https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-hostetine-si-pripomneli-lonskou-navstevu-prince-charlese
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekologický institut Veronica: V Hostětíně si připomněli loňskou návštěvu prince Charlese

Přesně před rokem došlo v hostětínské kronice k unikátnímu zápisu. Podepsal se zde britský následník trůnu princ Charles, který 22. března 2010 malou obec Hostětín v Bílých Karpatech navštívil. Prohlédl si místní ekologické projekty a přehlídku tradičních bělokarpatských výrobků. Setkal se a diskutoval s obyvateli Hostětína i širšího regionu, zástupci obce, Ekologického institutu Veronica a dalších neziskových organizací, které se na hostětínských projektech podílejí.

Během loňské návštěvy si princ Charles vyměnil s hostětínskými i osobní zkušenosti s ekologicky šetrným způsobem života, ať už jde o zpracování místní ekologické zemědělské produkce, solární ohřev či přírodních způsobů čištění odpadních vod.

„Návštěva prince Charlese ovlivnila pohled lidí na problematiku udržitelného rozvoje. Během uplynulého roku jsme se setkávali s vyšším zájmem o zkušenosti z modelových projektů v Hostětíně. Lidé silněji vnímají, že odpovědný přístup k životnímu prostředí může pomoci i místní ekonomice a kvalitě života. S princem Charlesem jsme se shodli také na používané metodě šíření zkušeností prostřednictvím vzdělávání postaveného na konkrétních praktických příkladech,“ uvádí Jana Tesařová, ředitelka Centra Veronica Hostětín.

„Výročí princovy návštěvy jsme si připomněli soutěží pro letošní návštěvníky. Se studenty otrokovického gymnázia jsme se vydali ve stopách prince Charlese, zkoumali jsme provoz kořenové čistírny, pasivního domu, výtopny na biomasu, ochutnávali hostětínský mošt a soutěžili o nejlepší návrh změn pro jejich obce. Podobnou náplň nabízíme pro základní a střední školy v rámci tzv. ekopobytu - několikadenního vzdělávacího programu Udržitelný rozvoj všemi smysly. Zmíněná témata mohou zažít i dospělí, například při Zelené dovolené, která získala cenu Hit sezony Zlínského kraje v soutěži produktů cestovního ruchu. Pro návštěvníky jsme slavnostně otevřeli i výstavu fotografií z princovy návštěvy,“ doplňuje Alena Gbelcová z Centra Veronica Hostětín.

---

Kontakty
Jana Tesařová, ředitelka Centra Veronica Hostětín, tel. 572 630 670, 775 209 208
Robert Janota, starosta obce Hostětín, tel. 724 257 365

---

Kam Hostětín směřuje?
„Hostětín se vydal cestou k energetické soběstačnosti a 100% nefosilní obci. Maximálně využívá úspor energie a obnovitelných zdrojů. To zároveň znamená i ochranu klimatu: v obci se ročně ušetří více než 1 600 tun emisí oxidu uhličitého, plynu, který je hlavní příčinou globálního oteplování,“ říká RNDr. Yvonna Gaillyová, CSc. ředitelka Ekologického institutu Veronica.

Co přináší energetická soběstačnost a využívání obnovitelných zdrojů?
„Kromě ekologických výhod (snížení znečištění ovzduší z lokálních topenišť, snížení emisí CO2, síry a prachu, využití místních a obnovitelných zdrojů energie) má energetická soběstačnost i bezprostřední přínosy ekonomické (peníze za energii zůstanou v regionu, vyrobenou energii lze prodávat, zvýší se spolehlivost a bezpečnost dodávek energie) a řeší otázky sociální, především zaměstná místní občany,“ podotýká starosta obce Ing. Robert Janota.

Hostětín jako praktická učebna udržitelného rozvoje
Hostětín je zajímavý i tím, že je inspirací a učebnou pro řadu zájemců z řad odborníků, zástupců veřejné správy i samosprávy, pedagogů vysokých i jiných škol, studentů i veřejnosti. Ekologický institut Veronica provozuje v modelovém pasivním domě vzdělávací středisko Centrum Veronica Hostětín, jehož programů se účastní více než 6 000 lidí ročně.

Kdo stojí za děním v obci?
Modelové projekty jsou dílem unikátní spolupráce obce Hostětín a neziskových organizací, především Ekologického institutu Veronica, Nadace Veronica a Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat.

Obec Hostětín - s pouhými 240 obyvateli - leží na úpatí Bílých Karpat ve Zlínském kraji. Území patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, která byla v roce 1996 zařazena i mezi Biosferické rezervace UNESCO. V roce 1996 zahájila obec cestu k ekologii výstavbou první kořenové čistírny v regionu. Nejvýznamnějším projektem je centrální výtopna na biomasu, která Hostětín úspěšně zásobuje obec teplem od roku 2000. www.hostetin.cz
Ekologický institut Veronica je součástí Českého svazu ochránců přírody. Působí od roku 1986 se sídlem v Brně, kde založila a rozvíjí ekologické poradenství v České republice. Vydává environměntálně kulturní časopis a věnuje se pěti odborným programům: Ochrana přírody a krajiny, Ochrana klimatu, Regionální rozvoj, Zelené úřadování, Aktivní občan. Ekologický institut Veronica provozuje Centrum Veronica Hostětín, kde na modelových projektech udržitelného rozvoje ověřuje teoretické poznatky v praxi. www.veronica.cz, www.hostetin.veronica.cz

Tradice Bílých Karpat
Ochranná známka Tradice Bílých Karpat® si klade za cíl zviditelnit regionální produkty. Známkou jsou označovány kvalitní místní řemeslné a zemědělské výrobky, které jsou vyrobeny tradiční technologií z místních surovin, s podílem ruční práce. Sídlo Občanského sdružení Tradice Bílých Karpat se nachází v Hostětíně. V obci každoročně probíhá oslava místních řemesel a ovocnářství – Jablečná slavnost. www.tradicebk.cz

---

Akce je pořádána s finanční podporou SFŽP a MŽP v rámci projektu Rozvoj sítě environmentálních vzdělávacích a informačních středisek ve Zlínském kraji.
Vydání tohoto textu bylo podpořeno z Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí ČR. Za obsah je zodpovědná výhradně redakce serveru Ekolist.cz a nelze jej v žádném případě považovat za názor MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist