Naděžda Straková "> V zapomnění: ženy v naší vědě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/v-zapomneni-zeny-v-nasi-vede
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

http://www.genderaveda.cz/files/tiskova-zprava-vystava-zeny-v-nasi-vede.pdf: V zapomnění: ženy v naší vědě

Od 2. listopadu do 15. listopadu 2015 bude v oknech areálu AV ČR do Husovy ulice v Husově ulici k vidění výstava V zapomnění: ženy v naší vědě. Jak název napovídá, výstava se věnuje vybraným ženským osobnostem našich vědeckých a vysokoškolských institucí dávné i nedávné minulosti. Cílem výstavy je zaplnit prostor, který je ve veřejném obraze vědy často opomíjen a spojován převážně s muži.
Na velkoplošných plakátech v oknech Knihovny Psychologického ústavu si budete moci přečíst životopisné medailony těchto významných žen:
- Albína Dratvová, významná filozofka a první docentka ve filozofii přírodních věd
- Milada Paulová, významná historička a první žena, která na našem území získala právo přednášet na české univerzitě
- Adéla Kochanovská, první profesorka experimentální fyziky a zakladatelka rentgenové strukturní analýzy v Československu, česká "madam Curie"
- Helena Rašková, nejvýznamnější osobnost mezi českými farmakology a farmakoložky, zakladatelka československé farmakologické školy
- Julie Moschelesová, světoznámá (a u nás neznámá) vědkyně v oboru fyzické geografie a antropogeografie
- Ludmila Eckertová, zakladatelka oboru fyziky tenkých vrstev a povrchů na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy
- Zdena Rábová, zakladatelka československé školy modelování
Na počátku bylo běžné, že profesně angažující se ženy – včetně vědkyň – zůstávaly často bezdětné a bez rodiny. V současnosti je sice rodičovství standardem, věda jako profese se ale s tímto faktem vyrovnává jen velmi pomalu a místy i neochotně. Statistiky jsou všeříkající. Navzdory tomu, že na vysokých školách dnes studentky početně často převyšují studenty a že jejich zastoupení na všech úrovních od roku 2000 narostlo, ve vědě se již déle než dekádu zastoupení žen nijak zásadně nemění. Pracuje tu 70 % mužů a jen 30 % žen. Mezi profesory je 85 % mužů a 15 % žen, ve vedení univerzit 93 % mužů a jen 7 % žen.
Výstavu v rámci Týdne vědy a techniky pořádá NKC - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR (NKC) ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem AV ČR, v.v.i.
Výstavu si můžete prohlédnout i na našem webu:
http://www.genderaveda.cz/gender-veda/181101-vystavy/1101851-v-zapomneni-zeny-v-nasi-vede
NKC - gender a věda v rámci tohoto týdne bude pořádat workshop editování české Wikipedie. Více informací o akci naleznete zde: www.genderaveda.cz/editathon
Více informací o Týdnu vědy a techniky naleznete zde na webu www.tydenvedy.cz
V případě dalších informací kontaktujte prosím Naďu Strakovou, nadezda.strakova@soc.cas.cz.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist