Markéta Schauhuberová "> Spolehlivost a bezpečnost plynárenských zařízení Distributoři plynu – důležitý článek bezpečných a spolehlivých dodávek - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spolehlivost-a-bezpecnost-plynarenskych-zarizeni-distributori-plynu-dulezity-clanek-bezpecnych-a-spolehlivych-dodavek
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká plynárenská unie: Spolehlivost a bezpečnost plynárenských zařízení Distributoři plynu – důležitý článek bezpečných a spolehlivých dodávek

5. května 2009 | Česká plynárenská unie
Autor: Markéta Schauhuberová, tel: +420 241 027 877, 724 947 778
V současné době je zemním plynem v ČR zásobováno více než 2,85 milionu zákazníků. Jejich roční odběr se pohybuje okolo 9,177 mld. m3 zemního plynu. Z tohoto objemu činí podíl velkých odběratelů cca 45 %, středních odběratelů 10 %, maloodběratelů 13 % a domácností 30 %.

Dopravu plynu k zákazníkům umožňují plynárenská zařízení, jejichž spolehlivý a bezpečný provoz zajišťují plynárenské společnosti. K těmto zařízením patří zejména tranzitní, přepravní a distribuční plynovody, předávací, kompresní a regulační stanice, podzemní zásobníky plynu a řada dalších provozních a zabezpečovacích prvků. Celkovou úroveň a spolehlivost plynárenské soustavy ČR je možné i v mezinárodním srovnávání hodnotit velice kladně. Tyto skutečnosti prověřila a potvrdila i nedávná „plynová krize,“ při níž právě díky smluvnímu zajištění dodávek do ČR z více zdrojů, technickému řešení plynárenské soustavy, značné kapacitě podzemních zásobníků plynu i odborným schopnostem pracovníků odvětví, nebylo nutné jakýmkoli způsobem omezovat dodávku plynu, a dokonce bylo možné i pomáhat sousedním státům.

Konečnou dodávku plynu zákazníkům v regionech ČR zajišťují regionální plynárenské distribuční společnosti. Z nich společnosti RWE Nety ze skupiny RWE zásobují cca 2 305 tis. zákazníků, E.ON Distribuce cca 110 tis. zákazníků, zejména v jihočeském regionu, a Pražská plynárenská Distribuce cca 443 tis. zákazníků v Praze a jejích příměstských oblastech.

V regionech ČR jsou plynofikována všechna města a obce nad 2 000 obyvatel, ale i řada menších sídel. „Nejvíce zemní plyn využívají města a obce ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Naopak jen 40 % obcí je napojeno na Bruntálsku a Českolipsku, kde je osídlení řidší,“ říká Miloslav Zaur, managing director RWE Nety.

Distribuční soustava ČR je jedním ze základních kamenů plynárenské soustavy. Tvoří ji zejména distribuční vysokotlaké, středotlaké a nízkotlaké plynovody a přípojky o celkové délce 72 298 km, regulační stanice a další technická a zabezpečovací zařízení. Vysokotlaké plynovody jsou převážně ocelové s pasivní i aktivní ochranou proti korozi. Středotlaké a nízkotlaké plynovody a jejich přípojky jsou z důvodů ochrany před poškozováním korozí, a tedy posílení jejich bezpečnosti a spolehlivosti, budovány ze speciálních plastů. Distribuční soustava má dostatečnou kapacitu, která umožňuje krýt s rezervou požadavky na dodávku plynu, je meziregionálně propojená a zokruhovaná i na úrovni měst a obcí. „Zokruhování“ sítě umožňuje pružně se vypořádat s výkyvy v odběru nebo při vyřazení části zařízení z provozu zajistit dodávku plynu jinou cestou.

Celá distribuční soustava je monitorována 24 hodin denně prostřednictvím dispečinků plynárenských distribučních společností, které vzájemně spolupracují. Počítačové systémy ukazují průběžně stav soustavy, indikují změny, poruchy a např. i neoprávněné vstupy do blízkosti některých zařízení. Zásluhou technického vybavení jsou dispečeři schopni dálkově řídit regulační a ovládací prvky a v případě potřeby přesměrovat dodávky plynu, komunikovat s plynárenskými odborníky, pohotovostní službou, opravárenskými kapacitami, zákazníky i dotčenými zástupci státní správy. Provoz soustavy je tedy automatický, ovšem i s možností „ručního“ řízení.

Významným opatřením zejména ve velkých městech je vedení plynovodů v kolektorech, tedy jakýchsi podzemních chodbách. Zde jsou plynovody a další sítě chráněny před vnějšími zásahy, je umožněna snadná kontrola a údržba. „Pražská plynárenská Distribuce má v kolektorech uloženo 50,5 km plynovodů. Do budoucna se  tímto způsobem plánuje vést i plynovody propojující pod hladinou Vltavy Smíchov a Nové Město,“ dodává Jindřich Zenger, vedoucí odboru správy distribuční soustavy Pražské plynárenské Distribuce.

„K zajištění bezpečnosti a spolehlivosti plynárenských zařízení směřuje řada dalších opatření jako např. vnitřní inspekce tranzitních plynovodů, kontroly těsnosti ostatních sítí, přidávání zapáchající látky – odorantu do plynu, využívání odborně způsobilých pracovníků, certifikovaných výrobků apod.,“ dodává Josef Havel, předseda představenstva E.ON Distribuce.

Otázkám bezpečnosti a spolehlivosti dodávek je věnována v oblasti plynárenství velká pozornost. Proto lze nabídnout zákazníkům spolehlivé a bezpečné využívání zemního plynu, dostupného fosilního paliva s nejvyšší energetickou účinností, s minimálními dopady na životní prostředí a s vysokým komfortem užití.
Markéta Schauhuberová, tel: 420 241 027 877, 724 947 778
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist