Lucie Ješátková "> Senátorka Vítková: Podařilo se dlouhodobé úsilí a dotace na čistírny odpadních vod pro obce v CHKO budou - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/senatorka-vitkova-podarilo-se-dlouhodobe-usili-a-dotace-na-cistirny-odpadnich-vod-pro-obce-v-chko-budou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Senátorka Vítková: Podařilo se dlouhodobé úsilí a dotace na čistírny odpadních vod pro obce v CHKO budou

9. srpna 2022 | KDU-ČSL
Autor: Lucie Ješátková, tel: 730 575 148
Dlouhodobá snaha senátorky Jaromíry Vítkové pomoci obcím v oblasti čistíren odpadních vod se vyplatila. Připravují se dotace, které obcím pomohou. V loňském roce se senátorka Vítková intenzivněji věnovala specifické chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Díky jejímu tlaku a dlouhodobému úsilí nyní ministerstvo životního prostředí připravuje dotační výzvu.

„Problematika nakládání s odpadními vodami a budování nebo intenzifikace čistíren odpadních vod je mi blízká. Zabývala jsem se touto problematikou na úrovni města a získávala jsem finanční prostředky z různých zdrojů, například SFŽP, EU a JMK. Řešila jsem intenzifikaci městské ČOV a ČOV Nemocnice Boskovice, kanalizace výtlak Mladkov, Boskovice Podhradí, Podlesí, Dukelská a další. Z mé dlouholeté zkušenosti s Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací Jihomoravského kraje vím, že v řadě obcí senátního obvodu nemají čistírny odpadních vod. Chtěla jsem být obcím nápomocna, proto jsem uspořádala v minulosti řadu seminářů pro starosty obcí s kompetentními zástupci institucí,“ sděluje senátorka Vítková.

Dlouhodobé úsilí senátorky Vítkové ohledně pomoci obcím v oblasti čistíren odpadních vod potvrzuje starostka obce Drnovice na Blanensku. „V naší obci jsme museli zastavit výstavbu domů z důvodu nedostatečné kapacity ČOV. Projekt na intenzifikaci ČOV byl velmi komplikovaný a pro Drnovice, bez získání dotací, finančně likvidační. Paní senátorka Vítková velmi rychle reagovala na naši situaci a problém se mnou řešila. Díky její spoluúčasti jsme dotáhli projekt do zdárného konce. V září 2022 bude hotovo,“ sděluje starostka Lenka Růžičková.

Do regionu přijela ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a ředitel SFŽP Petr Valdman na setkání starostů obcí v CHKO Moravský kras, které se uskutečnilo v pondělí 8. 8. 2022 v Kotvrdovicích. „CHKO Moravský kras je chráněno na základě zákona o ochraně přírody. Je tedy víc než nutné řešit i čistotu vod, které tímto územím protékají a ovlivňují systém jeskyní. Pro obce je obtížné získat finanční prostředky na ČOV. V roce 2021 proběhlo speciální setkání obcí Moravského krasu se zainteresovanými zástupci. Po dlouhodobém úsilí se nyní rýsuje dotační možnost pro tyto obce a za to jsem velmi ráda. Díky dobré spolupráci jsme mohli společně s ministryní životního prostředí a ředitelem SFŽP představit dotační možnosti pro obce právě v této chráněné lokalitě,“ uvádí senátorka Vítková.

„Rezort životního prostředí chce podpořit zejména malé obce, které mají zvláštní režim a sem například spadá chráněná krajinná oblast Moravský kras. Jsou připraveny výzvy, které budou spuštěny od 15 srpna 2022 a také tzv. výhodná půjčka, kde je 1 % úrok, který se počítá až od kolaudace projektu,“ sdělila ministryně Hubáčková na setkání v Kotvrdovicích.

Podmínky dotace představil ředitel SFŽP Petr Valdman. „Jedná se o dvě výzvy. Průběžná a kolová, které jsou spuštěny vedle sebe. Průběžná výzva je určena pro jednodušší typy projektů na výstavbu/dostavbu kanalizace, výstavbu ČOV, výstavbu/dostavbu vodovodu za účelem nového napojení obyvatel. Zde je minimální bodový standard za oblasti ekologické relevance a technickou kvalitu. Pokud si obec spočítá, že se nevleze do bodového standardu, tak je zde kolová výzva, která je určena pro všechny typy projektů. Způsobilost výdajů na kanalizaci není omezena,“ sdělil ředitel SFŽP Petr Valdman.

Na setkání proběhla diskuze a starostové se mohli zeptat na konkrétní podmínky v jejich obcích. Zmiňovaná půjčka, kde je úroková sazba 1 %, se týká obcí do 2000 obyvatel. Splatnost je nastavena na 10 let. Navíc obce v této oblasti dostanou o 10 % dotace navíc k podpoře v rámci výzvy 70 %, takže se dostanou na podporu 80 %.

Ministryně Hubáčková s ředitelem Valdmanem zavítali dále do Lomnice, kde se na městském úřadě rozvinula diskuze ohledně tří neodkanalizovaných lokalit plus Lomnice, včetně diskuzí nad variantami řešení zásobování pitnou vodou.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist