https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vlcice-odchycena-u-vrchlabi-musela-byt-bohuzel-utracena
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Vlčice, odchycená u Vrchlabí, musela být bohužel utracena

24. srpna 2018 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Jelikož výsledky krevních testů z počátku tohoto týdne u vlčice nedávno odchycené nedaleko Vrchlabí ukázaly přítomnost protilátek na vzteklinu, museli jsme ve čtvrtek po dohodě s veterináři Safari Parku Dvůr Králové, infektology Fakultní nemocnice Hradec Králové a veterináři Státní veterinární správy přistoupit k utracení zvířete. Vzhledem k závažnosti možného rizika nebylo možno postupovat jinak. Následné testy podezření na vzteklinu naštěstí nepotvrdily.

Vlčice byla nalezena v pátek 3. srpna ráno v elektrickým ohradníkem obehnané ohradě s ovcemi na Vrchlabsku, kam pravděpodobně sledovala jinou skupinku vlků, která předchozí noc strhal hospodáři čtyři ovce. Jevila známky frustrace a stresu, který bylo možné přičítat dlouhodobému nedobrovolnému pobytu (cca 30 hodin) v tomto zajetí a její neschopností přijímat potravu a tekutiny - zřejmě po zásahu elektřinou do mordy. Vlčice byla vypuštěna zpět do volné přírody, nicméně další dva dny se pohybovala v bezprostřední blízkosti lidských obydlí, až nakonec v pondělí 6. srpna vnikla přímo do jednoho z objektů, kde byla nakonec, za pomoci veterinářů, uspána a odchycena.

V karanténě Safari Parku Dvůr Králové poté dostala potravu a byla podrobena potřebným vyšetřením a testům. Přestože se její zdravotní stav v prvních dnech postupně zlepšoval, krevní testy na psinku vyšly negativně a ani vnější známky vztekliny zvíře neprojevovalo, poslední vzteklinové testy z počátku tohoto týdne bohužel ukázaly zvýšenou hladinu protilátek v krvi. V posledních dnech navíc veterináři zaznamenali sníženou schopnost reagovat na zvukové podněty, tedy oslabování sluchu, což může být rovněž jedním z vnějších příznaků vztekliny. Po konzultacích s veterináři i odborníky na infekční onemocnění jsme museli nakonec přistoupit k rozhodnutí zvíře utratit. Následné testy na mozkové tkáni zvířete nakonec přítomnost viru vztekliny vyloučily. Možným zdrojem protilátek v těle vlčice se nadále zabýváme.

Dnes přišly i výsledky genetické analýzy, které ukázaly, že se skutečně jednalo o samici čistokrevného vlka. Testy tedy vyvrátily podezření, že šlo o křížence vlka a psa.

V souvislosti s probíhajícím návratem velkých šelem do české (i krkonošské) přírody znovu připomínáme, že divoké šelmy se obvykle chovají velmi plaše a lidem se vyhýbají. V případě, že byste se v přírodě setkali se šelmou, která se chová odlišně, tedy bez projevů plachosti, kontaktujte preventivně Správu KRNAP na pohotovostním telefonním čísle 737 211 113.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist