https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tomistomy-opustily-safari-park.kraken-a-penelopa-odcestovali-do-noveho-domova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Safari park Dvůr Králové: Tomistomy opustily safari park. Kraken a Penelopa odcestovali do nového domova

11. října 2021 | Safari park Dvůr Králové
Kraken, jeden z největších krokodýlů v Evropě, dnes dopoledne opustil i se svou družkou Penelopou Safari Park Dvůr Králové a míří do polské zoologické zahrady v Lodži. Tomistomy úzkohlavé v Polsku získají výrazně větší prostor s větším množstvím vody, než měly doposud, a zvýší se jejich šance mít mláďata.

S přípravou na odvoz Krakena a Penelopy pracovníci Vodních světů začali již na jaře, kdy začali krokodýla přivykat na transportní bednu. Poslední fáze příprav začala minulý týden, kdy byla vybourána skla v teráriu, aby Kraken mohl vlézt do návštěvnických prostorů, kde je větší prostor pro manipulaci a byla zde připravena transportní bedna. „Museli jsme pracovat velmi rychle, plán byl navléknout Krakenovi smyčku u kořene horní čelisti a následně ho zatáhnout do bedny. U Penelopy jsme smyčku přetáhli přes obě čelisti, protože je má tenké a chtěli jsme se vyvarovat zranění,“ říká zoolog Michal Podhrázský. Samotná akce nakládání tomistom trvala přibližně čtyřicet minut.

„Je důležité si uvědomit, že bedna Krakena vážila 250 kg a samotný Kraken vážil 477 kg. Nakládat nám pomohla technika, ale samotné dosouvání jsme provedli sami ručně, přitom nám výrazně pomohli kulturisté z posilovny ve Vrchlabí, kterým patří obrovské díky. Auto je vytápěné na minimálně 20 stupňů Celsia.“ Doplnil Michal Podhrázský.

Kraken s partnerkou Penelopou přišli do Dvora Králové před 31 lety. Za tu dobu Kraken enormně vyrostl a jeho současná expozice již neodpovídá ideálním podmínkám pro chov těchto zvířat. Kraken nyní měří okolo 5ti metrů (přesně se nám ho nepodařilo změřit). Po konzultacích s koordinátorem evropského chovu tomistom a na jeho přímé doporučení padla volba na zoologickou zahradu v polské Lodži, jejíž pavilon Orientarium otevře novou rozsáhlou expozici věnovanou právě tomistomám.

Místo tomistom úzkohlavých obydlí v expozici Vodních světů Safari Parku Dvůr Králové menší a kriticky ohrožení krokodýlové štítnatí. Jedna samice již pobývá v zázemí. Expozice však nejdříve musí projít nezbytnými úpravami.

Proč Kraken a Penelopa opustili safari park? Přečtěte si důvody tady: https://safaripark.cz/cz/o-zoo/novinky/kraken-a-penelopa-se-budou-stehovat.dostanou-sanci-na-lepsi-zivot-a-rozmnozeni

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist