https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyhlaseni-ceny-milady-paulove-nominujte-ceske-vedkyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NKC - gender a věda: Vyhlášení Ceny Milady Paulové – nominujte české vědkyně

20. července 2016 | NKC - gender a věda
Autor: NKC - gender a věda SOÚ AV ČR, tel: 210 310 322
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR vyhlašuje Cenu Milady Paulové v roce 2016 v oblasti zemědělských věd.

Rok 2016 byl Valným shromážděním OSN také vyhlášen za Mezinárodní rok luštěnin, aby byl zviditelněn pozitivní přínos těchto zemědělských plodin. Letos tomu je navíc 95 let, kdy v zemědělských vědách absolvovaly na české univerzitě první ženy. 28. 6. 1921 absolvovala Marie Kuklová a Anna Horynová (s vyznamenáním) a také dvě studentky z Jugoslávie (Ljerka Filipovičová a Jelica Radosavljevicová). Patřily mezi ženy z vůbec prvního ročníku absolventek Českého vysokého učení technického.

Jaká je situace v zemědělských vědách dnes? V ČR došlo od roku 2001 právě v zemědělských vědách ve srovnání s ostatními obory k nejzásadnějšímu nárůstu zastoupení žen, a to jak v magisterském, tak v doktorském studiu. V roce 2014 je zastoupení žen mezi studujícími magisterského studia zemědělských věd 66 % (tj. o 14 procentních bodů víc než v roce 2001). Na úrovni doktorského studia je rozdíl ještě větší: podíl žen se tu zvýšil o 21 procentních bodů na hodnotu 56 %.

„Zastoupení mužů a žen na pozicích výzkumníků se ale nijak nezměnilo: v zemědělských vědách působí stejně jako v roce 2001 40 % výzkumnic. Znamená to, že kvalifikované ženy akademickou půdu opouštějí právě po absolvování doktorského studia," dodává Hana Tenglerová z NKC – gender a věda.

Cílem Ceny Milady Paulové je tento rok povzbudit více žen, aby se výzkumné práci v zemědělských vědách věnovaly, a ocenit význam práce těch, které tak již činí.

Obecně je cena určena významným vědeckým osobnostem za jejich přínos rozvoji oboru, včetně pedagogické činnosti, vedení diplomových a disertačních prací, ale také za spolupráci s občanskými organizacemi nebo průmyslovou sférou. Je určena vědkyním, které se angažují v akademické, občanské nebo soukromé sféře. Cena je každý rok udělována v jiném oboru. Smyslem udílení Ceny je veřejně a také formou finančního daru ocenit vědeckou práci významných českých badatelek a inspirovat začínající vědkyně nebo studující, které vědeckou dráhu zvažují. Cena je spojena s finančním oceněním ve výši 150 000 Kč.

Nominaci na ocenění může předkládat jednotlivec, skupina osob či instituce. Nominační dopisy musí být předloženy v elektronické podobě na emailovou adresu cena@soc.cas.cz a to nejpozději do 19. září 2016.

Organizaci soutěže zajišťuje MŠMT ve spolupráci s Národním kontaktním centrem - gender a věda Sociologického ústavu AV ČR, v.v.i. Nominace budou hodnoceny komisí složenou z národních expertů/tek a zástupců/kyň MŠMT a vyhlášeny na podzim tohoto roku.

Více informací naleznete na této stránce:

http://www.genderaveda.cz/cena-m-paulove/letosni-rocnik/
NKC - gender a věda SOÚ AV ČR, tel: 210 310 322 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist