Ing. Vlastimil Karlík "> Tisíce Evropanů společně skočí do říčních vod - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tisice-evropanu-spolecne-skoci-do-ricnich-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ARNIKA - Program Ochrana přírody: Tisíce Evropanů společně skočí do říčních vod

13. července 2005 | ARNIKA - Program Ochrana přírody
Autor: Ing. Vlastimil Karlík, tel: +420 737 551 108
Tisíce Evropanů budou oslavovat svoje řeky a 17. července 2005 ve 14.00 hodin středoevropského času na mnoha místech společně skočí do jejich vln, aby předvedli svou sounáležitost s řekami a podpořili úsilí o zlepšení kvality vod. Společný skok symbolizuje podtitul „Big Jump“. Heslo „Za čistější a zdravější řeky“ bude mottem mnoha sportovních, společenských a kulturních akcí. Občané Evropy se tímto gestem mimo jiné domáhají skutečného naplnění Rámcové směrnice o vodách Evropské unie, jejímž cílem je do roku 2015 dosáhnout dobrého ekologického stavu řek a jezer a směrnice o vodách vhodných ke koupání. Česká republika má v tomto směru značné rezervy (viz příloha 1).

Evropský den koupání v řekách (Big Jump) je desetiletá kampaň, jejímž cílem je sledovat naplňování tohoto evropského plánu a přivést lidi zpět k jejich řekám. „K tomu, aby lidé znovu začali považovat řeky za své a přijali zodpovědnost za jejich ochranu a péči o ně, je nutné, aby řeky opět začaly být považovány za důležitý prvek dotvářející městské prostředí a aby byl obnoven přírodní charakter jejich toku ve volné krajině. Co lidé znají a mají rádi, to budou chránit,“ vysvětluje iniciátor celé akce, prezident pořádající Evropské říční sítě Roberto Epple (Francie).

Do dnešního dne s k „Velkému skoku“ přihlásili pořadatelé zhruba z 200 míst Evropy. Například v Berlíně se pro koupající připravuje plovoucí plovárna na řece Spree, v Hamburgu se část přístavu u ústí Labe promění v pláž pro velkou koupací slavnost, v Karlsruhe chystají 10 km dlouhý plavecký maratón v Rýnu. Curych, Drážďany, Paříž a Vídeň připravují slavnosti spojené s koupáním a doprovodným programem na plážích řek Limmat, Isar, Labe, Dunaj, Marne, Seina…

Mimořádné poselství měla akce na řece Jordán, kde se 10. července společně vykoupali představitelé místních samospráv z Jordánska, Izraele a palestinské autonomní oblasti. Pořádala ji organizace Přátelé Země – Střední východ, která usiluje o to, aby vlády zúčastněných zemí spolupracovaly při úsilí vyčistit Jordán – posvátnou, ale silně znečištěnou řeku. Právě místo, kde se Izraelci, Jordánci a Palestinci společně koupali, je posledním úsekem řeky, kde to čistota vody ještě dovoluje. Místo, kde Jordán vytéká z Galilejského jezera, má v koupání bohatou historii a náboženský význam – mimo jiné se tradičně pokládá za místo, kde svatý Jan Křtitel pokřtil Ježíše.

Ačkoliv se drtivá většina akcí Evropského koupacího dne odehraje 17. července, lokálním organizátorům byla dána značná volnost přizpůsobit termín koupání místním okolnostem. Využili toho nejen pořadatelé v Izraeli, ale i v několika českých městech. Celkem se v České republice přihlásili k Evropskému dni koupání v řekách pořadatelé v 17 městech a obcích na sedmi řekách (viz příloha 2).

Koordinátorem „Velkého skoku“ se v České republice stalo sdružení Arnika, které zorganizovalo 1. mezinárodní koupací den již v roce 2002 a od té doby koordinovalo každoroční Slavnosti Labe.


Příloha 1:

Evropská komise v loňském roce shromažďovala informace o stavu vod určených ke koupání. Zde je stručný výtah z výsledků této studie:

Vody ke koupání: přehled situace v členských státech

Směrnice EU o vodách ke koupání [Směrnice 76/160/EHS] stanoví dva systémy norem jakosti vod ke koupání: minimální závazné hodnoty, které musejí být povinně dodrženy, a přísnější směrné hodnoty, které by měly být dodrženy, nicméně splnění tohoto požadavku není povinné. Členské státy jsou povinny sledovat jakost vody v oblastech určených ke koupání prostřednictvím pravidelného odebírání vzorků během sezóny a oznamování výsledků Evropské komisi.

V koupací sezóně 2004 byla průměrná vykazovaná míra dodržování povinných hodnot 96,7 % v pobřežních oblastech koupání (96,8 % v roce 2003) a 89,4 % ve vnitrozemských (sladkovodních) oblastech (92,3 % v roce 2003).

Dodržování směrných hodnot dosahovalo v průměru 88,5 % v pobřežních oblastech (89,3 % v roce 2003) a 66,4 % ve vnitrozemských oblastech (67,9 % v roce 2003).

Průměrné dodržování povinných hodnot v zemích bývalé evropské patnáctky (EU-15) je 96,8 % v pobřežních oblastech (13 765 lokalit) a 91,9 % ve sladkovodních oblastech (5 730 lokalit). Pro nové členské země (EU-10) jsou tyto míry 83 % v pobřežních oblastech (141 lokalit) a 46,2 % ve sladkovodních oblastech (329 lokalit).

Nové členské státy
Šest nových členských států dodalo napoprvé úplnou dokumentaci o jakosti vody ke koupání. V několika případech výsledky poukazují na značný prostor pro zlepšení. V některých členských státech byl odběr vzorků pro určení jakosti vody v mnoha oblastech nedostatečný. Dalším problémem bylo, že ve výrazném počtu oblastí bylo koupání zakázáno. Je třeba zavést kontroly a opatření k vyčištění vod ke koupání, aby tyto zákazy mohly být odstraněny.

Česká republika
V České republice, kde jsou pouze sladkovodní oblasti (celkem 176), bylo procento dodržování povinných a směrných hodnot relativně nízké, a to 49,4 % a 38,6 % v uvedeném pořadí. Sledovány ovšem byly především vodní nádrže, rybníky a otevřená koupaliště.

Ve velkém procentu lokalit byl prováděný odběr vzorků nedostatečný (31,3 %). V mnoha oblastech bylo rovněž koupání zakázáno (7,4 %) – příkladem je Máchovo jezero u Doks, vodní nádrž Rozkoš u České Skalice nebo jedna z lagun horní novomlýnské nádrže.

Ing. Vlastimil Karlík, tel: 420 737 551 108
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist