https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/krnov-mohl-mit-protipovodnovou-ochranu-jiz-dokoncenou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Krnov mohl mít protipovodňovou ochranu již dokončenou

16. ledna 2025 | Hnutí DUHA
V pátek 17. 1. 2025 má dojít k podpisu memoranda mezi vládou, Povodím Odry a městem Krnov. Obsahem bude další strategie ochrany před povodněmi po katastrofálních záplavách v září loňského roku zaměřená zejména na opatření realizovatelná na území města.

Tato opatření však měla být podle vládního rozhodnutí z roku 2008 dávno realizována, což mohlo výrazně zmírnit škody způsobené loňskými povodněmi. Vzhledem k dlouhodobé nečinnosti Povodí Odry v této oblasti si město Krnov nechalo zpracovat vlastní studii.

Prvním návrhem protipovodňového opatření na území Krnova byla studie Ing. Václava Čermáka z roku 2005. Tato studie navrhovala zvýšení kapacity koryta řeky Opavy v Krnově. Zároveň navrhovala revitalizaci řeky ve městě, čímž by pro obyvatele vzniklo komfortní prostředí pro rekreaci v okolí a kolem řeky. Na tuto studii navázala aktivita pracovní komise města v rámci nevládního projektu „Řeka ve městě“. V letech 2019 až 2023 Atelier Fontes rozpracoval navržená opatření až do fáze dokumentace potřebné k územnímu řízení. Celkové náklady zpracování uhradilo město Krnov ve výši přibližně 8 milionů korun.

Ivo Dokoupil z Hnutí DUHA Jeseníky řekl: „Memorandum přichází bohužel s desetiletým zpožděním. V roce 2008 vláda rozhodla, že protipovodňová ochrana Krnova bude realizována do roku 2020. Její součástí měla být opatření ve městě, která měla být hotová v červenci 2016. Dále měla být na jeho území hotová i opatření v podobě tří plánovaných poldrů. Součástí projektu byla i kontroverzní přehrada v Nových Heřminovech. Bylo by mnohem efektivnější, kdyby alespoň část kompetencí při budování protipovodňových opatření přešla z Povodí Odry a státu na obce. Obce mají větší motivaci situaci řešit, lépe znají detaily svého území a jeho obyvatele a mohou zadávat protipovodňové studie přímo odborným firmám. Takový přístup by umožnil rychlejší a efektivnější ochranu před menšími povodněmi.“


Zdroje:
- chronologii plánování stavby přehrady najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=LsFFYJvAMRA&t=117s
- přehled plánovaných opatření v obcích Zátor, Brantice a Krnov najdete zde:
https://www.youtube.com/watch?v=j3GVMI2qsP0
- na stránkách Povodí Odry najdete vizualizaci plánovaných opatření v Zátoru, Branticích a Krnově, které měly být hotové již v roce 2016: https://prehradanoveherminovy.cz/vizualizace/- analýzu a chronologii najdete také zde:
https://denikreferendum.cz/clanek/36946-tecka-za-pripadem-chybejici-herminovske-prehrady-hlavnim-vinikem-je-kducsl
- studii alternativních protipovodňových opatření pro město Krnov od ing. Václava Čermáka najdete na stránkách Unie pro řeku Moravu: http://www.uprm.cz/o-nas/studie/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist