https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vratne-lahve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MindBridge Consulting: Vratné lahve?

25. listopadu 2021 | MindBridge Consulting
Tři čtvrtiny populace by preferovaly některou z možností zavedení výhradně vratných obalů na nealkoholické nápoje, a to buď souběžně vratných PET lahví a vratných skleněných (47 %), nebo výhradně vratných skleněných lahví (26 %). Více než ¼ respondentů pak dala přednost současnému stavu, kdy jsou vedle sebe jednorázové PET obaly i vratné skleněné lahve. Vyplývá to z bleskového reprezentativního výzkumu MindBridge Consulting v populaci ve věku 18-70 let.

Ačkoliv rozdíly v podpoře současného stavu (jednorázové PET lahve i vratné skleněné lahve) podle věku nejsou statisticky významné, platí, že s přibývajícím věkem narůstá podpora výhradně skleněných vratných lahví na úkor varianty vratných PET lahví a vratných skleněných lahví souběžně.

Zatímco u nejstarších respondentů (61 let a více) jsou obě „vratné“ varianty podporované prakticky stejně velkou skupinou lidí (37 % a 33 %), mezi nejmladšími dotázanými ve věku 18-31 let je jednoznačně silnější podpora souběhu vratných PET lahví a vratných skleněných lahví (61 %) před variantou pouze skleněných vratných lahví (15 %).

Zjištěné výsledky (https://www.mindbridge.cz/cs/2021/11/25/vratne-lahve/) a podpora vratných obalů jsou tak v souladu s diskuzí z veřejného prostoru o tom, zda je vhodné zavést plošné zálohy na PET lahve a plechovky. Takovou iniciativa tu podporuje Zálohujme.cz a nově i hlavní výrobci nápojového sektoru. Vidíme i reálné výsledky úsilí konkrétních výrobců obnovit zálohované skleněné lahve i mimo segment piva. Mattoni v létě 2021 oznámila zavedení vratné skleněné láhve pro maloobchod a stejně tak i Kofola přišla v letošním srpnu se skleněnou lahví v projektu Cirkulka.


O výzkumu:
Reprezentativní výzkum za populaci ČR, 18–70 let, dle pohlaví, věku, vzdělání, regionu, velikosti místa bydliště, CAWI, n = 1 000, 15.-18.11.2021
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist