https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ruseni-jednorazovych-plastu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zvonečník, z.s.: Rušení jednorázových plastů

19. listopadu 2018 | Zvonečník, z.s.
Autor: Jiří Jakl, tel: 776877565
V současnosti běží kampaně za omezení jednorázových plastů. Argumentuje se hlavně množstvím plastů v oceánech, k regulaci je připravená rovnou evropská směrnice a změny jsou i v českém parlamentu. Zvonečník apeluje ke konkrétním materiálům a řešením.

Ve sněmovně s mediální pozorností Piráti zavedli používání dřevěného nádobí místo plastového (viz např. Novinky.cz a Deník.cz). Plastové nádobí je dobře recyklovatelné a ani při energetickém využití ve spalovnách v případě použití běžných nechlorovaných plastů (PE, PP, PET) do ovzduší neunikají dioxiny (na rozdíl od PVC). Ve sněmovně se plastový odpad dá recyklovat, v případě zavádění dřevěného nádobí to ale byl neřešený problém. V budoucnu by mohlo dojít k náhradě za vhodnější nádobí papírové a bioplastové, které je snáze kompostovatelné. V případě pitné vody se již s předsednictvím Robina Böhnische ve výboru pro ŽP v minulém volebním období běžně používaly skleněné karafy.

Pokud srovnáme umyvatelné nádobí s jednorázovým plastovým, například 25 plastových kelímků složených do sebe zabere prostor jako 2 skleničky s několikanásobně větší hmotností. Skleničky se dají ve větším množství převážet jedině autem a je potřeba mít k dispozici zázemí pro jejich opláchnutí. To je ale například ve výstavních prostorách nereálné a vyžaduje ve větším množství i pracovní sílu navíc. U skleniček a lahví nelze opomenout ani spotřebu saponátu a pitné vody.

Hlavním cílem připravené evropské směrnice je snížení množství plastů v oceánech. MŽP ale nedokáže odpovědět, kolik plastů dnes končí v oceánech z ČR. Pokud hovoří o ekologičtějších alternativách, které to tedy jsou? Zálohované láhve vyžadují vyplachování a výroba papírových obalů zase vodu. U výrobků ze dřeva a bioplastů může být větší problém se tříděním, protože do košů na plasty a papír nepatří a naopak v těchto koších mohou recyklaci komplikovat.

Nadužívání plastových materiálů lze vidět zejména u amerických restaurací, kde se i k běžnému napití používají jednorázové kelímky, víčko a brčko. Tučná jídla bez zeleniny jsou balená do krabiček a nabízeno jednorázové nádobí. Legislativní opatření je potřeba směřovat především tímto směrem. Plně může být uplatňováno zejména v kamenných restauracích, kde lze zajistit užívání omyvatelného nádobí.

Stanovisko spolku Zvonečníku: Vnímáme pozitivní snahy orgánů EU, MŽP či Pirátů řešit problémy nadměrné produkce plastových odpadů. Žádáme zejména potlačení PVC z potravinářství a jeho nahrazení alespoň nechlorovanými plasty kvůli jejich lepší recyklovatelnosti i energetickému využití. Směrem ke kompostování žádáme řešení problémů recyklace bioplastů, dřevěných jednorázových výrobků a znečištěného papírového odpadu z potravinářství. Opatření EU k používání jednorázových obalů by podle nás měla směřovat zejména ke kamenným restauracím k používání omyvatelného nádobí. Odmítáme hysterii, která se občas pod heslem "méně plastů" strhává.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist