Petra Schnitzerová "> Zazděni zaživa! Smutný osud netopýrů v panelových domech? - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zazdeni-zaziva-smutny-osud-netopyru-v-panelovych-domech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Zazděni zaživa! Smutný osud netopýrů v panelových domech?

3. března 2011 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Petra Schnitzerová, tel: 605870323
Blíží se jaro a s ním opět naplno vypukne stavební sezóna zahrnující také velmi žádoucí rekonstrukce a zateplování panelových domů. Snižování energetické náročnosti budov je jedním z významných kroků zlepšování kvality životního prostředí, vedlejším efektem uvedených stavebních úprav je však bohužel likvidace stanovišť některých zvláště chráněných živočichů, především rorýsů a netopýrů.

Jak ukázal dvouletý výzkumný projekt ČESON, výskyt netopýrů lze očekávat prakticky na všech sídlištích, kde se dosud nachází panelové domy s potenciálními úkryty – spárami mezi panely nebo přístupnými dutinami za ventilačními průduchy apod. Některé druhy netopýrů využívají tyto úkryty nejen jako zimoviště, ale také v letních měsících pro odchov mláďat či v době jarních a podzimních přeletů. Často zde vytváří početná seskupení desítek až stovek jedinců. Díky skrytému, nočnímu způsobu života však jejich přítomnost snadno uniká pozornosti a během zateplování jsou pak nevědomky často doslova zazděni ve svém úkrytu, kde následně hromadně hynou bez možnosti úniku.

A při tom by stačilo tak málo! Před plánovanou rekonstrukcí domu s možným výskytem netopýrů počítat a zajistit jeho předběžný průzkum, který prověří situaci lokality a na základě zjištěných skutečností navrhne vhodná opatření. Postupy a technická řešení, jak provést plánované stavební úpravy domu a zároveň neohrozit netopýry, jsou známé a zároveň relativně jednoduché a finančně nenáročné. Každou situaci je však třeba řešit individuálně a k tomu je nezbytná spolupráce odborníků, majitelů, stavebníků a pracovníků příslušných úřadů. Někde již tento systém dobře funguje (např. Liberec a okolí, Hodonín, Litoměřice, Lovosice atd.) a výsledkem jsou v posledních dvou letech desítky zateplených panelových domů, kde se úkryty pro netopýry podařilo zachovat. Většinou k tomu byly použity různé typy netopýřích budek (nejčastěji z dřevocementu nebo tvrzeného polystyrenu), které se dají začlenit přímo do izolační vrstvy a nijak nenarušují celkový vzhled ani vlastnosti zateplení domu. Několik desítek budek na tyto domy poskytl realizátorům zdarma také ČESON v rámci projektů, podpořených DBU, Nadací Partnerství, SFŽP a MŽP ČR. Někdy stačilo pouze zachovat prostupnost větracích průduchů do podstřeší pomocí jednouché úpravy plastových mřížek, kterými se otvory jinak běžně osazují.

Bližší informace o uvedených modelových lokalitách i doporučené postupy a technická řešení jsou k dispozici na webových stránkách České společnosti pro ochranu netopýrů www.ceson.org. Zájemci mohou využít rovněž bezplatný poradenský servis na tel: 737 121 672 nebo e-mailu: netopyr@ceson.org.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist