https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vypousteni-pustika-belaveho-v-parku
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Vypouštění puštíka bělavého v parku

20. července 2007 | Správa NP Šumava
26. 7. se na Územním pracovišti České Žleby odehraje v pořadí již dvanácté vypouštění puštíka bělavého. Puštík bělavý (Strix uralensis) je druhou největší sovou po Výru velkém (Bubo bubo), která žije na našem území. Jejím hnízdním prostředím jsou převážně smíšené a listnaté lesy pralesovitého charakteru v nadmořských výškách s optimem v 800 – 900 m. Důležitým faktorem pro výběr biotopu je i blízkost otevřených ploch, kde se nachází dostatečná potravní nabídku v podobě drobných zemních savců. I při své velikosti se tento druh živí převážně drobnými savci do velikosti veverky, ptáky do velikosti havrana, obojživelníky a hmyzem.

„Na přelomu 19. a 20. století byla tato sova ještě normálním hnízdícím druhem Šumavy, avšak koncem 30. let 20. století došlo k jeho úplnému vymizení ze šumavských hvozdů,“ vysvětluje zoolog Tomáš Lorenc z odboru výzkumu a ochrany přírody Správy Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava. „Za hlavní příčiny výrazného úbytku tohoto druhu se považuje kombinace ztráty vhodných biotopů (ubývání listnatých a smíšených porostů pralesovitého charakteru) vlivem lesnického hospodaření, pronásledování lovem a kolísání potravní nabídky. Do začátku 70.let 20. století je puštík považován na území Šumavy za vyhynulý druh. Hnízdění tohoto druhu nebylo prokázáno ani jinde na území Čech a Moravy. Puštík bělavý vymizel z celého území Česka. Na Slovensku se ještě nachází silná a stabilní populace. V 70. letech 20. století začal v Národním parku Bavorský les reintrodukční program, spočívající v odchování mláďat a vypouštění do volné přírody. Od 80. let 20. století byl puštík bělavý pozorován i na české straně Šumavy. Ovšem první potvrzené hnízdění puštíka bělavého na území Čech a Moravy bylo v Beskydech v roce 1983, kdy slovenská populace rozšiřující se západním směrem překročila hranici ze Slovenska na Moravu.“

Reintrodukční projekt puštíka bělavého byl zahájen na území NP Šumava v roce 1991. Od roku 1995 začalo vypouštění mláďat. Do roku 2006 jich bylo vypuštěno celkem 87. První hnízdění na Šumavě bylo prokázáno v roce 1998, následovala hnízdění v letech 1999, 2001, 2003, 2004 a 2006. Hlavními hnízdními lokalitami jsou Volarsko a Hartmanicko. V roce 2007 se chystá vypouštění dalších šesti mláďat ze dvou aklimatizačních voliér, z nichž jedna se nachází v Českých Žlebech a druhá u vrchu Křemelná.

Do života puštíka bělavého zasáhla také telemetrie, díky níž jsou sledovány na Šumavě i další druhy zvířat (jelenovití, rys). „Od roku 2000 jsou někteří jedinci puštíka bělavého vybaveni vysílačkami s životností vysílače 8 – 10 měsíců. Celkem se do roku 2006 označilo 31 mláďat. Tito jedinci jsou radiotelemetricky sledováni pracovníky NP a CHKO Šumava. Díky této metodě jsou získávána data o mortalitě vypouštěných mláďat a jejich rozptýlení v krajině a také o topických nárocích tohoto vzácného druhu sovy,“ říká Lorenc.

Od roku 1998 výrazně stoupl počet pozorování puštíka bělavého. Aktuální odhad populace je cca 10 – 20 párů na území české části Šumavy. Jde tedy o úspěšný reintrodukční program, který pomohl navrátit do šumavské přírody původní druh této zajímavé a krásné sovy. Cílem programu je dosáhnout stabilní populace puštíka bělavého na Šumavě.

Hlavními koordinátory jsou Ing. Bohuslav Kloubec z CHKO Třeboňsko a RNDr. Luděk Bufka ze Správy NP a CHKO Šumava ve spolupráci ze slovenskými ornitology a českými zoologickými zahradami a také s NP Bavorský les.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist