Zora Kasiková "> Žebříčky největších znečišťovatelů v ČR podle IRZ pro látky s endokrinními účinky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zebricky-nejvetsich-znecistovatelu-v-cr-podle-irz-pro-latky-s-endokrinnimi-ucinky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Arnika - program Toxické látky a odpady: Žebříčky největších znečišťovatelů v ČR podle IRZ pro látky s endokrinními účinky

Sdružení Arnika dnes zveřejnilo žebříčky největších znečišťovatelů látkami narušujícími fungování soustavy regulující hormony v lidském těle (látkami s endokrinními účinky). „Z hlášení průmyslových provozů do Integrovaného registru znečišťování (1) za rok 2007 jsme zjistili, že je vypouštějí ve velkém mnohé průmyslové podniky,“ řekla Mgr. Kateřina Hryzáková z programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

K největším průmyslovým zdrojům těchto látek v České republice patří především provozy Spolchemie v Ústí nad Labem, Nová Mosilana, a.s. Brno či Hobas CZ, s.r.o. v Uherském Hradišti. U posledně jmenovaných se jedná hlavně o vysoké emise tetrachlorethylenu (2) a styrenu (3) do ovzduší, zatímco v případě Spolchemie se jedná hlavně o vysoká kvanta hexachlorbenzenu (4) a pentachlorbezenu předávaných v odpadech. Tyto odpady z chemické výroby ve Spolchemii se většinou spalují. „Jejich spalováním vznikají skupiny dalších látek dioxinů (5) a polychlorovaných bifenylů, které mají podobný efekt již ve velice nízkých koncentracích,“ upozornila na dnešní tiskové konferenci Mgr. Kateřina Hryzáková.

„Řada látek s endokrinním efektem ovšem na seznamu těch, které průmysl musí ohlašovat do IRZ, vůbec nefiguruje. To je také případ například bisfenolu A, který vyrábí Spolchemie a používá ho při výrobě epoxidových pryskyřic. Nevíme tedy, jaké jsou jeho úniky do životního prostředí. Z více jak tří set látek hodnocených jako endokrinní disruptory je jich na seznamu IRZ jen deset. V tomto ohledu by tedy potřeboval výrazně doplnit. To bude i jedno z doporučení, které budeme adresovat Evropské komisi,“ řekl dnes vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika RNDr. Jindřich Petrlík.

„Nejlépe by bylo, kdyby bisfenol A byl zakázán a Spolchemie jej nahradila jinou látkou a současně změnila technologii tak, aby zamezila tvorbě hexachlorbenzenu jako vedlejšího produktu,“ uzavřel Petrlík.


Poznámky:

(1)Integrovaný registr znečišťování (IRZ) provozuje a data do něj sbírá Ministerstvo životního prostředí ČR. Lze ho nalézt na adrese http://www.irz.cz. Údaje do registru hlásí samy jednotlivé podniky, protože jim tuto povinnost ukládá zákon. Arnika pak údaje pouze analyzuje a sestavuje z nich přehledné žebříčky znečišťovatelů, které z registru nelze jednoduše vyčíst. Přítomnost v těchto žebříčcích a jejich zveřejňování mnohdy motivují podniky k eliminaci emisí škodlivých látek a k zavedení technologií, jež jsou šetrnější k životnímu prostředí. Pro rok 2007 zahrnuje IRZ hlášení o únicích a přenosech od 1116 podniků, což je vyšší počet než v předchozím roce, kdy jich bylo 1094.

(2)Tetrachlorethylen se používá jako rozpouštědlo v chemických čistírnách a ve strojírenství. Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny ho řadí mezi látky pravděpodobně karcinogenní pro člověka (kategorie 2A). Více informací o něm najdete na: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=1917367.

(3)Styren se používá hlavně v laminátovnách, odkud také dochází nejčastěji k jeho únikům. Styren je látka podezřelá z karcinogenních účinků a rovněž je klasifikována jako nebezpečná pro rozmnožování, tedy reprotoxická. Více informací o této látce na http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=779903.

(4)Hexachlorbenzen patří k perzistentním organickým látkám, které dlouhodobě přetrvávají v životním prostředí. Tyto látky jsou nebezpečné již ve stopových koncentracích. Znečištění životního prostředí a potravního řetězce těmito látkami přispívá k poškození imunitního a hormonálního systému lidí. Více informací o hexachlorbenzenu najdete na: http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=214894.

(5)Dioxiny zahrnují dvě skupiny chemických látek: polychlorované dibenzo-p-dioxiny a dibenzofurany. Jde o látky nebezpečné již ve stopových koncentracích, a proto gram představuje již závažné množství těchto látek. Více informací o dioxinech najdete na http://bezjedu.arnika.org/chemicka-latka.shtml?x=587130
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist