Jitka Straková "> Studenti zdravotnických škol v Českých Budějovicích shlédnou výstavu o problematice využívání PVC ve zdravotnictví - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/studenti-zdravotnickych-skol-v-ceskych-budejovicich-shlednou-vystavu-o-problematice-vyuzivani-pvc-ve-zdravotnictvi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - program Toxické látky a odpady: Studenti zdravotnických škol v Českých Budějovicích shlédnou výstavu o problematice využívání PVC ve zdravotnictví

15. října 2007 | Arnika - program Toxické látky a odpady
Autor: Jitka Straková, tel: 777 266 386
Během měsíce října mají studenti středních a vyšších zdravotnických škol v Českých Budějovicích možnost shlédnout výstavu sdružení Arnika, která se věnuje rizikům používání PVC (polyvinylchloridu) a jeho změkčovadla <a href="http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=633020">DEHP</a> (di-2-ethylhexyl ftalátu) ve zdravotnictví. V období od 15. do 25.října shlédnou výstavu studenti Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické, poté výstava poputuje na Vyšší odbornou školu zdravotnickou Bílá vločka. Výstava studenty informuje o zdravotních rizicích pacientů, kteří jsou ošetřováni pomůckami z PVC a o možnostech náhrady tohoto materiálu. Z hlediska ochrany zdraví pacientů je zde totiž častým problémem používání změkčovadel, tak zvaných ftalátů, které se do PVC přidávají, aby se dosáhlo požadované pružnosti. Protože tyto látky nejsou v PVC pevně vázány, mohou během léčebných procedur z pomůcek unikat a toxicky působit na reprodukční systém pacienta. Tyto materiály jsou ve zdravotnictví stále používány přestože k nim existují dostupné alternativy.

Mezi nejcitlivější skupinu pacientů patří nedonošené děti na perinatologických (novorozeneckých) centrech kvůli značné expozici DEHP ze zdravotnických pomůcek a nedokončenému vývinu reprodukčního ústrojí novorozence. U pacientů na dialýze může příjem DEHP až 1000 x převyšovat průměrný příjem běžné populace. U těhotných nebo kojících žen na dialýze dochází k značné expozici plodu, respektive kojeného potomka.
<br /><br />
V České republice si rizika spojená s používáním zdravotních pomůcek z PVC měkčeného ftaláty uvědomuje stále více odborníků (1). Přesto je omezování PVC ve zdravotnictví proces velmi pozvolný. Nicméně příklady dobré praxe ukazují, že se lze těmto nebezpečným látkám vyhnout. Po zvážení rizik souvisejících s ftaláty se rozhodlo nahradit využívané PVC pomůcky novorozenecké centrum Fakultní nemocnice v Olomouci. Pražská nemocnice Na Homolce pro změnu nahradila infuzní IV vaky a sety z PVC. "Prakticky pro všechny výrobky z PVC existují bezpečnější alternativy (2). Jedná se například o polypropylen, polyethylen, polyuretan, ethylen vinyl acetát nebo silikon. Po případně lze použít PVC měkčené jiným změkčovadlem než je DEHP," tvrdí vedoucí kampaně Arniky <a href="http://pvc.arnika.org/">„Nehrajme si s PVC“</a> Ing.Miroslava Jopková.
<br /><br />
Tato aktivita sdružení Arnika je podpořena grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.


(1) Příklady studií vypovídajících o rizicích využívání PVC a DEHP:
<br /><br />
<a href="http://pvc.arnika.org/soubory/DEHPproweb2.pdf">„M. Rossi, M. Mühlberger 2000: Vystavení novorozenců DEHP (di-2-ethylhexylftalátu)a možnosti prevence v Evropě.“</a> Health Care Without Harm, říjen 2000, překlad Arnika.
<br /><br />
<a href="http://bezjedu.arnika.org/downloads/PVC_hracky_2007_1.pdf">„M. Jopková, L. Kleger 2007: Hodnocení výskytu esterů kyseliny ftalové a dalších aditiv v hračkách a obalech na hračky z PVC (formát pdf).“</a> Doplněná verze, Praha, březen 2007, zpracovala Arnika pro EPS a SOS.
<br /><br />
<a href="http://bezjedu.arnika.org/downloads/prach.pdf">„A. Watson 2006: Pozor! Nebezpečný prach!“</a> Praha, červenec 2006, vydala Arnika. Studie obsahuje informace o koncentracích <a href="http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=1910056">ftalátů</a>, <a href="http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=1636194">PBDE</a> a <a href="http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=1910057">alkylfenolů</a> zjištěných v českých kancelářích a v dešťových srážkách.
<br /><br />
<a href="http://bezjedu.arnika.org/downloads/VSCHT_reky.pdf">J. Sochůrek, J. Hajšlová, V. Kocourek 2007: Kvalitativní analýza enviromentálních kontaminantů technikou GC x GC/TOF-MS.</a> K dispozici pouze na internetu. Studie obsahuje zajímavá data o znečištění řek ftaláty.
<br /><br />
(2) Seznam alternativ k PVC ve zdravotnictví je dostupný na internetových stránkách <a href="http://pvc.arnika.org/alternativy.shtml">http://pvc.arnika.org/alternativy.shtml</a>

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist