Marek Jehlička "> Tým Bořena pomohl o víkendu přežít ohroženým rostlinám v Českém středohoří - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tym-borena-pomohl-o-vikendu-prezit-ohrozenym-rostlinam-v-ceskem-stredohori
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - Tým Bořena: Tým Bořena pomohl o víkendu přežít ohroženým rostlinám v Českém středohoří

28. srpna 2006 | Arnika - Tým Bořena
Autor: Marek Jehlička, tel: 606 727 942
Tým Bořena sdružení Arnika uspořádal o uplynulém víkendu pravidelnou brigádu zaměřenou na údržbu bílé stráně pod Lipskou horou, na níž se vyskytují ohrožené a chráněné druhy rostlin. Tým Bořena se spolu s dobrovolníky věnoval kosení a vyhrabávání staré trávy a odstraňování náletových dřevin, aby nedocházelo k jejich dalšímu šíření. „Bez každoroční péče o tuto stráň by došlo k vytlačení ohrožených rostlinných druhů, jakými jsou například hvězdnice chlumní nebo plamének přímý a tím by se ztratila její přírodní hodnota,“ vysvětluje účel brigády vedoucí Týmu Bořena Mgr. František Kraus.

Brigáda byla úspěšná především díky dobrovolníkům, kteří s údržbou přijeli pomoci. Jedním z nich byl i Daniel Sajdl z Teplic. „Rád navštěvuji oblast Českého středohoří, a tak jsem využil možnosti přímo se zapojit do péče o ní a pomoci při zachování ohrožených druhů rostlin na tomto území,“ uvedl Daniel Sajdl.

„Jsem rád, že se nám povedlo uvést lokalitu do vhodného stavu pro život vzácných rostlin a umožnit jim případně další rozšiřování“ zhodnotil výsledek brigády Mgr. František Kraus.

Bílá stráň pod Lipskou horou je jednou z lokalit v Českém středohoří, na kterou Tým Bořena v minulosti přestěhoval ohrožené druhy rostlin z prostoru současné Radovesické výsypky na Bílinsku a kterou má v dlouhodobém pronájmu.

Tým Bořena založili již v roce 1979 studenti bílinského gymnázia. Od roku 1985 se zaměřil na stěhování ohrožených druhů rostlin z předpolí Radovesické výsypky. "Samotnému zasypání údolí se tehdy již nedalo zabránit, a tak přestěhování rostlin bylo jedinou možností, jak zachránit alespoň část cenné přírody Českého středohoří," vzpomíná jeden ze zakladatelů Týmu Bořena a současný předseda Arniky RNDr. Jindřich Petrlík (1).

Poznámky:

(1) Ze tří různých typů lokalit se v letech 1985 - 1994 podařilo přestěhovat devět druhů rostlin. Osm z nich se ve svých nových domovech zabydlelo. Z bývalého chráněného naleziště Bělák byly na nové lokality přesazeny len žlutý (Linum flavum), hvězdnice chlumní (Aster amellus), sasanka lesní (Anemone sylvestris), hadí mord španělský (Scorzonera hispanica), plamének přímý (Clematis recta) a bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum). Od Lukovského potoka k potoku Mukovskému se dostaly bledule jarní (Leucojum vernum) a ladoňka dvoulistá (Scilla bifolia). Díky této záchranné akci se například podařilo zachovat západní hranici rozšíření vzácného lnu žlutého v Čechách. Více informací viz: http://borena.arnika.org.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist