Barbora Tesařová "> Tragická událost při záchranné misi v Kongu - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tragicka-udalost-pri-zachranne-misi-v-kongu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Liberec: Tragická událost při záchranné misi v Kongu

22. srpna 2016 | ZOO Liberec
Autor: Barbora Tesařová, tel: 778 717 788
Dne 28. 6. 2016 se v africkém Kongu stala nešťastná událost. Při návratu ze záchranné mise došlo k tragické autonehodě. Ta si vyžádala dvě oběti na životech. Zahynul dobrovolník organizace Save-Elephants, Matúš Jankovič. S touto organizací ZOO Liberec dlouhodobě spolupracuje na boji proti sloním pytlákům a překupníkům se slonovinou. Druhou obětí se stala fena belgického ovčáka, Cama. Ta v Česku prošla výcvikem na vyhledávání kontrabandu, který pochází z afrických zvířat.

Matúš pomáhal zakladateli organizace Arthurovi F. Sniegonovi v boji proti nelegálnímu zabíjení afrických slonů. Díky jejich úsilí se podařilo dostat za mříže několik desítek pytláků a překupníků slonoviny, kteří jsou příčinou toho, že ročně zmizí z africké přírody na 30 000 divokých slonů. „Matúš byl nejen náš kolega, ale také skvělý přítel. Myslíme na Matúšovu rodinu a všechny jeho blízké. Jsme mu vděčni za všechno, co pro záchranu slonů udělal," uvedl Arthur Sniegon.

Cama byla prvním vycvičeným českým psem, který byl nasazený v boji proti obchodu se slonovinou. Díky speciálnímu výcviku kynoložky Hany Böhme se Camě dařilo vyčenichat nejen pašovanou slonovinu, ale i maso a kůže divokých zvířat (primátů, kančilů, antilop nebo luskounů) – souhrnně označované jako "bushmeat". Ten pytláci loví pro zisk a prodávají ho převážně do Evropy a Číny. Fenka ale nacházela také zbraně a střelivo, kterými pytláci divoká zvířata zabíjí. Byla ve svých schopnostech velmi unikátní.

„V Evropě si práci bezpečnostních složek bez speciálních vyhledávacích psů nedovedeme představit. Hrají zásadní roli při odhalování drogové či jiné pašerácké kriminality. Ve většině zemí Afriky nejsou ale psi dosud využívaní, a to i přesto, že právě pašování zbraní a chráněných živočichů nebo jejich částí představuje na mnoha místech kontinentu hlavní trestnou činnost. To byl hlavní důvod toho, proč jsme se v ZOO Liberec rozhodli ve výcviku psů spolupracovat a plně ho podpořit“, dodal ke spolupráci se Save-Elephants ředitel zoo, David Nejedlo.

ZOO Liberec hodlá v podpoře záchranných aktivit i nadále pokračovat a naplňovat tím přání Matúše i cíle celé organizace Save-Elephants. Čest jejich památce.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist