Klára Suková "> Studenti chtěli při projížďce parníkem předat Babišovi vysvědčení za ochranu přírody a klimatu. Pětka se lidem hnutí ANO nelíbila a vysvědčení zuřivě roztrhali - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-chteli-pri-projizdce-parnikem-predat-babisovi-vysvedceni-za-ochranu-prirody-a-klimatu.petka-se-lidem-hnuti-ano
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Fridays for Future ČR: Studenti chtěli při projížďce parníkem předat Babišovi vysvědčení za ochranu přírody a klimatu. Pětka se lidem hnutí ANO nelíbila a vysvědčení zuřivě roztrhali

2. října 2021 | Fridays for Future ČR
Autor: Klára Suková, tel: 739 142 763
V pátek 1.10. proběhlo na brněnské přehradě setkání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a dalších představitelů hnutí s veřejností. Vyhlídkové plavby parníkem se zúčastnili i zástupci a zástupkyně hnutí Fridays for Future. Během plavby chtěli předat Andreji Babišovi vysvědčení za ochranu klimatu a přírody a své požadavky. Na vysvědčení si hnutí ANO vysloužilo pětku, podobně jako třeba ODS.
​​​​​​
Premiér ze známky evidentně nadšený nebyl a opakovaně se odmítl se studenty bavit a vysvědčení si od nich nepřevzal. Před studenty spolu s ochrankou utekl na jinou část lodi celkem třikrát. Po hodinové plavbě tak Andrej Babiš odcházel s prázdnou. Petrovi Doubravském, jednomu z členů Fridays for Future, Babiš mimo jiné řekl: „Ty jsi moc mladej na to, abys mi dával vysvědčení.”

​​​​„Ve své knize nás Andrej Babiš obviňuje z toho, že jsme mu nikdy jasně neřekli, co po něm chceme. A to navzdory tomu, že jsme naše cíle vždy komunikovali jasně a srozumitelně. Nyní jsme dali dohromady souhrn všeho, co po politicích požadujeme a pan premiér si to odmítl vyslechnout. V knize také píše, že je vždy otevřen dialogu a nepovyšuje se. Přijde mi to trochu pokrytecké,” řekl student Masarykovy univerzity a mluvčí hnutí Fridays for Future Petr Doubravský.

Po skončení plavby se část týmu hnutí ANO, včetně Andreje Babiše přesunula zpět ke stánku s jídlem a cimbálovkou nedaleko přístaviště a pokračovala v podepisování knih a komunikaci se svými příznictvi. Studenty a studentky Andrej Babiš odmítl i zde. Po chvíli je ochranka a policie dokonce vytlačila na chodník za hranici stánku. Následně mluvčí hnutí Fridays for Future Petr Doubravský a Klára Suková nechali klimatické vysvědčení u stolu hnutí ANO. V moment, kdy už studenti a studentky odcházeli, roztrhal jeden člen z týmu hnutí ANO klimatické vysvědčení a odhodil ho na zem.

„Myslím si, že roztrhání vysvědčení v kostce ilustruje přístup hnutí ANO, ale i podstatné části jiných stran k ochraně klimatu a naší budoucnosti. Jsem ale zvyklá jak přezíravě a arogantně se Andrej Babiš chová vůči mojí budoucnosti skoro každý den, kdy odmítá dělat věci ve prospěch klimatu,” okomentovala situaci Klára Suková.

V​​e svých požadavcích přichází hnutí Fridays For Future s jasnými cíli pro ochranu klimatu a přírody a dlouhodobé udržení oteplení pod 1,5 °C. Studenti a studentky volají mimo jiné po rychlém a spravedlivém konci uhlí, snižování spotřeby v energií a rozvoji obnovitelné energetiky. Chtějí jasný plán energetické transformace tak, aby odklon od ekonomicky kolabujícího uhlí byl co nejvíce spravedlivý a co nejméně zasáhl jak pracující, tak spotřebitele. Vedle toho požadují mimo jiné rozvoj hromadné dopravy, či lepší ochranu krajiny a její adaptaci na klimatickou krizi a sucho.
​​​​
„Naše závislost na fosilní energetice vede v posledních týdnech mimo jiné ke zdražování energií. Současná vláda nebyla schopna přijít s plánem energetické transformace a snažila se fosilní průmysl zuby nehty bránit. Vedle toho, že se vláda vykašlala na naší budoucnost, vykašlala se tak i na všechny, které toto zdražování zasáhne. Potřebujeme se zbavit závislosti na fosilních palivech a přestavět energetiku i ekonomiku tak, aby fungovala pro všechny lidi i přírodu,” dodal Doubravský.

Středoškolské hnutí Fridays for Future už dříve v rámci svých předvolebních aktivit předalo klimatické vysvědčení dalším poslaneckým stranám. Své ohodnocení dostal například Ivan Bartoš a Vít Rakušan (Piráti a Starostové) nebo Petr Fiala (koalice SPOLU). Studenti a studentky se snaží dlouhodobě upozorňovat na to, že na řešení změn klimatu nemáme mnoho času, a proto v řešení i přípravě na změny klimatu bude klíčová vláda, která vzejde z podzimních voleb. Na to se mimo jiné snažili upozornit stovky středoškoláků a středoškolaček, kteří se před týdnem, 24. září, zúčastnily stávky za klima po celé České republice.

„Současná vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem v řešení klimatické krize naprosto selhala. Vláda neprojevila ani snahu ani konkrétní činy. Tomu koneckonců odpovídá i známka 5, na jejich klimatickém vysvědčení. Takovýto přístup si už od příští vlády nemůžeme dovolit.” říká Klára Suková, mluvčí Fridays for Future.

Celé požadavky hnutí Fridays For Future, i vysvědčení vystavené ostatním stranám lze dohledat na webu volimproklima.cz.

Kontakty:
Petr Doubravský
+420 724 396 896
Klára Suková, tel: 739 142 763
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist