https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-novy-plan-rekultivace-lomu-csa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

TOP 09: Vláda schválila nový plán rekultivace lomu ČSA

29. června 2023 | TOP 09
„Není žádné překvapení, že vláda souhlasila s novým plánem rekultivace lomu ČSA. Kdybychom jeli podle starých plánů vymyšlených za komunistů, akorát bychom vyhazovali peníze, které se v našem regionu takto využijí daleko efektivněji," komentoval závěr vlády radní pro rozvoj Ústeckého kraje a ústecký poslanec TOP 09 Michal Kučera, který na nutné změny upozorňoval už před třemi lety.

Nová rekultivace se opírá o komplexnější rozvoj území, rozšířila se také oblast, která bude ponechána přirozenému vývoji. Právě tzv. přirozená sukcese má vytvořit krajinu s různými biotopy na odlišných podložích. Cílem je vytvořit pestrou mozaiku, která bude hostit i řadu ohrožených druhů. Součástí rekultivace bude i jezero naplněné přirozeným způsobem z místních zdrojů. Tato změna znamená i nové prostředky pro obce a jejich vlastní projekty.

Návrhy na změnu v dosavadním přístupu byly předloženy před čtyřmi lety. Meziresortní odborná komise došla k závěru, že stávající plány rekultivace jsou zastaralé, finančně neúnosné a brání rozvoji oblastí po těžbě.

„Vědecká pozorování potvrdila, že ekologicky obnovená území jsou stabilnější vůči dopadům klimatických změn a mají vysokou biodiverzitu. Z tohoto důvodu jsme navrhli plochy vyčleněné pro přirozenou sukcesi a vytvořit území, které bude utvářet příroda s minimálními náklady na údržbu, a která bude zároveň přístupná veřejnosti, které umožní sledování přirozeného vývoje života v oblasti,“ vysvětluje Tomáš Tesař, náměstek ministra životního prostředí, který se tímto návrhem odborně zabýval.

Dekarbonizace a ukončení těžby uhlí v Severních Čechách v následujících desetiletích přinese mnoho změn, včetně změny krajinného rázu v oblastech bývalých povrchových dolů. Prvním z dolů, který bude v příštích letech ukončen, je důl ČSA.

Změna v přístupu k rekultivaci na dolu ČSA je první v řadě posuzování původních rekultivačních plánů na hnědouhelných dolech v regionu, který je silně zasažen ukončením těžby.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist