Jindřich Petrlik "> Spotřeba rtuti ve Spolaně se ztrojnásobila, konstatuje studie Arniky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/spotreba-rtuti-ve-spolane-se-ztrojnasobila-konstatuje-studie-arniky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - program Toxické látky a odpady: Spotřeba rtuti ve Spolaně se ztrojnásobila, konstatuje studie Arniky

26. dubna 2007 | Arnika - program Toxické látky a odpady
Autor: Jindřich Petrlik, tel: 222 781 471
Každý rok provozu amalgámové elektrolýzy ve Spolaně Neratovice navíc představuje zátěž životního prostředí minimálně půl tunou až více jak jeden a půl tunou rtuti. Vyplývá to ze souhrnné studie zpracované sdružením Arnika jako podkladu pro jednání o vydání integrovaného povolení pro provoz amalgámové elektrolýzy ve Spolaně ohlášené na 7. května 2007 na Krajský úřad Středočeského kraje. „Budeme na něm prosazovat ukončení výroby chlóru za pomoci amalgámové elektrolýzy do konce roku 2010, což je datum navrhované také pro celou EU a ve srovnání s naším původním požadavkem i určitý kompromis,“ řekla na tiskové konferenci v Mělníce Martina Stávková, vedoucí kampaně sdružení Arnika „Stop nebezpečí ze Spolany“.

„V kontrastu k nižším emisím rtuti do ovzduší roste spotřeba rtuti pro výrobu chlóru ve Spolaně. Ta se během let 2003 až 2005 ztrojnásobila a vzrostlo i množství rtuti v odpadech. Jejich ukládáním na skládku toxických odpadů v areálu Spolany se jen vrší problém, který budou muset za několik desítek let řešit naši potomci. Vzniká tak nová ekologická zátěž,“ konstatuje jeden ze závěrů studie Arniky.

Spolana Neratovice chce ukončit výrobu pomocí rtuti do konce roku 2015. „Nevidíme žádný důvod pro to, aby se používání tohoto toxického kovu prodlužovalo o několik let déle nežli je to nutné. Spolana do změny technologie bude muset investovat stejně. Za pět let provozu amalgámové elektrolýzy se navíc někde nahromadí zbytečných 2,5 až 8 tun rtuti a za několik desítek let ji bude nutné odstraňovat, případně přispěje k celkovému znečištění životního prostředí,“ zdůvodnil stanovisko Arniky opřené o závěry studie její předseda RNDr. Jindřich Petrlík.

Výroba chlóru amalgámovou elektrolýzou je již v menšině, v roce 2005 se používala pro výrobu 48% z celkové produkce chlóru. V Evropě najdeme země, kde se již výhradně používají k životnímu prostředí šetrnější cesty výroby chlóru označené za nejlepší dostupné technologie (BAT) - membránová či diafragmová. Patří k nim Portugalsko, Rakousko, Irsko, Norsko a Slovinsko. I provoz společnosti Anwil v Polsku, která Spolanu z většiny vlastní, je diafragmový. Pro Spolanu bud nejvhodnější náhrada membránovou technologií. „Jestliže se Spolana zavázala ke zpracování studie o přechodu na tuto technologii do poloviny roku 2008, není jasné, proč chce s jejím uskutečněním vyčkávat až do konce roku 2015,“ stěžoval si na liknavý přístup vedení neratovické chemičky Petrlík a dodal.

Sdružení Arnika také v minulém roce provedlo měření koncentrací rtuti v ovzduší (1) a v okolí Spolany Neratovice naměřilo vysoké hodnoty. V Labi se opakovaně zjišťují vysoké koncentrace rtuti v rybách (2).

(1) Viz tiskovou zprávu Arniky ze 6. října 2006 

(2) Viz například tiskovou zprávu Arniky z 28. dubna 2004

Jindřich Petrlik, tel: 222 781 471
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist