Filip Trdla "> Více než 108 milionů korun na nové kotle a čerpadla začne kraj rozdávat v červenci - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vice-nez-108-milionu-korun-na-nove-kotle-a-cerpadla-zacne-kraj-rozdavat-v-cervenci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Více než 108 milionů korun na nové kotle a čerpadla začne kraj rozdávat v červenci

18. května 2022 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
Ve středu 1. června 2022 bude vyhlášen již čtvrtý program kotlíkových dotací, tentokrát určený pro nízkopříjmové domácnosti. Na zájemce o nové ekologické zdroje tepla čeká více než 108 milionů korun. Stejně jako v předchozích výzvách budou občané žádosti podávat elektronicky. Přijímat se začnou v pátek 1. července.

„Opět podpoříme výměnu starých kotlů 1. či 2 emisní třídy, a to za kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle či tepelná čerpadla. Jsem za tento program velice rád, jelikož se postupně dostává na další zájemce o výměnu starých kotlů za nové zdroje vytápění. Celkem se již vyměnilo na 4.500 starých kotlů a byla investována bezmála půlmiliarda korun do zlepšení stavu ovzduší v Libereckém kraji,“ uvedl hejtman Martin Půta.

Žadatelem může být majitel nebo spolumajitel nemovitosti, který má v místě výměny kotle trvalé bydliště a jehož domácnost je zhodnocena jako nízkopříjmová (tzn. průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nepřesáhne částku 170.900 korun).

„Získat lze finanční podporu ve výši 95 % výdajů s maximální částkou na tepelná čerpadla 180.000 korun a na kotle na biomasu s maximální částkou 130.000 korun. Na koupi plynového kondenzačního kotle přispíváme žadatelům částkou maximálně 100.000 korun s podmínkou, že k žádosti předloží závaznou objednávku nebo uvedení do provozu kotle s datem do 30. dubna 2022,“ doplnil Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Elektronický příjem žádostí bude odstartován v pátek 1. července 2022 v 9 hodin. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí, ovšem poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou podobu včetně příloh na adresu krajského úřadu. Datum ukončení příjmu žádostí stanovilo Ministerstvo životního prostředí pro všechny projekty na 31. srpna 2022 a jednotnou dobu ukončení výměny na 2 roky od schválení dotace.

„Pro žadatele z předchozí výzvy programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji III, na které nezbyly finanční prostředky a jejichž projekt je v zásobníku projektů, získal kraj dodatečné prostředky v objemu přesahujícím 10 milionů korun. Toto navýšení očekáváme v následujících dnech nebo týdnech. Umožní to Libereckému kraji financovat dalších 87 projektů ze zásobníku,“ dodal Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

Žadatelé budou kontaktováni správcem programu v pořadí dle zařazení do zásobníku a v případě potvrzení jejich trvajícího zájmu o dotaci musí souhlasit i s původním termínem ukončení výměny. Pokud by žadatelé z předchozí výzvy měli zájem podat žádost do nového programu, pak vzhledem k odlišným podmínkám obou programů platí, že se musí nejprve nechat vyřadit z předchozího programu a teprve potom podat žádost novou.

Od 17. května do 8. června 2022, ještě před zahájením příjmu žádostí, naplánoval správce programu kotlíkových dotací – odbor regionálního rozvoje a evropských projektů – semináře pro potenciální žadatele v obcích s rozšířenou působností na celém území kraje. Při nich se zájemci dozvědí, jaké budou podmínky vyhlášeného programu a postup, jak žádost na krajský úřad podat. Podrobnější informace týkající se seminářů najdou žadatelé na webových stránkách programu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace, kde bude zveřejněn také vyhlášený program.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist