Karolína Šůlová "> Zemědělci v Ústeckém kraji se učí žít s vlkem - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zemedelci-v-usteckem-kraji-se-uci-zit-s-vlkem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Zemědělci v Ústeckém kraji se učí žít s vlkem

24. února 2025 | AOPK ČR
Autor: Karolína Šůlová
Vlk se dnes v Ústeckém kraji přirozeně vyskytuje ve Šluknovském výběžku, Lužických horách, Českém Švýcarsku, Českém středohoří i v Krušných horách. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR uspořádala na Krajském úřadě Ústeckého kraje seminář „Vlk v krajině a chov hospodářských zvířat“, který třicítce chovatelů pomohl se lépe zorientovat v problematice ochrany vlka, zabezpečení stád a finančních nástrojů určených na jejich podporu. V regionu šlo již o druhý seminář tento týden. První se konal v Chřibské pro chovatele z Děčínska a Libereckého kraje.

„Tyto semináře pořádáme, abychom zemědělce i veřejnost seznámili s tím, co pro ně přítomnost vlka znamená. Pro naši krajinu jsou potřeba jak hospodářská zvířata, která ji pomáhají udržovat, tak vlci. Jejich kořistí je především volně žijící zvěř – daňci, srnci nebo divoká prasata. Právě zvěř každoročně způsobuje rozsáhlé škody lesníkům i zemědělcům a vlci pomáhají přirozeně snižovat její stavy. Mají tak nezastupitelnou roli v udržování rovnováhy v naší přírodě,“ přiblížil význam vlků v krajině František Budský z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, ředitel regionálního pracoviště Správa CHKO České středohoří.

Jiří Hušek, ředitel regionálního pracoviště Liberecko k tomu doplnil: „Spolupráce se zemědělci i dalšími subjekty hospodařícími v krajině vnímáme jako zásadní pro ochranu vlka. Krom seminářů pořádáme i výjezdy za ukázkami dobré praxe u zahraničních partnerů. Současně využíváme ke spolupráci i konzultace s firmami, které se realizací preventivních opatření zabývají.“

„Vlk je plaché zvíře, které se lidem vyhýbá. Občasným útokům na hospodářská zvířata lze předejít zabezpečením výběhů kombinací elektrických ohradníků a socializovaných pasteveckých psů, kteří jsou dvacet čtyři hodin denně, sedm dní v týdnu, s pasenými zvířaty. Účinné je také zahánění stáda na noc do košárů, ovčínů, nebo jinak lépe zabezpečených částí pastvin,“ připomněla koordinátorka Programu péče o vlka z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Jindřiška Jelínková.

Pokud mají zemědělci podezření na škodu vlkem, měli by nejpozději do 48 hodin kontaktovat pohotovostní linku příslušného orgánu ochrany přírody. Podle místa události jsou to v Ústeckém kraji Národní park České Švýcarsko a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (tedy Správa CHKO České středohoří a regionální pracoviště Liberecko, které spravuje oblast Lužických hor). Pohotovostní linky jsou k dispozici na webu www.navratvlku.cz.

Seminář byl zorganizován v rámci projektu Prospective LIFE, který se podílí na realizaci programu péče o vlka obecného, jehož cílem je zlepšení soužití s tímto ohroženým druhem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist