Filip Šebek "> V západní Zambii úspěšně pokračuje projekt ČRA podporující ochranu životního prostředí stavěním bioplynáren - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-zapadni-zambii-uspesne-pokracuje-projekt-cra-podporujici-ochranu-zivotniho-prostredi-stavenim-bioplynaren-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká rozvojová agentura: V západní Zambii úspěšně pokračuje projekt ČRA podporující ochranu životního prostředí stavěním bioplynáren

V rámci projektu s názvem Bioplynovou technologií k vyšší odolnosti komunit v Západní provincii Zambie realizovaného společností Člověk v tísni bylo postaveno již 45 bioplynáren. Ty umí z trusu zvířat a zbytků jídla vyrobit plyn, který mohou domácnosti jednoduše využívat k vaření nebo svícení. Plyn tak dokáže nahradit dřevo a dřevěné uhlí, na které je zde odkázána většina obyvatel. Biopalivovovou technologii zambijští venkované využívají nejen jako zdroj udržitelné energie pro domácnost, ale i jako vysoce efektivní organické hnojivo.

Západní provincie Zambie je známá svými rozlehlými pláněmi a velkou biodiverzitou. Stejně jako v mnoha jiných rozvojových zemích jsou i obyvatelé této oblasti ohroženi nedostatkem zdrojů energie. Většina z nich se spoléhá na neudržitelné zdroje, jako je dřevěné uhlí a palivové dřevo, jejichž těžba vede k odlesňování krajiny a škodí přirozenému klimatu. Alternativní forma získávání energie v podobě bioplynáren se tak ukázala jako efektivní způsob, kterým lze přispět ke zvýšení odolnosti vůči změně klimatu a ke zvýšení potravinové bezpečnosti drobných zemědělců. Cílem současného projektu je pokračovat ve zvyšování povědomí o bioplynu a současně pomoci postavit celkově 130 bioplynáren pro obyvatele v okresech Mongu a Kalabo v Západní provincii Zambie.

Bioplynárna je pro většinu venkovského obyvatelstva úplná novinka, která však může mít velký vliv na jejich život. „Hodně nám to pomohlo. K přípravě jídla už nepoužíváme dřevěné uhlí ani dřevo, ale k vaření a svícení používáme bioplyn. Navíc máme biokal, který používáme jako hnojivo na zahradě,“ říká Jane Akamandisa.

Bioplynová stanice vypadá jako betonová kopule postavená pod zemí. Zemědělci ji naplňují zvířecím trusem a organickým odpadem z domácností, a díky biologickému rozkladu se v ní vyrábí plyn na vaření a svícení. Jako vedlejší produkt pak vzniká biokal, který lze využít jako organické hnojivo. „Tento projekt nám zlepšil život. Člověk v tísni nás spojil s bankou, abychom získali půjčku na postavení bioplynky. Byla to skvělá finanční investice, díky které můžeme efektivně hospodařit,“ přibližuju přínos projektu pro svou rodinu Kalimba Muzaza.

Projekt podporuje ochranu životního prostředí a přírodních zdrojů v Zambii, a zároveň se snaží vyvážit potřeby sociálního a ekonomického rozvoje. V návaznosti na něj se podařilo urychlit ekonomický růst a zvýšit ekologickou udržitelnost, a to s cílem zlepšit zdraví, živobytí, příjmy i životní podmínky obyvatel Zambie.

Už v letech 2018-2019 realizoval Člověk v tísni s podporou ČRA dva pilotní projekty zaměřené na rozvoj trhu s bioplynem v Západní provincii Zambie. „Monitoring pilotní fáze prokázal vysokou spokojenost zambijských zemědělců podpořených výstavbou bioplynových stanic. Zemědělci byli velmi spokojeni s lepším přístupem k čisté a obnovitelné energii na vaření, s úsporou času díky této technologii, s jejími ekonomickými výhodami a také s přínosy bioplynu pro zvýšení zemědělské produkce,“ říká manažer projektu Ondřej Suchánek ze společnosti Člověk v tísni.

Projekt Bioplynovou technologií k vyšší odolnosti komunit v Západní provincii Zambie začal v roce 2021 a je financován Českou rozvojovou agenturou a realizován ve spolupráci s partnery – Keepers Zambia Foundation a Česká zemědělská univerzita v Praze. Místní okresní správa a Ministerstvo zemědělství, rybolovu a hospodářských zvířat přispělo technickou a finanční podporou při zavádění bioplynáren na venkově.

Na video o přínosu bioplynové technologie pro obyvatele Západní provincie Zambie natočené společností Člověk v tísni se můžete podívat zde.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist