Romana Šonková "> Výzva ministrovi zemědělství: odolejte tlakům agrární lobby a urychlete tvorbu udržitelných potravinových systémů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyzva-ministrovi-zemedelstvi-odolejte-tlakum-agrarni-lobby-a-urychlete-tvorbu-udrzitelnych-potravinovych-systemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Compassion in World Farming Česko: Výzva ministrovi zemědělství: odolejte tlakům agrární lobby a urychlete tvorbu udržitelných potravinových systémů

19. května 2022 | Compassion in World Farming Česko
Autor: Romana Šonková, tel: 778000288
Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) se obrátila dopisem na českého ministra zemědělství Nekulu a vyzvala ho, aby urychlil realizaci strategii EU Z farmy na vidličku, a to navzdory pokusům průmyslové agrární lobby o její oslabení.

Strategie, kterou poslanci Evropského parlamentu schválili v říjnu loňského roku, má za cíl zlepšit udržitelnost zemědělské a potravinářské výroby a welfare (životní pohodu) zvířat, což je zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti. Nedávný tlak agrární lobby však vedl k tomu, že poslanci Evropského parlamentu hlasovali pro usnesení o bezpečnosti potravin, které odmítlo význam udržitelnosti a navýšilo peněžní toky pro zemědělsko-potravinářský průmysl, což strategii Z farmy na vidličku ohrožuje.

Nevládní organizace nyní vyzývá ministra zemědělství České republiky a dalších členských států EU, aby na zasedání Rady pro zemědělství a rybolov (AGRIFISH) 13. června podpořili strategii Z farmy na vidličku a urychlili její realizaci s cílem zajistit větší potravinovou bezpečnost a prospět lidem, zvířatům i planetě.
OSN nedávno varovala, že je nutné přijmout opatření k omezení globálního oteplování na 1,5 °C, ale bez okamžitého a razantního snížení emisí plynoucích z konzumace masa a mléčných výrobků nebude podle CIWF dosažení tohoto cíle jednoduše možné. Průmyslový velkochov zvířat způsobuje více emisí skleníkových plynů než výfukové plyny všech letadel, vlaků a automobilů na světě dohromady.
Vedoucí CIWF Česko Romana Šonková uvádí: „Válka na Ukrajině nepříznivě ovlivnila masný a mlékárenský průmysl tím, že ohrozila dovoz krmiv, hnojiv a plynu a zvýšila cenu těchto produktů. To jasně naznačuje, že by se EU měla odklonit od intenzivní živočišné výroby, která je vysoce závislá na pšenici, kukuřici a sóje pro krmení zvířat a na hnojivech pro pěstování krmných plodin.
Dopady války jsou důraznou připomínkou toho, že náš nefunkční potravinový systém je třeba urychleně transformovat na takový, který nás dokáže přenést přes podobné krize a zajistí dlouhodobou potravinovou bezpečnost. Toho dosáhneme díky strategii EU Z farmy na vidličku, a proto vyzýváme ministra zemědělství, aby urychlil její implementaci.”
Romana Šonková, tel: 778000288
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist