https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/stat-nesmi-ridit-lobbiste-a-zakulisni-hraci.pirati-budou-dnes-na-vlade-prosazovat-jasna-a-vymahatelna-pravidla
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Stát nesmí řídit lobbisté a zákulisní hráči. Piráti budou dnes na vládě prosazovat jasná a vymahatelná pravidla

24. ledna 2024 | Česká pirátská strana
Na vládu dnes míří návrh zákona o lobbování v České republice. Má posílit transparentnost lobbingu a omezit korupci, střet zájmů a klientelismus. Návrh má ale i několik nedostatků, na které Piráti upozorňují: nedopadá na prezidenta a asistenty poslanců a senátorů, neobsahuje adekvátní sankce za porušení pravidel, a lobbing polostátní firmy - například ČEZu - by nebyl považován za lobbování. Na vládě proto budou Piráti tlačit na přijetí upravené verze zákona, z dílny Ministerstva spravedlnosti tak, jak navrhuje ve stanovisku předseda Legislativní rady vlády a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. To zmíněné nedostatky odstraňuje.

„Dlouhodobě říkáme, že si stát musí posvítit na lobbisty. Jasná pravidla pro lobbování tu chybí roky a Piráti jsou v jejich zavedení hlavní tahoun. Zemi nesmí řídit zákulisní hráči. Chceme, aby byly veřejně dostupné informace o tom, kdo ovlivňuje podobu jednotlivých zákonů, přípravu zakázek nebo rozdělování dotací. Občané na to mají právo. Podporujeme i zavedení registru lobbistů. Pevně věřím, že zákon o lobbování bude dalším z protikorupčních zákonů, který se nám v tomto období podaří prosadit,” řekl k připravovanému zákonu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Právě navrhovaný registr, který by sloužil jako informační systém veřejné správy, je hlavním nástrojem regulace lobbování. Sledoval by totiž aktivity lobbistů a lobbovaných, a tím umožnil veřejnosti snadnou kontrolu nad tím, kdo co prosazuje a s kým jedná.

V současné podobě návrhu zákona vidím několik nedostatků, které detekovala i Legislativní rada vlády a Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, jimž předsedám. Zákon například nedopadá na prezidenta a asistenty poslanců a senátorů. Chybí také procentuální výpočet sankcí za porušení zákona (černý lobbing). Budu se pokoušet na vládě reflektovat tyto nedostatky a zapracovat doporučení Legislativní rady vlády a Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí,“ uvedl Michal Šalomoun, ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády.

Návrh zákona o lobbování reflektuje doporučení GRECO (Skupina států Rady Evropy proti korupci) a získal podporu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Navíc je přijetí tohoto zákona do poloviny roku 2025 navázáno na čerpání prostředků z Národního plánu obnovy. Je však nezbytné vyřešit výše uvedené nedostatky, které by mohly zpochybnit jeho efektivitu. „Náš cíl je vytvořit zákon, který skutečně posílí etiku a transparentnost v politickém prostředí. To, aby v lobbování nedocházelo ke korupci ani k tajným nátlakům mocných vlivových skupin na politiky, je naprosto klíčové. Jedině tak bude moct dojít k posílení důvěry veřejnosti v politické rozhodování. A věřím, že to se s novým zákonem i díky námi navrhovaným změnám povede,” dodal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který se dlouhodobě věnuje boji proti korupci.

Piráti věří, že jejich návrhy přinesou pozitivní změny a posílí etiku a transparentnost v českém politickém prostředí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist