https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlci-hlidky-slavi-vyroci.zaciname-20.sezonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA Olomouc: Vlčí hlídky slaví výročí. Začínáme 20. sezónu

5. září 2019 | Hnutí DUHA Olomouc
Před dvaceti lety se v Beskydech vydali první členové Vlčích hlídek hledat mimo jiné pobytové znaky této vracející se šelmy. Do pohybu se tak dala iniciativa, o kterou se již nějakou dobu snažil ostravský zoolog a ochranář Ludvík Kunc.[1] Hlídky, jakožto i besedy, přednášky či výstavy o návratu velkých predátorů byly v roce 1999 součástí projektu Hnutí DUHA a sdružení Beskydčan. I proto oslaví současní hlídkaři toto výročí právě v Beskydech, na jedné z prvních základen Vlčích hlídek v Muchovicích u Ostravice. Zároveň se na podzim opět uskuteční celkem sedm seminářů pro nové dobrovolníky po celé České republice.

K Vlčím hlídkám se od roku 2005 připojily také Rysí hlídky na Šumavě. Obě aktivity se časem začaly prolínat a rozšiřovat do dalších oblastí a jsou založené převážně na dobrovolnících. Ti zajišťují zejména v zimních měsících terénní monitoring. Při pochůzkách zaznamenávají nalezené pobytové znaky velkých šelem (např. stopy, trus), odebírají vzorky pro DNA a potravní analýzy, umísťují na vhodná místa fotopasti a kontrolují je. Kromě toho dokumentují údaje o přítomnosti dalších chráněných druhů, například vydry říční, tetřeva hlušce nebo jeřábka lesního. Zároveň spolupracují i na osvětové činnosti v rámci různých regionálních událostí. Loni se takto podíleli na organizaci 27 infostánků po celé republice.

Nové dobrovolníky každý rok vyškolí víkendové semináře. Jejich součástí jsou informace o životě našich velkých predátorů, celodenní terénní exkurze s praktickou ukázkou stopování či přednášky odborníků z Hnutí DUHA, místních správ chráněných krajinných oblastí a dalších odborných institucí. Program doplňuje také promítání dokumentárních snímků a záběrů z fotopastí. Letošní první školení se uskuteční druhý říjnový víkend ve Vejprtech v Krušných horách. Celkem jich na nové zájemce čeká sedm. I díky proškoleným dobrovolníkům se jen za minulý rok podařilo získat téměř 2000 důkazů o přítomnosti velkých šelem a více než 150 záznamů o výskytu vydry, jeřábka a dalších vzácných druhů.[2]

Letošní dvacáté výročí od založení hlídek navíc jejich současní členové oslaví už nyní o víkendu 6. - 8. září v Muchovicích u Ostravice. Místní základna byla jedním z prvních míst, odkud tehdy hlídkaři vyráželi do terénu sledovat především výskyt vlků, kteří se do Beskyd začali vracet v polovině 90. let. Právě tyto začátky si na výročním setkání připomenou hlídkaři z celé republiky i s místními zástupci správy CHKO Beskydy.

Pro naše podporovatele a širokou veřejnost jsme pak k výročí připravili sérii těch nejlepších snímků z fotopastí, upravených do formátu tapety, které si ode dneška mohou zadarmo objednat na našem e-shopu. Jedná se o dobře známé záběry i úplné novinky z šelmího a lesního světa.

Termíny a místa jednotlivých školení Vlčích a Rysích hlídek:

● 11.-13.10.2019 Vejprty
● 18.-20.10.2019 Vernéřovice
● 1.-3.11.2019 Lužické hory: Mařenice
● 8.-10.11.2019 Třeštík
● 15.-17.11.2019 Huslenky
● 29.11.-1.12.2019 Lipová-Lázně
● 6.-8.12.2019 Michlova Huť u Vimperka, Farma Michlovka

Kristýna Fridrichová, koordinátorka Vlčích hlídek Hnutí DUHA, řekla:
"Semináře pro nové dobrovolníky pořádáme vždy v místě blízkém výskytu velkých šelem. Letos se nám zatím díky práci našich dobrovolníků a zaměstnanců podařilo potvrdit už 4 oblasti s úspěšnou vlčí reprodukcí, navíc ve dvou z nich poprvé za dobu našeho sledování. Rádi bychom zapojili do monitoringu hlavně místní lidi, kteří s vlky sdílejí krajinu, a pomohli jim tak sžít se s těmito nádhernými obyvateli našich lesů."

Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA, řekl:
"Systematický monitoring území obývaného velkými šelmami přináší mnoho podstatných informací o jejich skrytém životě. Poznatky získané z tohoto dlouhodobého monitoringu jsou využívány dalšími institucemi a slouží jako podklady pro ochranu důležitých migračních koridorů nejen u nás, ale třeba i na Slovensku. Nelze však také opomenout další významnou úlohu, kterou dobrovolníci v terénu plní. Dodnes fungují jako prevence pytláctví, protože nás upozorňují na nalezené zakázané masité návnady, u nichž je riziko zastřelení chráněných šelem. Nejvíc mě však těší vzájemná spolupráce s mnoha myslivci a lesníky při ochraně nejen velkých šelem, ale i dalších vzácných živočichů."

Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, řekl:
"Vlčí a rysí hlídky se postupem času staly významným zdrojem našeho poznání o rozšiřující se populaci vlků i vývoji početnosti dalších velkých šelem. Velmi si cením pomoci všech, kdo ochraně a mapování šelem věnují svůj volný čas."

Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy, řekla:
"Vlčí hlídky dlouhodobě spolupracují se Správou CHKO Beskydy při monitoringu velkých šelem a při jejich ochraně. Tato vzájemná spolupráce je velmi důležitá, protože aktuální a věrohodné informace z terénu jsou pro ochranu rysů, vlků a medvědů naprosto nezbytné. Je třeba ocenit práci vlčích hlídek, která je díky vysoké odbornosti některých jejich pracovníků a využití moderní techniky na špičkové úrovni. Svědčí o tom mimo jiné také úspěšný odchyt vybraných jedinců rysa ostrovida a medvědice Emy a zajištění jejich telemetrického sledování. Zásadní pro úspěch věci je i společný zájem profesionálních a dobrovolných ochránců na tom, aby se velké šelmy staly opět trvalou součástí naší přírody, respektovanou nejširší veřejností.


Kontakty:
Miroslav Kutal, expert na velké šelmy Hnutí DUHA a akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně, miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel. 728 832 889
Michal Bojda, koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA, michal.bojda@hnutiduha.cz, tel. 734 233 993
Josefa Volfová, koordinátorka Rysích hlídek na Šumavě a v Pošumaví Hnutí DUHA, josefa.volfova@hnutiduha.cz, tel. 775 734 434, kontakt pro dotazy, týkající se školení pro nové dobrovolníky

Poznámky:
[1] Ludvík Kunc se stal v minulém roce za svůj dlouhodobý přínos pro životní prostředí laureátem ceny Josefa Vavrouška. Více informací zde.
[2] Více k výsledkům práce Vlčích a Rysích hlídek Hnutí DUHA zde.

Přílohy:
1) Vlčí a rysí hlídky zaznamenávají výskyt i dalších vzácných druhů, např. zde tetřívka: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/midd/p1080935.jpg
2) Ukázka odběru vzorku vlčího trusu: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/midd/p1080789.jpg
3) A další pobytové znaky: https://www.selmy.cz/images/press_gallery/midd/pob_znaky_rys_06(Hnuti_DUHA).jpg

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist