https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/uspech-v-evrope-michal-berg-byl-zvolen-clenem-predsednictva-european-green-party
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Úspěch v Evropě! Michal Berg byl zvolen členem předsednictva European Green Party

10. listopadu 2019 | Strana zelených
Člen českých Zelených Michal Berg byl zvolen členem předsednictva European Green Party na jejím 30. kongresu ve finském Tampere. Je jediným Čechem ve vedení některé z evropských politických stran.

„V době klimatické krize získávají Evropští zelení stále více na důležitosti. Po volbách do europarlamentu jsme čtvrtou nejsilnější skupinou, stále častěji máme zastoupení i ve vládách jednotlivých zemí nebo vedení velkých evropských měst. Je ale jasné, že se jedná o úspěchy zejména v západní a severní Evropě. Pro nejbližší roky tak bude jasnou prioritou zvýšit politickou sílu Zelených ve střední a východní Evropě, včetně Česka,“ uvedl po svém zvolení Michal Berg.

Evropští zelení mají po kongresu i nové spolupředsednické duo – dlouholeté lídry Monicu Frassoni a Reinharda Bütikofera nahradili Evelyne Huytebroeck z Belgie a Thomas Waitz z Rakouska. Jejich úkolem bude navázat na aktuální „zelenou vlnu“ volebních úspěchů, která nejen posílila zelenou frakci v europarlamentu z 51 na 74 europoslanců, ale také zvýšila sílu zelených v dalších zemích. Vedle Michala Berga jsou v předsednictvu Mar Garcia (Španělsko), Ute Michel (Německo), Vula Tsetsi (Řecko), Mélanie Vogel (Francie), Jean Lambert (Velká Británie) a Oras Tynkkynen (Finsko).

„Zelení jsou zastoupeni ve vládách Švédska, Finska a Lucemburska, nyní vyjednávají o vládním angažmá v Rakousku. Němečtí zelení se pak v průzkumech přetahují o pozici nejsilnější strany s vládní CDU, na komunální úrovni se Zelení podílí na řízení měst jako jsou Amsterdam, Vídeň, Helsinky nebo Oslo,“ vyjmenoval aktuální úspěchy zelené politiky v Evropě Michal Berg. „Stále více lidí si uvědomuje, že bez řešení zásadních ekologických problémů dneška se životní podmínky na mnoha místech v Evropě budou zhoršovat. V Portugalsku podobně jako u nás mají problémy se suchem, Švédsko trápí lesní požáry, mnoho měst zejména na východě Evropy zase smog. Zelení napříč Evropou tyto problémy řeší,“ dodal.

Kongresu v Tampere se zúčastnili delegáti a delegátky z více než 30 členských stran. Českou Stranu zelených zastupovala 1. místopředsedkyně Magdalena Davis a člen předsednictva Vít Masare. Kromě místa ve vedení EGP zaznamenali čeští Zelení úspěch i v osobě Josefa Šmídy, který byl za European Greens zvolen do koordinačního výboru Global Greens.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist