Romana Šonková "> Summit OSN o potravinových systémech musí nastartovat urychlené řešení současné klimatické, zdravotní a ekologické krize - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/summit-osn-o-potravinovych-systemech-musi-nastartovat-urychlene-reseni-soucasne-klimaticke-zdravotni-a-ekologicke-krize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming: Summit OSN o potravinových systémech musí nastartovat urychlené řešení současné klimatické, zdravotní a ekologické krize

23. září 2021 | Compassion in World Farming
Autor: Romana Šonková, tel: 778 000 288
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) vyzývá světové lídry, aby využili hybnou sílu dnešního historicky prvního Summitu OSN o potravinových systémech (UN FSS) a přijali jasná a radikální opatření k transformaci těchto špatně fungujících systémů.

Summit, který se koná online právě dnes, se soustředí na hledání způsobů, jak tuto revoluční transformaci provést a napomoci k řešení naléhavých problémů v oblasti klimatu, zdraví a životního prostředí. Na světových lídrech pak bude, aby na konferencích, jako je COP26 v Glasgow v listopadu, přijali okamžitá opatření nezbytná k uskutečnění této transformace.

Philip Lymbery, globální ředitel CIWF a Šampion OSN v oblasti potravinových systémů, řekl: „Pokud chceme zachránit budoucnost pro zvířata, lidi a přírodu, na které jsme všichni závislí, máme před sebou příležitost využít impuls, který vytváří summit OSN o potravinových systémech, a jeho silný důraz na transformaci potravinových systémů - nikoliv pouze na jejich vylepšování.

Pokud chceme zajistit následujícím generacím budoucnost, ve které lze žít, transformace je naprosto nezbytná. Tato přeměna je v moci národních vlád a mezinárodních institucí, takže naše budoucnost skutečně leží v jejich rukou. Přesto otázka potravin a zemědělství na programu klíčových fór, jako je Konference OSN o změně klimatu konaná v listopadu, kupodivu chybí. Světoví lídři musí jednat dřív, než bude pozdě - není času nazbyt.“

Potraviny jsou zodpovědné za přibližně třetinu všech emisí skleníkových plynů a jejich produkce zabírá polovinu obydlené plochy planety. Průmyslová živočišná výroba je hlavní příčinou poklesu biologické rozmanitosti a způsobuje největší týrání zvířat na planetě. Samotné odvětví živočišné výroby je také zodpovědné za více skleníkových plynů než přímé emise ze všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady.

Romana Šonková, zástupkyně CIWF v ČR, uvedla: „Výzkum jasně ukazuje, že celosvětové snížení spotřeby masa a mléčných výrobků je nezbytné, abychom se udrželi v planetárních mezích. Musíme také přejít na zemědělství šetrné k přírodě s důrazem na welfare zvířat, jako jsou ekologické zemědělství, pastevní chovy nebo smíšené systémy pěstování plodin a chovu hospodářských zvířat, abychom zabránili dalšímu katastrofálnímu úbytku biologické rozmanitosti."

CIWF se aktivně podílel na činnosti akčních skupin summitu a pracovních skupin pro udržitelný chov hospodářských zvířat. Přispěl také k Dokumentu C Klastru udržitelného chovu hospodářských zvířat: Sladění výroby a spotřeby (Alining Production and Consumption), který obsahuje tyto čtyři výzvy k akci:
1. Změnu rozměru živočišné výrovy a snížení spotřeby masa a mléčných výrobků
2. Přechod na přírodě blízké, regenerativní zemědělství
3. Podporu spravedlivé přeměny zemědělství
4. Přijetí dobrých standardů v oblasti životní pohody (welfare) zvířat.

Více o řešeních CIWF pro udržitelné zemědělství se dozvíte na www.ciwf.cz.
Romana Šonková, tel: 778 000 288
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist