https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zmena-klimatu-loni-zasahla-cr-opet-o-neco-vice-a-snizovani-emisi-se-zaseklo-rika-vladni-zprava.vladni-pr-o-klimatu-je-v
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Změna klimatu loni zasáhla ČR opět o něco více a snižování emisí se zaseklo, říká vládní zpráva. Vládní PR o klimatu je v rozporu s oficiální zprávou

2. prosince 2019 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Minulý rok byla průměrná teplota v ČR již o 1,7 stupně vyšší, než byl průměr v letech 1981-2010. Léto bylo loni nejteplejší od roku 1961 a sucho bylo extrémní - tak popisuje tuzemské dopady změny klimatu Zpráva o životním prostředí v ČR 2018, kterou připravilo Ministerstvo životního prostředí pro vládu [1]. Zpráva dále uvádí, že posledních pět let neklesají tuzemské emise skleníkových plynů a stejně tak stagnuje výroba elektřiny z čistých domácích obnovitelných zdrojů.

Premiér Andrej Babiš však chce dnes na globálním klimatickém summitu v Madridu mluvit o tom, že Česko dělá pro ochranu klimatu vše, co může - alespoň dle páteční tiskové konference [2]. Oficiální vládní zpráva však jasně prokazuje, že to tak není.

Faktem je, že emise skleníkových plynů v ČR oproti roku 2000 skutečně poklesly o 13 procent. Avšak posledních 5 let to již neplatí, celkové emise neklesaly (pokles od roku 2000 se odehrál předtím) [3]. Alarmující je také, že od roku 2000 vzrostly emise z odpadů o 47 % (hlavně v důsledku hromadění bioodpadu na skládkách) a v sektoru dopravy dokonce o 54 % [4]. Hnutí DUHA navíc upozorňuje, že pokles emisí o 13 % za téměř dvacet let není absolutně dostačující k tomu, aby ČR adekvátně přispěla ke globálnímu snížení emisí nutnému k zastavení růstu teploty na relativně bezpečné úrovni.

Premiér Babiš porovnává emise jednotlivých států, ale vynechává stěžejní pohled - množství emisí na obyvatele. V ČR je to 11 tun CO2 na hlavu a rok, přitom průměr v EU je jen necelých 7 tun, Čína má 7,5 tun, Německo 9 tun a Francie 5 tun [5].

Česko nesnižuje emise skleníkových plynů také proto, že nerozvíjí obnovitelné zdroje energie. Zpráva o životním prostředí uvádí, že množství elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů - které by mohly nahrazovat fosilní paliva a snižovat tak emise - už šestým rokem stagnovalo. A ministr průmyslu Karel Havlíček se snaží rozvoj co nejvíce omezit i do budoucna. Hnutí DUHA kritizuje spolu s městy a obcemi tyto příliš nízké cíle pro rozvoj výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů [6]. Ekologická organizace zároveň prosazuje odstavování zastaralých uhelných elektráren [7] či zákaz skládkování biologicky rozložitelného odpadu (a naopak jeho využití pro produkci kompostu či energie v bioplynových stanicích) [8].

Podrobnou analýzu tvrzení premiéra Babiše o ochraně klimatu dnes zveřejní Klimatická koalice nevládních organizací, kde je Hnutí DUHA členem.

Jiří Koželouh. vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA, řekl:
“Premiér Babiš může dnes před světovými i evropskými státníky předstírat, že dělá vše pro ochranu klimatu, ale statistiky z vládní zprávy o životním prostředí hovoří jasně. Ačkoliv naši zemi a naše občany čím dál dramatičtěji zasahuje změna klimatu, snižování emisí skleníkových plynů se zaseklo stejně jako rozvoj výroby čisté domácí elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pan premiér by si měl vážně promluvit se svým ministrem průmyslu, aby přestal potlačovat rozvoj moderní energetiky navrhováním absurdně nízkých cílů a dalších překážek, a přestal také pomáhat uhelným elektrárnám.”


Kontakty:
Jiří Koželouh, vedoucí programu Klima, energetika a odpady Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky pro editorky a editory:
[1] Hnutí DUHA má zprávu k dispozici a na vyžádání zašle. Verze před meziresortním připomínkovým řízením (kde došlo k malým změnám, nikoliv však v údajích uvedených v této tiskové zprávě) byla zveřejněna Hospodářskou komorou ČR: https://www.komora.cz/files/uploads/2019/09/ma_ALBSBGAJ8984.pdf
[2] https://www.vlada.cz/cz/media-centrum/aktualne/boj-s-klimatickou-zmenou-bude-cesko-stat-biliony-korun--zapojit-se-ale-musi-cely-svet-178312/
[3] Data ČHMÚ reportovaná sekretariátu Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC): http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/oez/nis/nis_ta_cz.html (porovnáváme data ve čtvrtém řádku od spoda “Total CO2 equivalent emissions without land use, land-use change and forestry“). Srovnání roku 1990 a současnosti, které akcentuje premiér Babiš (snížení emisí o 35 %) není relevantní, událo se zejména vlivem krachu totálně neefektivních průmyslových podniků po roce 1989.
[4] Část 5 a část 1.A.3 v tabulce ČHMÚ: http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/oez/nis/nis_ta_cz.html
[5] https://edgar.jrc.ec.europa.eu/overview.php?v=CO2andGHG1970-2016&dst=CO2pc
[6] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/bez-rozvoje-obnovitelnych-zdroju-je-mozne-opravdu-odstavit-jen-nejplytvavejsi-uhelne
[7] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/prelomova-studie-po-odstaveni-ceskych-uhelnych-elektraren-svetla-nezhasnou
[8] https://www.historickavolba.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist