https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/udrzitelnost-koronakrizi-navzdory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Inga Petryčka, KDU-ČSL: Udržitelnost koronakrizi navzdory

11. listopadu 2020 | Inga Petryčka, KDU-ČSL
Nakupujete pečivo do znovupoužitelných sáčků, cestou do práce se zastavujete v oblíbené kavárně, kde vám dělají ranní cappuccino do vašeho oblíbeného termohrnku. Drobné střípky z každodenního života, které mají tu moc, že jej dělají lepší.

Teď jsou tyto věci přispívající k udržitelnosti pryč. Nahradily je kelímky na jedno použití, předbalené rohlíky a jednorázové roušky. Díky omezené dopravě a výrobě se nám sice lépe dýchá, popelnice a kontejnery se ale plní igelitovými pytlíky a boxy na jídlo.

Neházejme ale, jak se říká, flintu do žita. Ani v dnešní době bychom neměli rezignovat na naše návyky. Jen je musíme přizpůsobit době.

Na co se zaměřit?
* Nákupy jídla a drogerie
* Podporujte restaurace a kavárny
* Roušky a zase ty roušky

Nakupujte i nyní v bezobalových obchodech. Sice si nemůžete naplnit vlastní nádoby, jak jste zvyklí, a potraviny dostanete do papírových pytlíků, nicméně právě těmito nákupy podpoříte svůj oblíbený obchod. Ten totiž, co se obratu týče, s velkou pravděpodobností také neprochází zrovna nejlepším obdobím.

Zaměřte se třeba i na nákup ekologické drogerie. Proč s tím nezačít právě teď? V mnoha ohledech navíc může být levnější než ta klasická.

Je pravda, že si jídlo a pití odnesete v jednorázovém obalu. Pokud ale vaše oblíbená restaurace a kavárna patří k těm „zodpovědným“, kterým není jedno, jaký dopad má jejich činnost na okolí, pomozte jim přečkat nelehkou dobu a pravidelně si u nich objednávejte.

Jarní nedostatek zdravotnického materiálu byl ve své podstatě v jedné věci prospěšný. Byl šetrnější k životnímu prostředí. Zemi v té době zaplavily textilní roušky. Nyní je to, když tak koukám kolem sebe, přibližně půl na půl. Výrazně přibylo těch, kteří dávají přednost rouškám jednorázovým. Těmi pak denně plní odpadkové koše.

A co vy? Napadají vás ještě nějaké věci, které mohou přispět k ekologičtějšímu životu v koronavirové době?
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist