https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sber-elektroodpadu-v-cr-stoupa
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN: Sběr elektroodpadu v ČR stoupá

17. srpna 2009 | ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN
Nejvíce elektrozařízení bylo vybráno v Plzeňském kraji.

V prvním pololetí letošního roku došlo v České republice opět ke zvýšení množství sebraného elektroodpadu. Podle statistik kolektivních systémů ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN které sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení organizují, každý občan od ledna do června průměrně odevzdal 2,15 kg elektroodpadu, což je o 28 % více než loni. Z porovnání vychází nejlépe Plzeňský kraj, naopak nejméně elektroodpadu odevzdali občané Ústeckého kraje. Za první polovinu roku kolektivní systémy obcím za svoz a recyklaci elektrozařízení ušetřily přes 207 milionů korun.

Neziskové společnosti ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN, které v České republice už čtyři roky zajišťují sběr a recyklaci elektroodpadu, v prvním pololetí letošního roku opět zvýšily objem vybraných elektrozařízení. Od ledna do června se podařilo sebrat 22 432 tun elektrozařízení, což je 2,15 kg na osobu. V porovnání s prvním pololetím loňského roku jde o 28% nárůst, před dvěma lety se dokonce vybrala jen polovina. Nejvíce se na výsledku podílejí velké domácí spotřebiče jako ledničky, mrazničky, pračky, myčky a sporáky, a spotřebitelská zařízení, zejména televize. „Rostoucí objem sebraného elektroodpadu samozřejmě vnímáme velmi pozitivně. Ukazuje se, že Čechům záleží na životním prostředí stále více. I díky tomu bychom se letos společně mohli přiblížit k hranici 4,5 kg na osobu, v některých krajích bude určitě překročena i pětikilogramová hranice,“ hodnotí výsledky sběru generální ředitel společnosti ELEKTROWIN Roman Tvrzník. Od roku 2005, kdy zpětný odběr elektrozařízení v ČR začal, sebraly kolektivní systémy ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN už více než 100 000 tun elektrozařízení.

Nejpilněji třídí elektroodpad občané Plzeňského kraje. Každý z nich v prvním pololetí průměrně odevzdal 2,81 kilogramů na hlavu. Nadprůměrných výsledků sběru dosáhli i na Vysočině, ve Zlínském a Středočeském kraji a také v Praze. Nejméně se naopak vybralo v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji, což může být zapříčiněno specifickými podmínkami v těchto regionech. „Jednoznačně nejvíce se zlepšili občané Plzeňského kraje, 80% nárůst nemá konkurenci. Naopak v Ústeckém kraji lidé odevzdali o pouhých sedm procent více než loni, čímž jen potvrdili tamější tristní stav třídění elektroodpadu. Nejdůležitější však pro nás je fakt, že oproti loňskému roku došlo k nárůstu ve všech krajích ČR,“ říká jednatel kolektivního systému ASEKOL Jan Vrba

Cesta k nynějším dobrým výsledkům sběru, které ČR řadí na špičku ve střední Evropě, byla složitá. Společnosti ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN musely občany naučit třídit a zároveň zajistit, aby bylo kam. „Důvod kontinuálního růstu sběru spatřuji vedle intenzivních informačních kampaní především v existenci dnes již velmi husté sítě sběrných míst, kterých na osobu připadá více než například v Rakousku. Také u elektroodpadu platí pravidlo, že člověk třídí tím spíš, čím jednodušší to pro něj je,“ míní jednatel kolektivního systému EKOLAMP Alexandr Hanousek. V současnosti mají občané možnost elektroodpad odkládat už na více než 10 000 místech.

Na zpětném odběru vysloužilých elektrozařízení vydělá nejen životní prostředí, ale také obce. Kolektivní systémy ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN mají uzavřeny smlouvy s téměř 600 obcemi, z jejichž sběrných dvorů a mobilních svozů zajišťují svoz elektrozařízení. Úspora nákladů, které obce nemusejí vynakládat za dopravu a recyklaci elektroodpadu, je velmi významná. Jenom za první pololetí roku 2009 už tyto společnosti obcím za svoz a recyklaci elektroodpadu uspořily přes 207 milionů korun. Za čtyři roky existence zpětného odběru vysloužilých elektrozařízení tato částka přesahuje 1,1 miliardy korun.

Přehled zpětně odebraných elektrozařízení v krajích ČR na osobu leden – červen 2009 (údaje za ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN):

KrajZpětně odebraná elektrozařízení na osobu (kg) leden – červen 2009Zpětně odebraná elektrozařízení na osobu (kg) leden – červen 2008Zpětně odebraná elektrozařízení 2009/2008 Procentuální nárůst
Plzeňský2,811,56+ 80 %
Vysočina2,642,02+ 31 %
Zlínský2,622,46+ 7 %
Praha2,521,83+ 38 %
Středočeský2,511,98+ 27 %
Pardubický2,231,65+ 35 %
Královehradecký2,181,82+ 20 %
Jihočeský1,911,49+ 28 %
Liberecký1,911,71+ 12 %
Olomoucký1,851,43+ 29 %
Jihomoravský1,801,46+ 23 %
Karlovarský1,791,47+ 22 %
Moravskoslezský1,731,28+ 35 %
Ústecký1,611,51+ 7 %
CELKEM2,151,69+ 28 %

ASEKOL, s.r.o., je nezisková společnost, která provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. V prosinci roku 2005 byl ASEKOL zapsán Ministerstvem životního prostředí ČR jako jediný systém pro zpětný odběr historických elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport (tj. skupiny 3, 4 a 7). ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s více než 3000 městy a obcemi a 2469 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných 10 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR. V roce 2008 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,25 kg elektroodpadu.

Společnost EKOLAMP s.r.o. je nezisková společnost zapsaná Ministerstvem životního prostředí ČR do Seznamu výrobců jako provozovatel kolektivního systému, který zajišťuje oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení skupiny 5 – světelných zdrojů a svítidel. EKOLAMP byl založen 30. května 2005 významnými výrobci osvětlovací techniky. V současné době smluvně spolupracuje s 524 sběrnými dvory měst a obcí a dalších 3140 obcí pokrývá mobilním sběrem. Sběr světelných zdrojů, tj. trubicových a úsporných zářivek a výbojek, a svítidel probíhá také prostřednictvím velkoobchodní sběrné sítě, která čítá téměř 330 provozoven na celém území ČR. Ačkoliv EKOLAMP ročně zpětně odebírá pouze stovky tun osvětlovacích zařízení, vzhledem k jejich nízké hmotnosti se jedná o milióny kusů, které skončí u recyklátora místo na skládce.

ELEKTROWIN a.s. byl založen 25. května 2005 jako provozovatel kolektivního systému zajišťujícího oddělený sběr, zpětný odběr, zpracování, využití a odstranění elektrozařízení a elektroodpadu. Zaměřuje se na velké a malé elektrospotřebiče i elektrické a elektronické nástroje. Společnost je koncipována jako nezisková, jejími akcionáři jsou přední výrobci velkých a malých domácích spotřebičů. Prostřednictvím více než 650 sběrných dvorů v 490 městech, 2300 provozoven posledních prodejců a mobilních svozů zajištěných ve více než 4350 obcích smluvně pokrývá přes 92 % obyvatel ČR. Zpětný odběr více než 61 000 tun elektrospotřebičů zajišťuje kolektivnímu systému ELEKTROWIN prvenství mezi kolektivními systémy v ČR v množství zpětně odebraných tun vysloužilých elektrozařízení.

Pro více informací: Ondřej Tesař, AMI Communications, e-mail: ondrej.tesar@amic.cz, tel.: 234 124 112, 602 698 854, tiskové středisko http://press.amic.cz/cs/asekol/ Hana Ansorgová, ASEKOL, e-mail: ansorgova@asekol.cz, tel.: 602 164 173, www.asekol.cz Zuzana Křenková, EKOLAMP, e-mail: krenkova@ekolamp.cz, tel.: 731 549 820, www.ekolamp.cz Taťána Pokorná, ELEKTROWIN, e-mail: tana.pokorna@elektrowin.cz, tel.: 241 091 832

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist