https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/snaha-o-zelenou-transformaci-celi-v-cesku-tuhemu-odporu.na-rade-je-senat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Snaha o zelenou transformaci čelí v Česku tuhému odporu. Na řadě je Senát

28. dubna 2020 | Strana zelených
Senátoři budou tento týden projednávat jeden z nejvýznamnějších souborů politických opatření za dobu existence Evropské unie, tzv. Zelenou dohodu pro Evropu. Jedná se zatím pouze o „sdělení“, kterým Evropská komise v předstihu informuje členské státy EU o připravovaných změnách, nicméně už teď je jasné, že zájmové skupiny, které si zelenou transformaci nepřejí, budou klást tuhý odpor. „Evropská komise v dokumentu navrhuje novou strategií s cílem transformovat EU na spravedlivou a konkurenceschopnou ekonomiku, která bude do roku 2050 klimaticky neutrální,” popisuje důležitost dokumentu senátor za Zelené Petr Orel. “Je to cesta, která přináší také pro ČR příležitosti, výzvy, ale i potencionální rizika. Nicméně bagatelizace klimatických změn a nic nedělání by mohlo přinést ještě větší náklady a rizika, a to nejen finanční,“ dodal.

Obsahem Zelené dohody pro Evropu jsou kromě diskutovaného snižování emisí CO2 i další důležitá témata, jako jsou zdanění energie, regulace využívání půdy, oběhové hospodářství, udržitelná a inteligentní mobilita, zdravé potraviny„od zemědělce ke spotřebiteli“, obnova ekosystémů a biologické rozmanitosti a nulové znečištění ovzduší, vod a půdy.

„Zelená dohoda nabízí řešení, jak plynule navázat na záchranná ekonomická opatření koronavirové krize a začít připravovat členské státy EU na výzvy, které již dnes přináší krize klimatická,“ říká Michal Berg, spolupředseda Zelených. „Jedná se o dobře navržený balík opatření, který sníží závislost ekonomiky na ropě a uhlí, zásadně zmodernizuje klíčová odvětví jako jsou energetika, doprava a průmysl, a kromě toho, že zajistí pracovní místa, také zásadně zvýší odolnost celé ekonomiky,” dodal.

Jeho spolupředsedkyně, Magdalena Davis, ho doplňuje: „Česko potřebuje Zelenou dohodu. Lesy i zemědělská krajina jsou zničené suchem a špatným hospodařením, mizí hmyz i ptáci, do podzemních vod prosakují jedy. Navzdory současným vládním strategiím se situace rok od roku zhoršuje. Zelená dohoda nabízí cestu, jak se co nejrychleji stát odolnými vůči nepředvídatelným změnám, jak obnovovat přírodní procesy a tím i biodiversitu, jak podporovat produkci zdravých potravin bez jedů i jak významně zkrátit jejich cestu z pole zemědělce na talíř spotřebitele. Pro Čechy a Češky představuje Zelená dohoda jedinečnou příležitost, jak se vydat udržitelným směrem a odkázat našim dětem budoucnost, za kterou se nebudeme muset stydět.“

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist