https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/skupina-senatoru-podala-ustavni-navrh-proti-narizeni-o-plosnem-rozhazovani-stutoxu-zeleni-spustili-proti-jedu-v-krajine
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Skupina senátorů podala ústavní návrh proti nařízení o plošném rozhazování Stutoxu, Zelení spustili proti jedu v krajině petici

23. dubna 2020 | Strana zelených
Skupina 12 senátorů z iniciativy senátora Petra Orla podala k Ústavnímu soudu návrh na zrušení nařízení, kterým se povoluje hubení hlodavců jedem Stutox II metodou plošného rozhazování na zemědělské pozemky. “Přípravek Stutox II je prudký jed na bázi fosfidu zinku. Pokud je používán plošným rozhazováním na povrch volně přístupných zemědělských pozemků, hrozí bezprostřední nebezpečí hromadných neúmyslných otrav volně žijících živočichů i domácích zvířat,” vysvětluje závažnost situace senátor za Stranu zelených a ekolog Petr Orel.

Hlavní nebezpečí je podle něj v tom, že domácí i divoká zvířata mohou volně rozhozený jed pozřít buď přímo, anebo spolu s uhynulými nebo oslabenými hraboši. “Loni v srpnu po jeho plošné aplikaci uhynulo na Brněnsku několik desítek zajíců, ale i bažanti, na Opavsku pak dva čápi bílí. Došlo tak ke zcela nežádoucímu a nepřípustnému ohrožení potravního řetězce,” varuje Petr Orel.

Jed Stutox II se podle evropských předpisů nesmí používat plošným rozhozem, ale jen cíleným použitím, zpravidla nasypáváním do nor hrabošů. Nařízení Ústavu však z tohoto obecného zákazu povoluje výjimku. “Nařízení je však napsáno tak, že vlastníci zemědělských pozemků nemohou bez dalšího začít rozhazovat Stutox na své pozemky, ale musí jim to předtím povolit Ústav na základě posouzení konkrétní situace. K něčemu takovému však podle našeho názoru nemá Ústav v zákoně oporu. Díky tomu považujeme nařízení nezákonné jako celek,” komentuje podání ústavní stížnosti Petr Orel.

Návrh podpořilo 12 senátorů: Petr Orel, Marek Hilšer, Ladislav Kos, Lukáš Wagenknecht, Renata Chmelová, Lumír Kantor, David Smoljak, Pavel Fischer, Václav Chaloupek, Václav Hampl, Václav Láska a Přemysl Rabas. Návrh zpracoval advokát Petr Svoboda.

Strana zelených ve spolupráci se senátory Orlem a Rabasem spustila proti jedu v krajině petici. Podpisy je možné přidat na www.krajinabezjedu.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist