Andrea Jiroušová "> V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě nejbližším příbuzným slonů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-safari-parku-dvur-kralove-se-narodilo-mlade-nejblizsim-pribuznym-slonu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Safari Park Dvůr Králové: V Safari Parku Dvůr Králové se narodilo mládě nejbližším příbuzným slonů

17. července 2018 | Safari Park Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
Dvojice dvorských damanů skalních, malých savců připomínajících většího králíka a zároveň nejbližších příbuzných slonů, přivedla na svět nové mládě. Naposledy se tato zvířata podařilo ve dvorském safari parku rozmnožit před šesti lety. V pavilonu Africká savana je tak nyní k vidění trojice damanů – dospělí jedinci Elf a Kaia a nový přírůstek.

Dnešní vzhled damanů příliš nenasvědčuje tomu, že se jedná o potomky vyhynulých prakopytníků, natož o nejbližší příbuzné slonů a sirén. "Při bližším pohledu však zjistíte, že damanům stále dorůstají horní řezáky, které se přeměnily na jakési malé kly, a končetiny mají zakončeny nehtovitými kopýtky. Se slony vykazují dokonce i některé podobné znaky na kostře," popisuje ošetřovatelka Kateřina Bílková.

Dvorskému páru se 20. června narodila mláďata původně dvě, přežilo však pouze jedno. „Pohlaví nového přírůstku zatím neznáme, první preventivní prohlídku provedeme v příštích týdnech. Malého damana je ale možné už nyní pozorovat v expozici, jen občas si zaleze odpočinout do dřevěné boudičky,“ říká ošetřovatelka.

Daman skalní může v dospělosti dosáhnout hmotnosti přes pět kilogramů. Žije v koloniích složených z jednotlivých rodin vedenými dominantními samci. Jak napovídá druhové jméno, zdržuje se především ve skalách a kamenitých oblastech, kde si staví vlastní hnízda nebo využívá opuštěné nory po hrabáčích, surikatách, apod. Pro všechny druhy damanů je společná nízká schopnost teplotní regulace těla, proto věnují hodně času vyhřívání se na slunci.

V třetihorách byli damani rozšířeni ve více druzích, z nichž některé dosahovaly velikosti divokého prasete. Současnosti se ale dočkali pouze ti nejpřizpůsobivější jedinci mající schopnost najít úkryt a stravu tam, kam se konkurující kopytníci nedostanou. Jedním z takových znaků jsou například končetiny uzpůsobené k pohybu po skalách a šplhu díky speciálním žlázám vylučující lepkavý sekret v oblasti chodidel a postavení palce na zadních nohou.
Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist