Jan Vobořil "> V ČR jsou tlaky na omezení práva lidí pokojně se shromažďovat - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-cr-jsou-tlaky-na-omezeni-prava-lidi-pokojne-se-shromazdovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Iuridicum Remedium, o.s.: V ČR jsou tlaky na omezení práva lidí pokojně se shromažďovat

4. října 2010 | Iuridicum Remedium, o.s.
Autor: Jan Vobořil, tel: 728937902
Shromažďovací právo v ČR je v ohrožení, jak vyplývá ze závěrů rok a půl trvajícího projektu Právo na pokojné shromažďování jako test demokracie, který realizovalo občanské sdružení Iuridicum Remedium (dále jen „IuRe“) za podpory Nadace OSF Praha. Na jedné straně stále pokračují nezákonné zákazy pokojných shromáždění ze strany místních samospráv regulované do jisté míry judikaturou. Z druhé strany pak pokračují tlaky na omezování shromažďovacího práva ze strany exekutivy a legislativy, chápané často jako nástroj boje proti extremismu.

Shromažďovací právo v ČR je v ohrožení, jak vyplývá ze závěrů rok a půl trvajícího projektu Právo na pokojné shromažďování jako test demokracie, který realizovalo občanské sdružení Iuridicum Remedium (dále jen „IuRe“) za podpory Nadace OSF Praha. Na jedné straně stále pokračují nezákonné zákazy pokojných shromáždění ze strany místních samospráv regulované do jisté míry judikaturou. Z druhé strany pak pokračují tlaky na omezování shromažďovacího práva ze strany exekutivy a legislativy, chápané často jako nástroj boje proti extremismu.
„Za symbol represivního přístupu k omezování shromažďovacího práva lze považovat třeba obecný zákaz jakéhokoli maskování a dokonce i ztěžování identifikace zakrýváním obličeje účastníky shromáždění pod pokutou. Média i značná část veřejnosti odmítají možnost, že by maskování na shromáždění mohlo mít svůj legitimní důvod. To ukazuje například i nedávný případ maskovaného policisty na odborovém shromáždění a jeho mediální ohlas, ačkoli z dostupných materiálů nic nenasvědčuje tomu, že by se dotyčný podílel na demolici zařízení v budově ministerstva vnitra,“ uvedl koordinátor projektu a právník IuRe Jan Vobořil. „Málokdo si uvědomuje, že pokuta, která hrozí zamaskovanému policistovi, by mohla být teoreticky uložena i stovkám jeho demonstrujících kolegů, kteří měli na očích sluneční brýle, čímž ztížili svoji identifikaci a tím porušili zákon,“ dodal.
Projekt ukončený na konci září 2010, který hájil liberální pojetí shromažďovacího práva, se soustředil na tři základní oblasti: strategická litigace a poradenství, legislativa a osvěta veřejnosti, včetně odborné. V první oblasti IuRe poskytlo právní poradenství například sdružením Ne základnám a Otevři oči, nebo pořadatelům Queer Pride v Táboře a Freedom not Fear v Praze. Vítězství v soudním řízení, namířeném proti zákazu shromáždění Freedom not Fear v Praze na podzim 2008, mělo zásadní dopad na stanovení pravidel posuzování naplnění jednoho z nejzneužívanějších důvodů zákazu shromáždění: omezení dopravy. „Zkušenosti z litigace a poradenství lze shrnout tak, že veřejná správa a zejména samospráva se nadále snaží bránit veřejnému projevu nepopulárních názorů, jako je pacifismus a odpor k vojenské základně USA na území ČR, boj za práva gayů a leseb nebo vystoupení proti týrání zvířat. Nezákonné zákazy jsou pak zpravidla soudy rušeny.“ shrnul Jan Vobořil.
V legislativě se IuRe snažilo zabránit soustavnému úsilí ministryně a následně ministra pro lidská práva a menšiny zhoršit stávající úroveň shromažďovacího práva v ČR. Novela shromažďovacího zákona č. 294/2009 Sb. nakonec nedopadla tak tíživě, jak byla původně navrhována, nicméně podnět Rady vlády pro lidská práva iniciovaný IuRe, vrátit zákonem zaručené právo na maskování účastníků shromáždění bez arbitrárního posuzování policií, byl ministrem pro lidská práva a menšiny a posléze vládním zmocněncem pro lidská práva Michaelem Kocábem odložen do šuplíku a vládě nepředložen. „Za dílčí, ale významný úspěch, považujeme příslib dojednaný s představiteli ministerstva vnitra a policie, přistupovat k postihu maskovaných účastníků shromáždění pouze v krajních případech, zejména pak při páchání jiných přestupků a trestných činů,“ uvedl Vobořil. „Přesto i nadále považujeme obecný zákaz maskování i jakéhokoli jiného ztěžování identifikace účastníky shromáždění zakotvený v zákoně za nepřiměřený. To jestli bude policie této zbraně dané jí do ruky zneužívat, se ukáže v budoucnu.“ dodal.
K osvětě veřejnosti slouží zejména portál Shromažďovací právo (http://shromazdovacipravo.cz/), který IuRe zprovoznilo. Jsou na něm právní předpisy v platném a historickém znění, kompletní česká judikatura Nejvyššího správního soudu a vybraná judikatura jiných soudů, zejména Evropského soudu pro lidská práva. Nedílnou součástí portálu jsou Často kladené otázky a odpovědi na ně. IuRe také uspořádalo dvě úspěšné debaty za účasti veřejnosti a aktivně se účastnilo řady dalších jednání a debat.
„Věříme, že projekt byl úspěšný a že se nám podařilo vnést liberální pohled do obnovené debaty o shromažďovacím právu a tyto názory obhájit,“ shrnul Vobořil.

Tisková zpráva k ukončení projektu Právo na pokojné shromažďování jako test demokracie
Jan Vobořil, tel: 728937902
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist