https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zmena-klimatu-evropska-unie-oznamuje-na-zaklade-kodanske-dohody-cilove-hodnoty-eu-pro-snizovani-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Evropská komise: Změna klimatu: Evropská unie oznamuje na základě Kodaňské dohody cílové hodnoty EU pro snižování emisí

10. února 2010 | Evropská komise
Evropská unie dnes oficiálně potvrdila svou podporu Kodaňské dohodě o klimatické změně a předložila své závazky na snížení cílových hodnot emisí. Evropská komise ve společném dopise španělského předsednictví Rady oficiálně vyhlásila ochotu EU připojit se k dohodě a předložila informace o cílech v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, které si EU stanovila pro rok 2020. Ty spočívají v jednostranném závazku snížit celkové emise v EU o 20 % v porovnání se stavem z roku 1990 a podmínečné nabídce zvýšit tento závazek na 30 %, jestliže se ostatní hlavní producenti emisí dohodnou, že se budou odpovídajícím způsobem podílet na snížení v celosvětovém měřítku. Podle dohody se oznámení mají předkládat do 31. ledna 2010.

Předseda Komise José Manuel Barroso prohlásil: „EU je rozhodnuta při provádění Kodaňské dohody postupovat rychle, aby bylo dosaženo pokroku na cestě k uzavření dohody, jíž je zapotřebí k udržení celosvětového oteplovaní pod 2 °C. Dohoda tvoří základ, na němž lze tuto budoucí dohodu budovat, a proto vyzývám všechny země, aby se k ní tak jako my připojily a vyhlásily ambiciózní cíle emisí nebo opatření k jejich dosažení.“

Evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas uvedl: „Je třeba začít co nejdříve realizovat klíčové prvky dohody, např. urychleně poskytnout finanční prostředky rozvojovým zemím, bojovat proti odlesňování a vyvíjet a šířit nízkouhlíkové technologie.“

Kodaňská dohoda

Kodaňská dohoda byla hlavním výsledkem konference OSN o změně klimatu, která se konala v Kodani od 7. do 19. prosince 2009. Dohodu o rozsahu dvě a půl strany dojednali poslední den konání konference vedoucí představitelé 28 vyspělých a rozvojových zemí a Evropské komise. Tyto země jsou zodpovědné za více než 80 % celosvětových emisí skleníkových plynů. Konference poté Kodaňskou dohodu vzala na vědomí. Sekretariát úmluvy OSN o změně klimatu vyzval strany, aby do 31. ledna oznámily, zda se chtějí ke Kodaňské dohodě připojit. Dohoda stanoví stejné datum pro předložení cílů snížení emisí pro vyspělé země a pro oznámení opatření vedoucích ke zmírnění emisí pro rozvojové země.

Oznámení EU

V dopise Komise a předsednictví Rady potvrzuje EU svůj závazek podílet se na jednání vedoucím k dosažení strategického cíle omezit růst celosvětové průměrné teploty na méně než 2 °C nad předindustriální úroveň. Kodaňská dohoda uznává vědecký názor, že globální oteplování je třeba udržet pod 2 °C, aby se zabránilo nebezpečným klimatickým změnám, neobsahuje však žádné cíle pro snížení emisí v celosvětovém měřítku nezbytné pro dodržení této hranice.

Dopis rovněž potvrzuje stanovisko EU, že má-li být dodržen limit 2 °C, je třeba, aby celosvětové emise dosáhly maxima nejpozději v roce 2020, snížily se do roku 2050 o 50 % pod úroveň roku 1990 a poté dále klesaly. Za tímto účelem a v souladu se zjištěními Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) by vyspělé země jako celek měly do roku 2020 snížit své emise o 25–40 % pod úroveň roku 1990 a rozvojové země by měly dosáhnout významného zpomalení předpokládaného tempa nárůstu emisí, aby do roku 2020 docílily rozpětí 15–30 %, uvádí se dále v dopise.

Důraz je kladen na pevné odhodlání EU a členských států pokračovat v jednáních s cílem uzavřít co nejdříve v rámci OSN právně závaznou mezinárodní dohodu na období od 1. ledna 2013, kdy skončí první kontrolní období Kjótského protokolu.

Cíle EU pro snižování emisí

V dopise se konstatuje, že EU je odhodlána do roku 2020 splnit svůj nezávisle stanovený cíl snížení emisí v celém hospodářství o 20 % ve srovnání s hodnotami roku 1990 a že tento závazek může být podle podmínek schválených Evropskou radou zvýšen na 30 %. Tyto podmínky stanoví, že v rámci celosvětové a celkové dohody na období po roce 2012 se ostatní vyspělé země zavážou ke srovnatelnému snížení emisí a rozvojové země se na tomto úsilí budou podílet úměrně podle své zodpovědnosti a svých schopností.

Další kroky

Čelní představitelé států a vlád posoudí vývoj situace po konferenci v Kodani na neformálním zasedání Evropské rady 11. února.

Další kolo jednání OSN se uskuteční v průběhu dvou týdnů v květnu a červnu.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist