIfJI7lXQh8eIYhh7gcsxpz186YrURlB9Bu-ZuKNHJCp4bX5D8M3u0
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelený kruh, Hnutí DUHA a Calla: Rozhoduje se o Dukovanech, ale na stole chybí věrohodné informace o skutečných nákladech. Riziko pro ČEZ má být minimální, pro občany a firmy v Česku obrovské

Ministr Havlíček informoval, že je vláda rozhodnuta sama si půjčit a úvěrovat takto obrovské náklady plánu na nový reaktor v Dukovanech [1]. Kromě toho Ministerstvo průmyslu zpracovalo návrh zákona, kterým má poskytnout garantovanou výkupní cenu elektřiny z nového bloku na nejméně 30 let [2]. Tu zaplatí české domácnosti a firmy v ceně za elektřinu. ČEZ má navíc právo předat celý projekt státu v okamžiku, kdyby se některé parametry dohodnuté ve smlouvách mezi vládou a firmou ČEZ, které nebyly zveřejněny, změnily. Zásadním problémem jsou chybějící vládní ekonomické analýzy, které by věrohodně ukázaly na skutečné náklady, které by měly zaplatit jak spotřebitelé elektřiny, tak i daňoví poplatníci.

Ekologické organizace upozorňují, že:
* Udávané investiční náklady v rozmezí 140-160 miliard korun (tzv. overnight costs) neodpovídají reálnému stavu porovnatelných projektů jako je Olkiluoto, Flamanville, Hinkley Point, Vogtle či Akkuyu [3]. To znamená pro blok o výkonu 1 200 MW zhruba 8,4 až 9,6 miliardy eur, při současném kurzu tedy přibližně 232 až 265 miliardy Kč.
* Udávaná doba stavby 7 let, je nadmíru optimistická a není obvyklá ani v Číně [3]. Každé zpoždění pak s sebou nese výrazné navýšení původně předpokládaných nákladů, které vedlo až ke krachu velkých, dříve silných firem – Westinghouse a Areva. V případě krachu projektu a nesplácení státem poskytnutého úvěru pak půjdou náklady na vrub daňových poplatníků.
* Udávaná výše garantované výkupní ceny 50-60 eur/MWh, který má dostat ČEZ [1] je nerealisticky nízká a jsou to citace z propočtů z Národního akčního plánu rozvoje jaderné energetiky z ledna 2015, které byly kritizovány již tehdy. Klíčovým parametrem, který určí výši garantované výkupní ceny, je vnitřní výnosové procento. Akcionářům ČEZ s výjimkou ministerstva financí se určitě nebude líbit hodnota IRR kolem 5 % [4]. Podle výpočtů ekonoma Jana Ondřicha, které mají ekologické organizace k dispozici [v příloze], může výše garantované ceny dosáhnout 138 eur/MWh. Pak by ovšem spotřebitelné elektřiny museli zaplatit cca 20 miliard ročně rozdílu po dobu nejméně 30 let.

Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, řekl: “Na stole by měly ležet jasné ekonomické propočty, kolik vládní plán na nový reaktor v Dukovanech přijde spotřebitele elektřiny a daňové poplatníky i se všemi očekávatelnými riziky. Stávající čísla, která poletují od vládních představitelů vzduchem, jsou na úrovni prodejců zázračných hrnců či vysavačů.”

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl: “Nechce se mi věřit, že by čeští ministři vymysleli způsob podpory výstavby jaderného bloku s poloviční garantovanou výkupní cenou, než jejich kolegové ve Velké Británii. Vsadil bych se, že v případě spuštění nových Dukovan budeme jako spotřebitelé dorovnávat v důsledku garantované výkupní ceny průměrně 50 eur za každou megawatthodinu, Ale vsadit se nemůžu, protože tou dobou budu buď na hřbitově nebo v penzi s nejistým příjmem.”


Příloha - Review of new Czech NPP project Economics of Dukovany, Jan Ondřich: http://zelenykruh.cz/wp-content/uploads/2020/05/Review-of-new-Czech-NPP-project_Ond%C5%99ich.pdf

Poznámky:
[1] Rozhovor s ministrem průmyslu Havlíčkem, Hospodářské noviny, 28. května 2020
[2] Návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice: https://apps.odok.cz/veklep-detail?pid=KORNBPKCETTG
[3] World Nuclear Industry Status Report 2019
[4] I v rozhovoru pro Hospodářské noviny 11. května 2020 říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, že přiměřený zisk pro ČEZ lze „srovnávat s podobnými projekty, tedy kolik dostali jiní od svých vlád”.

Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Edvard Sequens, energetický konzultant sdružení Calla, edvard.sequens@calla.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MG

Milan G

29.5.2020 08:25
To že ročně platíme všichni na OZE cca 46 miliard a hodně dlouho budeme ještě platit je v pořádku, že jo. Kde bylo hnutí duha když se o tom rozhodovalo? Nepamatuji si z té doby, že by někde vystupoval jejich expert a varoval veřejnost. A teď budou kvičet.
A opět argumenty, které se jim hodí. To že v Bělorusku postavil Rosatom JE v termínu tzn. sedm let ani slovo.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist