Klára Bělíčková "> Studenti a studentky promítali laserem na Strakovu akademii “TADY SE KLIMA NEŘEŠÍ” - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-a-studentky-promitali-laserem-na-strakovu-akademii-tady-se-klima-neresi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti a studentky promítali laserem na Strakovu akademii “TADY SE KLIMA NEŘEŠÍ”

7. září 2021 | Fridays for Future ČR
Autor: Klára Bělíčková, tel: 774 382 445
Hnutí Fridays for Future promítalo v pondělní večer na Strakovu akademii své požadavky a vzkazy pro nadcházející vládu. V průběhu večera se na zdi objevilo několik textů. Např. “VOLBY JSOU O KLIMATU” nebo “KONEC UHLÍ 2030”. Aktivistky a aktivisté zmínili i nadcházející stávku za klima, která se bude konat 24. září po celém světě.

Účelem večerního promítání bylo uveřejnění jejich požadavků. Jedná se o seznam kroků, které podle nich musí nadcházející vláda udělat v řešení klimatické krize.

„Řešení klimatické krize musí být prioritou nadcházející vlády. Naše tři hlavní cíle jsou jasné. Chceme, aby příští vláda dělala konkrétní kroky pro udržení oteplení planety pod hranicí 1,5 °C v porovnání s dobou před průmyslovou revolucí. Tržní politiku neviděla pouze jako rostoucí HDP, ale brala ohled na spokojený a plnohodnotný život jedinců v souladu s přírodou a klimatem. A v neposlední řadě dále nepodporovala nespravedlnost, kterou klimatická krize pro lidstvo představuje. Nejchudší vrstvy společnosti nemohou platit za hrozivé dopady klimatických změn,” řekla mluvčí hnutí Klára Bělíčková.

Ve svých požadavcích hnutí Fridays for Futer nadcházející vládu například vyzývá, aby skončila s těžbou i spalováním uhlí nejpozději do roku 2030. Také aby vláda podpořila spravedlivou transformaci uhelných regionů včetně rekvalifikace a zajištění důstojné práce pro zaměstnance fosilního průmyslu. Studenti a studentky také volají po nestranné ministryni pro klima, která by meziresortně řešila klimatickou krizi. „Podporujte drobné, střední a ekologické zemědělce, ne agrobarony” zní dále jeden z požadavků. Celý seznam zveřejnili na svém webu www.zaklima.cz, který jako středoškoláci vytvořili sami.

”TADY SE KLIMA NEŘEŠÍ” byl z dalších promítnutých textů. Podle členů a členek hnutí se klima neřešilo v minulých letech dostatečně.

„Tyhle volby jsou pro řešení klimatické krize zásadní. Jako studentky a studenti často nemáme možnost volit a rozhodnout tak o své budoucnosti. Apelujeme proto na voliče a voličky, aby 8. a 9. přišli k volbám a svým hlasem podpořili vládu, pro kterou bude klima v následujícím volebním období prioritou. Další čtyři roky prázdných slov a planých slibů už si nemůžeme dovolit. Teď, nebo nikdy!” řekla mluvčí Klára Suková.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist