https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyhlaseni-oceneni-firma-roku-rovne-prilezitosti-2023-digitalizace-prace
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Gender: Vyhlášení ocenění FIRMA ROKU: ROVNÉ PŘÍLEŽITOSTI 2023: Digitalizace práce

19. června 2023 | Gender

V pondělí 19. června 2023, na Mezinárodní den rovnosti žen a mužů, vyhlásila Gender Studies, o.p.s. výsledky ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2023. Pro jubilejní 15. ročník byla ústředním tématem digitalizace práce, které se věnovala rovněž stejnojmenná závěrečná konference. Do letošního ročníku se přihlásily firmy, organizace a instituce s celkovou zaměstnaneckou populací čítající 29 166 osob. Odborným partnerem letošního ročníku byl Svaz personalistů ČR.

 

 

 

Digitalizace nejsou jen roboti a nahrazování lidské práce počítači. Digitalizace úzce souvisí s well-beingem a osobním rozvojem zaměstnanců a zaměstnankyň a tématy jako je práce na dálku, vzdělávání nebo age management. Může mít totiž nerovnoměrné dopady na zaměstnané napříč pracovními oblastmi. Digitalizace přináší usnadnění práce, ale i stále narůstající nejistoty, a může přispívat k nerovnostem, jak genderovým, tak například z věkovým.

Soutěž je určena pro zaměstnavatele, kteří uvádějí do praxe myšlenku rovných příležitostí a udávají tak trend v personalistice. Mezi hodnotící průřezová kritéria dotazníku pro přihlášené zaměstnavatele patřila inovativnost, aktivní podpora diverzity na pracovišti a přenositelnost programů a iniciativ do jiných firem. Součástí procesu hodnocení bylo i dotazníkové šetření, které probíhalo mezi zaměstnaneckou populací firem, které se dostaly do druhého kola.

V souladu s tím, co zaznělo v panelové diskuzi na konferenci, vnímám digitalizaci jako pozitivní změnu, kterou lze uchopit jako příležitost pro rozvoj zaměstnavatelské praxe. Důležité je přitom pracovat společně s managementem firem na podpoře firemní kultury, která pracuje s diverzitou a genderovou rovností. Zvolené datum konference na Mezinárodní den rovnosti žen a mužů odkazuje na to, že deklarovanou rovnost příležitostí je třeba neustále podporovat: získat si pro téma spřízněné osoby ve firmě, zásobovat management daty, která na pozitiva inkluzivní HR praxe upozorňují...Právě o tom je i ocenění, které dnes Gender Studies udělila. Zaměstnavatelé, kteří letos uspěli, museli prokázat, že zvládají digitalizaci i rovné příležitosti najednou, museli mít dobrý přístup v obou oblastech. Někteří přihlášení zaměstnavatelé byli na špičce v digitalizaci, ale na datech se u ukazovala horizontální i vertikální segregace. Každopádně rozhodování poroty bylo letos velmi náročné,“ komentovala letošní ročník soutěže ředitelka Gender Studies, o.p.s. Johana Jonáková.  

Výsledky soutěže o ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2023

Kdo se tedy umístil v letošním 15. ročníku soutěže? 

  • Ocenění Firma roku: Rovné příležitosti za rok 2023, a tedy první místo, získalo Nestlé Česko, s.r.o.

 

  • Druhé místo: AmRest, s.r.o.

 

  • Třetí místo: DPD - Direct Parcel Distribution CZ s.r.o

 

Jak si stojí ocenění zaměstnavatelé, pokud jde o digitalizaci práce? A co pro ně znamenala účast v soutěži o ocenění Firma roku: Rovné příležitosti 2023? 

 

Děkujeme Gender Studies, o.p.s., že jsme si mohli ověřit, že i naši zaměstnanci vidí věci tak, jak je děláme,” řekla Barbora Soukupová, specialistka vzdělávání a rozvoje, Nestlé Česko, s.r.o. "Hlavní cíl, který máme v diverzitě jako celku, je bezpečné prostředí pro všechny. Máme pravidelná školení na témata jako je např. sexual harassment atd., protože působíme v mnoha zemích světa, a ne všude jsou některé standardy samozřejmostí. Rovné příležitosti v Nestlé Česko, s.r.o. řešíme mnohem déle, než se téma stalo součástí veřejné debaty, gender je pro nás průřezové téma, kterým se díváme na vše,” dodala Soukupová. 

 

Ocenění nám udělalo radost a je to i závazek neusnout na vavřínech a pokračovat v projektech v oblasti rovných příležitostí, digitalizace a diverzity”, uvedl Pavel Řádek, HR ředitel, AmRest, s.r.o.

Rovné příležitosti musíme žít, jako HR jsme v první linii v kontaktu se zaměstnanými, jinak by to nefungovalo. Děláme si pravidelné průzkumy o rovných mzdách, flexibilních formách práce aj. shromažďujeme i další genderově citlivá data”,  dodala Barbora Miková, Talent Acquisition Manager, AmRest, s.r.o.

 

Soutěž je ve srovnání s podobnými oceněními specifická a unikátní v tom, že se ptá i zaměstnaných ve firmě, jestli opravdu vnímají stejně to, co my pro ně děláme. A ti naši nám to potvrdili”, řekl Luděk Majer, HR Solution Designer,  Direct Parcel Distribution CZ s.r.o. “Rovné příležitosti jsou pevnou součástí firemní politiky, například u podpory rodičů malých dětí nerozlišujeme, zda se jedná o matku nebo otce,” doplnila Kateřina Benešová, HR Generalist,  Direct Parcel Distribution CZ s.r.o

***************************************************************************

Při příležitosti dnešního slavnostního předávání ocenění, které proběhlo v rámci tematické konference v pražském kině Přítomnost, byl také vyhlášen další, 16. ročník soutěže Firma roku: Rovné příležitosti, které nese téma Slaďování osobního a pracovního života. 

**********************************************************************************

Kontakty pro média

Johana Jonáková 

ředitelka Gender Studies, o.p.s.

e: johana.jonakova@genderstudies.cz

t: +420 774 913 350

 

Anna Kotková

PR manažerka

e: anna.kotkova@genderstudies.cz

t: +420 774 910 944


 

Webové stránky ocenění Firma roku: Rovné příležitosti: http://rovneprilezitosti.ecn.cz

Media kit s fotografiemi a doprovodným materiálem získáte na vyžádání u PR manažerky.

 

 

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist