https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/velvyslanec-usa-ocenil-na-slunakove-rajskou-zahradu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Sluňákov - centrum ekologických aktivit města Olomouce, o.p.s.: Velvyslanec USA ocenil na Sluňákově Rajskou zahradu

Norman L. Eisen, velvyslanec USA v České republice, navštívil v pondělí 9. 5. 2011 při své návštěvě Olomouce i obec Horka nad Moravou. Zde sídlí Sluňákov – centrum ekologických aktivit města Olomouce, jehož zaměstnanci se věnují environmentálnímu vzdělávání pro školy a veřejnost.

Společně s Johnem C. Vancem, radou pro kulturní a tiskové záležitosti, a Markétou Kolářovou, která je zodpovědná za vnější vztahy, si velvyslanec prohlédl nízkoenergetický dům, který využívá k úsporám energie nuceného větrání s rekuperací, zesílené izolace všech stěn, včetně zasypání domu hlínou, tepla vznikajícího osvitem jižní fasády domu, slunečních kolektorů na ohřev teplé užitkové vody a vzduchu, k čemuž v případě potřeby slouží také kotle na biomasu.

Spolupráce mezi Sluňákovem a velvyslanectvím USA se zrodila již po povodních v roce 1997, když američtí občané podpořili projekt Stromy pro Moravu, který na Sluňákově zajišťovali dobrovolníci Peace Corps. Projekt znamenal výsadbu tisíců stromů po celé Moravě, protože původní zeleň byla v dlouhodobě zatopených oblastech zcela zničena. Výsadba byla slavnostně zakončena společnou slavností olomouckých a amerických občanů na olomouckém sídlišti Černá cesta.

V roce 2003 se pak tehdejší velvyslanec USA Craig R. Stampleton zúčastnil zahájení provozu nového hřiště „Bílé velryby“ pro maminky s dětmi v areálu MŠ I. Hermanna. Další velvyslanec Richard W. Graber zavítal na Sluňákov v roce 2008. Diskutoval společně se zástupci města Olomouce o možnostech politické podpory pro činnost Sluňákova.
Technologické řešení domu zaujalo také Charge d´Affair Mary Thompson Jones, s jejíž pomocí byl nabídnut řediteli Sluňákova Michalu Bartošovi třítýdenní pobyt v USA v rámci programu „International Visitor Leadership Program“ (IVLP). Díky tomuto programu navázal Sluňákov řadu kontaktů a mohl konzultovat mnoho otázek spojených s environmentálním vzděláváním a problematikou energetické efektivity s celou řadou odborníků v pěti městech po celých Spojených státech amerických.

Současný velvyslanec Norman L. Eisen si prohlédl nízkoenergetický dům, vyslechl pozorně informace o činnosti Sluňákova s obcí Horka nad Moravou a o společných projektech v oblasti odpadového hospodářství, které Sluňákov realizuje s Oddělením odpadového hospodářství OŽP SMO a Technickými službami města Olomouce. Zaujal ho také důraz na další rozvoj Sluňákova, ke kterému by mělo dojít již v roce 2012 díky spolupráci se Správou CHKO Litovelské Pomoraví a Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Jejich nový společný projekt „Dům přírody Litovelského Pomoraví“ je zaměřen na vybudování unikátního návštěvnického střediska, které by mělo netradiční formou seznamovat obyvatele regionu i jeho návštěvníky s krásou a přírodním bohatstvím lužních lesů v okolí vnitrozemské delty řeky Moravy.

V milé otevřené diskusi Norman L. Eisen ocenil činnost Sluňákova jako důležitou součást společných snah USA a ČR v oblasti konceptu trvale udržitelného života. Zaujal ho též připravovaný projekt Domu Přírody Litovelského Pomoraví, který má lidem umožnit poznávat zdejší nádhernou přírodu a krajinu. Pochválil zajímavý koncept „míst setkání“, jakýchsi zastavení na plánovaném vycházkovém okruhu, které myjí podobu galerie v přírodě. Tyto prvky navrhli známí čeští tvůrci, například František Skála (Rajská zahrada) a Miloš Šejn (Sluneční hora).
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist