https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vylepsete-smernici-o-prumyslovych-emisich-vzkazuji-obcanska-sdruzeni-ceske-vlade
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika: Vylepšete Směrnici o průmyslových emisích, vzkazují občanská sdružení české vládě

24. června 2009 | Arnika
Organizace zaměřené na ochranu životního prostředí sdružené v celoevropské síti EEB - European Environmental Bureau, stejně jako signatáři dnes odeslaného dopisu české vládě, zásadně odmítají snahy zájmových průmyslových svazů o oslabení legislativy, jež má chránit životní prostředí.

Sdružení Arnika společně s dalšími organizacemi vyzvalo (1) vybrané členy Vlády ČR, aby podpořili přijetí kvalitního návrhu Směrnice o průmyslových emisích (2). „Důsledná aplikace nejlepších dostupných technologií (BAT) v provozech bez zbytečných výjimek, následné stanovení emisních limitů v souladu s nejlepšími technologiemi a jejich dodržování při povolování provozu průmyslových podniků – to jsou některé z našich hlavních požadavků na znění nové Směrnice o průmyslových emisích. Ta má nahradit šest současných legislativních předpisů EU včetně Směrnice o integrované prevenci znečištění (IPPC) anebo Směrnice o spalování odpadů. Nebude-li nová směrnice důsledná, nesplní hlavní cíl trvalého snižování zátěže životního prostředí toxickými látkami a ve svém důsledku to povede k vyšším nákladům na odstraňování škod napáchaných průmyslem,“ říká vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů RNDr. Jindřich Petrlík.

Návrh směrnice, který již byl schválen v Evropském parlamentu, by se měl ve čtvrtek 25. června projednávat v rámci Rady EU pro životní prostředí. Ta jej svým zásahem ještě může ovlivnit. O to se však snaží i průmysl, který návrh směrnice zcela odmítá. Podle předsedy mezinárodní obchodní komory v ČR Jaromíra Drábka by směrnice mohla vést ke snížení produktivity a konkurenceschopnosti, nadměrnému zvýšení nákladů, ztrátě flexibility. S tím Petrlík nesouhlasí: „Již teď musí podniky v rámci současného povolovacího procesu IPPC (3) plnit řadu limitů a ekologických opatření. Návrh směrnice o emisích z průmyslových podniků nepřichází s ničím novým. Naopak, pokud by byla schválena směrnice, která umožní získat povolení pro podniky nezohledňující nejlepší dostupné technologie, vytvoří se tak nerovné podmínky v rámci EU a zároveň to sníží ambice zlepšovat stav životního prostředí. Neschválení směrnice jako takové, jak k tomu vyzývá průmysl, by bylo krokem zpět i oproti současnému stavu.“

Díky povolování jednotlivých provozů v rámci IPPC došlo na území ČR k přechodu na pokrokovější technologie, díky kterým se snížila zátěž životního prostředí. „Příkladem jsou Spolana Neratovice a Spolchemie v Ústí nad Labem, kde se k výrobě chloru používá zastaralý postup amalgamové elektrolýzy. Ten je zdrojem úniků jedovaté rtuti a kontaminace okolí včetně ryb v Labi a jeho přítocích (4). Díky procesu IPPC musí do konce roku 2014 (Spolana), respektive 2012 (Spolchemie) tuto metodu nahradit jinou technologií, která je šetrnější k životnímu prostředí,“ říká Petrlík.

Výzva, pod kterou se společně s Arnikou připojily asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh, Hnutí Duha a Greenpeace, je adresován předsedovi vlády, ministru životního prostředí, ministru průmyslu a obchodu a ministru zahraničních věcí.


Poznámky a přílohy:

(1) Text výzvy:
Praha, 23. června 2009
Předseda vlády ČR
Ministr životního prostředí
Ministr průmyslu a obchodu
Ministr zahraničí
Věc: K zasedání Rady pro životní prostředí EU 25. června 2009

Vážení pánové,
dovolte, abychom Vám za české nevládní ekologické organizace společně s Evropskou kanceláří pro životní prostředí (European Environmental Bureau - EEB) nabídli naše pohledy na návrh Směrnice o průmyslových emisích, která se má projednávat 25. června v rámci Rady EU pro životní prostředí. Uvítali bychom, kdybyste vzali naše připomínky úvahu při závěrečných přípravách i při samotném zasedání.
V zásadě vítáme návrh Směrnice o průmyslových emisích v podobě navržené Evropským parlamentem a obecně se domníváme, že neschválení směrnice jako takové, jak k tomu vyzývá průmysl, by bylo krokem zpět i oproti současnému stavu. Zároveň však pociťujeme vážné obavy z toho, kam směřují některé diskuse probíhající v Evropské radě včetně kompromisního návrhu, který vzešel od současného předsednictví ČR. Tento návrh podle nás v některých bodech významně oslabuje snahy směřující ke zlepšení životní prostředí.
Máme řadu konkrétních výhrad, například k neochotě důsledně reflektovat nejlepší dostupné technologie (BAT) v souvislosti s možnými výjimkami z nich při udělování povolení průmyslovým provozům; k oslabení principu limitních hodnot emisí; k tomu, že by mohly být přesahovány emisní hodnoty BAT i k dalším požadavkům na „flexibilitu“ při naplňování BAT. Obáváme se, že toto všechno povede k uplatňování přístupu, podle něhož vše půjde bez nutnosti zlepšovat technologie, tedy že povolenky nebudou reflektovat nejlepší dostupné technologie, a že i nadále budou napříč EU velké rozdíly v jednotlivých praxích průmyslových podniků, čímž vznikají nerovné podmínky pro jejich fungování.
Značné znepokojení vyvolává debata o velkých spalovacích zdrojích. Požadavky některých členských států totiž podrývají závazky a povinnosti zformulované unijní Tematickou strategií o snižování znečištění ovzduší a ve Směrnici o národních emisních stropech.
Společně s EEB apelujeme na Vás, ministry, abyste vzali v úvahu svou odpovědnost za čistší průmyslovou výrobu. Žádáme Vás také, abyste se objektivně podívali na náklady a přínosy (a to i společenské), jež by znamenala implementace ekonomicky a technicky fungujících technologií a trvalé omezování průmyslového znečištění. Obracíme se na Vás, abyste při hlasování v Radě ministrů EU hájili ochranu lidského zdraví a životního prostředí.

Apelujeme na Vás, abyste:
- se drželi snahy o dosažení čistší, udržitelné průmyslové výroby; posílili roli BREFů tím, že je učiníte závaznými pro proces povolování;
- odmítli stávající znění derogace (článek 16.4), které dává příslušným úřadům příliš mnoho prostoru odchylovat se od BATAEL (BAT Associated Emission Levels – hodnoty emisních limitů odvozené z BAT – nejlepších dostupných technologií);
- podpořili budoucí rozšíření Evropské bezpečnostní sítě do dalších odvětví, dosud nepokrytých složkovými směrnicemi;
- zajistili, aby stávající hodnoty emisních limitů (ELVs) nebyly ve složkových směrnicích zmírňovány (jde např. o rafinerie, ocelárny a železárny), aby došlo k jejich zpřísnění na úroveň BAT a aby rychle vstoupily v platnost;
- odmítli jakékoli další úlevy vedle těch již navržených Evropskou komisí pro špičkové provozy;
- odmítli ustoupit tlaku zájmových průmyslových skupin (úlevy týkající se odsíření, volný výklad agregačního pravidla, výjimky pro konkrétní podniky);
- odmítli jakékoli další úlevy z plnění emisních limitů (ELVs), tedy schválení individuálních výjimek pro jednotlivá zařízení;
- odmítli zavedení možnosti zvolit si Přechodný národní plán;
- podpořili posílení požadavků na velké spalovací zdroje (LCP) snížením jejich kapacitního prahu na 20MWth a uvedli hodnoty emisních limitů do souladu s BATAEL;
- odmítli jakékoli omezení rozsahu v Příloze, zvláště pasáží, které se týkají instalací zařízení pro nakládání s odpady, a abyste podpořili zavádění BAT technologií pro nakládání s hnojem a odpadními kaly z velkochovů drůbeže;
- učinili opatření zajišťující dostatečnou ochranu půdy a podzemních vod a odmítli omezování závazků k odstraňování znečištění na základě přístupu zvažujícího rizika dalšího využívání daného místa.
(Podrobnější připomínky viz Příloha - anglicky)
S pozdravem

RNDr. Jindřich Petrlík
vedoucí programu Toxické látky a odpady, Arnika
Kateřina Ptáčková
ředitelka asociace ekologických nevládních organizací Zelený kruh
Ing. Jiří Tutter
výkonný ředitel Greenpeace
Petr Machálek
ředitel Hnutí DUHA – Friends of the Earth Czech Republic

(2) Návrh směrnice o průmyslových emisích je vytvořen tak, aby pokryl účinnost několika jiných směrnic, které se týkají emisí do ovzduší, vody a půdy, včetně platné směrnice o IPPC – viz níže. Cílem je zrevidovat tyto jednotlivé nástroje a přepracovat je do jediného právního aktu.

(3) IPPC - Integrovaná prevence a minimalizace znečištění životního prostředí (IPPC) je jedním z nástrojů ochrany životního prostředí, který je řešen jak v rámci Evropské unie (směrnice 2008/1ES dříve 96/61/ES o IPPC, tak českou legislativou – konkrétně zákonem 76/2002 Sb. Směrnice o IPPC je společně s dalšími směrnicemi integrována do směrnice o emisích z průmyslových podniků.

(4) Viz tiskovou zprávu Arniky z 10. února t.r. Rtuť v rybách vzbuzuje celosvětové obavy na http://www.toxik.arnika.org/tiskove-zpravy/rtut-v-rybach-vzbuzuje-celosvetove-obavy

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist