https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vladni-navrh-zakona-o-odpadech-je-malo-ambiciozni.lidovci-prichazi-s-radou-navrhu-ktere-ho-vylepsuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Vládní návrh zákona o odpadech je málo ambiciózní. Lidovci přichází s řadou návrhů, které ho vylepšují

8. července 2020 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Poslanci projednávali v posledním sněmovním týdnu legislativu týkající se problematiky odpadů. Lidovci kritizují vládní návrhy, které nejsou dostatečně ambiciózní a problém předcházení vzniku odpadů neřeší. Nedostatečná je také podpora státu v možnostech energetického a materiálového využití odpadu a recyklace. KDU-ČSL cítí zodpovědnost vůči životnímu prostředí a vůči našim budoucím generacím. „Za nás je důležité, aby Česká republika směřovala k oběhovému hospodářství. Musíme aplikovat principy cirkulární ekonomiky,“ řekl na tiskové konferenci předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

„V dnešní době nic není odpad,“ připomněl místopředseda KDU-ČSL pro oblast životního prostředí Petr Hladík. Současná legislativa nesměřuje tam, kam by si lidovci přestavovali, a proto chtějí bojovat za zlepšení v oblasti předcházení vzniku odpadů a domácího kompostování. Pro dosažení tohoto cíle je podle nich zapotřebí odmítnout některé pozměňovací návrhy. Například od hnutí STAN, které chce pokračovat v masivním skládkování. „To je nepřípustné. Nikde jinde v Evropě už tak rozsáhlé skládkování nenajdeme, a tak jsme jako stát oproti zbytku kontinentu velmi pozadu,“ uvedl Hladík.

Lidovci se zasazují o snižování množství obalů již na začátku výroby a také zvýšení návratnosti plastů od spotřebitele, příkladem je zavedení zálohování PET lahví. Budoucnost vidí v podpoře předcházení odpadů, následně důsledného třídění a využívání materiálů. „Recyklace je v této oblasti klíčová. Podle odborníků skončí pouze 10% odpadu na skládce, pokud se dobře recykluje,“ zmínil poslanec KDU-ČSL Jan Čižinský.

Jako příklad pro využití recyklovaných výrobků zmínil Marian Jurečka využívání recyklátů pro protihlukové stěny. „Dnešní sběrné dvory trpí tím, že neví, kam se dál s tříděným odpadem posunout. Jsou přesycené,“ upozornil a podotkl, že stát proti tomu nedělá žádná opatření. Toto řešení by pomohlo nejen celému systému, ale i firmám v České republice.

Kromě zálohování plastových lahví a kontroly odpadů navrhují lidovci dále například přístup obcí k informacím, zahrnutí bioodpadu do objemu, z kterého se počítá třídící sleva, nebo zákaz dovozu odpadu ze zahraničí.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist