Pavel Pechoušek "> Šumava je Bezpečná už třetím rokem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/sumava-je-bezpecna-uz-tretim-rokem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Šumava je Bezpečná už třetím rokem

9. září 2011 | Správa NP Šumava
Autor: Pavel Pechoušek
Bezpečná Šumava je projekt, který na Šumavě již třetím rokem zaručuje větší bezpečí nejen pro stálé obyvatele hor, ale i turisty, kteří je navštíví.

Bezpečná Šumava spojuje všechny složky Integrovaného záchranného systému ČR (IZS) na Šumavě. Společně se členy Informační a strážní služby (ISS) NP Šumava je do projektu zapojena Zdravotní záchranná služba, Policie ČR, Hasičský záchranný sbor ČR, Letecká záchranná služba Armády ČR a Horská služba Šumava.

Projekt Bezpečná Šumava vznikl v roce 2008 jako reakce na mimořádné události v národním parku Šumava, jako je například pohřešování a zranění osob v horském nepřístupném terénu nebo horské požáry.
Členové informační a strážní služby parku hráli od začátku v projektu významnou roli. „Díky tomu, že pracovníci ISS dokonale znají terénní poměry na Šumavě, jsme hned od začátku zahájili dobrou spolupráci s ostatními partnery," říká náměstek ředitele NP Šumava Tomáš Fait, který má Bezpečnou Šumavu i informační strážní službu parku na starosti.
„Členové strážní služby jsou dnes profesionálně vybaveni i proškoleni, jejich zásahy jsou proto velmi efektivní a jsou respektovanými partnery ostatních složek integrovaného záchranného systému," dodává Tomáš Fait.

Informační a strážní služba Národního parku Šumava dohlíží na dodržování platné legislativy v oblasti ochrany přírody a krajiny, prezentuje poslání Národního parku Šumava, zabezpečuje informační servis v terénu, podílí se na zvyšování bezpečnosti v území a na provádění záchranných prací v případě úrazu, požáru, nehod atd. V současné době má tři desítky pracovníků.

„Nejčastěji zasahujeme u pádů z kola, dopravních nehod nebo tak zvaném octnutí se v nouzi - tedy vysílení, ztrátě orientace, podcenění zdravotního stavu nebo neodhadnutí počasí a situace v terénu. Loni jsme řešili 350 takových případů, letos do konce srpna již více než 250," říká vedoucí Informační a strážní služby Petr Šrail.

V práci členům informační a strážní služby parku v rámci projektu Bezpečná Šumava pomáhají všechny jednotky Integrovaného záchranného systému České republiky. Jejich kooperace zaručuje jistotu ještě větší bezpečnosti pro obyvatele i návštěvníky Šumavy.

Hlavní cíle projektu Bezpečná Šumava:

• zajištění příjemného místa pro život místních obyvatel
• zvýšení bezpečnosti návštěvníků
• využití znalosti území k rychlejší pomoci v nouzi při spolupráci se složkami Integrovaného záchranného systému ČR
• zlepšení a zahuštění pokrytí území složkami Integrovaného záchranného systému ČR
• prevence rizik a osvětová činnost
• ochrana jedinečné přírody při haváriích, živelných pohromách a výjimečných situacích
• zefektivnění činnosti Informační a strážní služby NP Šumava
• zabezpečení ochrany spravovaného majetku v souladu s ochranou přírody

Historie Bezpečné Šumavy

Projekt Bezpečná Šumava vznikl v roce 2008 v reakci na mimořádné události na území Národního parku Šumava. Pracovníci Informační a strážní služby NP Šumava absolvovali certifikované kurzy předlékařské první pomoci, vodní záchrany a kurz lezec - záchranář u Horské služby ČR.

V březnu 2009 nabídlo Generální ředitelství hasičského záchranného sboru ČR správě parku uzavření smlouvy o přistoupení k Integrovanému záchrannému systému ČR.

V květnu 2009 byla mezi Hasičským záchranným sborem (HZS) Plzeňského a Jihočeského kraje a Správou NP Šumava uzavřena „Dohoda o plánované pomoci na vyžádání". Správa parku zařadila 15 terénních vozidel do IZS, z toho je 8 plně vybaveno záchranným materiálem.

V roce 2011 bylo zřízeno dispečerské číslo 800 977 977, které je NON STOP k dispozici návštěvníkům parku a všem složkám IZS pro řešení mimořádných událostí na území NP Šumava.

Od 1. 7. 2011 je uzavřena smlouva se Zdravotnickou záchrannou službou Plzeňského kraje. Na jejím základě pracovníci Informační a strážní služby vyjíždějí na výzvu operačního střediska 155 a 112. Zasahují u všech mimořádných událostí na území parku, resp. CHKO Šumava.

Obdobná smlouva se připravuje i s Jihočeským krajem.


Budoucnost Bezpečné Šumavy

Logickým pokračováním projektu Bezpečná Šumava bylo zmapování a následně řešení požárních rizik na území NP Šumava. Soudním znalcem v oboru požární ochrany byla zpracována studie „Zabezpečení požární ochrany v Národního parku Šumava a operativně taktická studie".

Tato studie upozornila na vysokou míru rizika vzniku požáru na území parku. V současné době je připraven projektový záměr „Modernizace záchranářské techniky HZS ČR pro zvýšení přípravy jednotek požární ochrany na zdolávání mimořádných událostí".

Žadatelem je 13 HZS jednotlivých krajů a Správa NP a CHKO Šumava. Pro potřeby správy parku a CHKO Šumava se v projektu počítá se třemi automobilovými cisternami pro velkoobjemové hašení lesních požárů s celkovými náklady projektu 20, 1 milionů korun.

Náklady celého projektu jsou vyčísleny na 700 milionů korun a v současnosti probíhá jeho schvalování na evropské úrovni.
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist