https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-problemy-r55-pres-ptaci-oblast-muze-politicka-ignorance
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Za problémy R55 přes ptačí oblast může politická ignorance

30. listopadu 2008 | Děti Země
Evropská komise již více než rok a půl řeší stížnost Dětí Země a České společnosti ornitologické 1), v níž je upozorňováno na porušení směrnice o ochraně ptáků, neboť Česká republika v roce 2006 odsouhlasila silnici R55 přes ptačí oblast Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví bez posouzení varianty mimo ni.

I když se o této nutnosti vědělo již v roce 2002, stejně o dva roky později tento proces odmítli zastupitelé Jihomoravského kraje. Komise proto také letos v červnu striktně odmítla tvrzení bývalého hejtmana Zlínského kraje, který se jí snažil tvrdit, že schvalování R55 probíhá v pořádku.

„Díky liknavosti a ignoranci českých úředníků a politiků, kteří zřejmě ani dodnes nepochopili, že porušování směrnic se u Evropské komise rozhodně netoleruje, se Česká republika dostává do vážného ohrožení, neboť věc může skončit u soudu s rizikem finanční sankce,“ upozorňuje Miroslav Patrik z Dětí Země.

Evropská komise již poslala České republice upozornění, že k porušení směrnice na ochranu ptáků došlo a že očekává vysvětlení. Jestliže se ho nedočká či nebude spokojeno, může ještě poslat varování. Pokud ani potom se vše řádně nevysvětlí, podává podnět Evropskému soudnímu dvoru do Lucemburku k dořešení.

„Bohužel se promarnilo už šest let, neboť již od roku 2002 je známo 2), že nelze jen tak rozhodnout o nějaké stavbě přes ptačí oblast, aniž se posoudí varianty mimo ni,“ připomíná Patrik ztracené roky.

Podle něho má „máslo na hlavě“ nejen bývalé vedení MŽP s Liborem Ambrozkem, které 4. července 2006 souhlasilo se silnicí R55 přes ptačí oblast 3), ale i zastupitelé Jihomoravského kraje a bývalé jeho vedení s hejtmanem Stanislavem Juránkem, kteří 23. září 2004 navzdory upozornění MŽP při jednání o územním plánu kraje nutnost posoudit i variantu R55 mimo ptačí oblast furiantsky ignorovali 4).

Evropská komise navíc ve svém dopise z června 2008 striktně odmítla zlehčující dopis bývalého hejtmana Zlínského kraje Libora Lukáše (ODS), že výběr variant pro silnici R55 proběhl správně podle zákona, neboť podle ní je skutečně nutné posoudit alternativní řešení bez negativních vlivů na ptačí oblast 5).

Poznámky k tiskové zprávě:

1) Důvody stížnosti v tiskové zprávě z 19. 6. 2007: http://www.detizeme.cz/zprava.shtml?x=2012070
2) Zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR o problému věděli díky semináři „Perspektivy ochrany a monitoringu oblastí ochrany ptáků v ČR“, který Česká společnost ornitologická ve spolupráci s Lesy ČR, s. p. uspořádala dne 28. 11. 2002 v Hradci Králové. V květnu a v červnu 2003 se o nutnosti variantně posoudit R55 dovídají také zástupci Mott MacDonald Praha, kteří v roce 2004 zpracovali vlastní odbornou studii.
3) Souhlas MŽP ze 4. 7. 2006 se silnicí R55: http://tomcat.cenia.cz/eia/detail.jsp?view=eia_cr&id=MZP088
4) Zápis z 27. zasedání zastupitelstva Jihomoravského kraje ze dne 23. 9. 2004 o stavu pořizování územního plánu VÚC Jihomoravského kraje, který předložil 1. náměstek hejtmana Ing. František Polách. Zastupitelé vzali na vědomí doporučení úředníků a Rady, že koridor R55 přes ptačí oblast se nesmí zpochybňovat, neboť se musí rychle dokončit schvalování územního plánu kraje. To se ale stejně nakonec nikdy nestalo!.
5) Dopis Evropské komise ze dne 18. 6. 2008 bývalému hejtmanu Zlínského kraje jako odpověď na jeho dopis ze dne 23. 4. 2008, v němž tvrdil, že příprava silnice R55 probíhá v ČR podle zákona a vše je v pořádku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist